Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Zdrady, awantury i sprowadzanie kochanek. Te zwierzęta nie wiedzą, co to wierność
Wiktoria  Wihan
Wiktoria Wihan 13.04.2024 11:16

Zdrady, awantury i sprowadzanie kochanek. Te zwierzęta nie wiedzą, co to wierność

bociany
Fot. Canva/Kyslynskyy

Bociany to ptaki, które zaraz po bielikach najbardziej kojarzą się z polskością. Widok tych majestatycznych zwierząt wracających po zimie do tych samych gniazd napawa szczęściem i optymizmem. Pary bocianów są również bardzo często stawiane za wzór idealnych ptasich małżeństw, od których przykład mógłby brać nawet sam człowiek. Tymczasem przeświadczenie o wierności i wielkiej miłości bocianów to kompletna bzdura. Ich życie obfituje w o wiele więcej afer, intryg i zdrad, niż mogłoby się wydawać. 

Zachowanie bocianów w naturze jest dalekie od naszych wyobrażeń o tych ptakach

Dwa bociany białe, które powróciły po zimie do tego samego gniazda to rozczulający widok, przywodzący na myśl czułe zaloty, wspólne wysiadywanie jej oraz dbanie o potomstwo. Dla wielu ludzi ten rodzaj ptaków podobnie jak w przypadku łabędzi symbolizuje miłość, wierność oraz dowód na to, że da się zbudować stabilną rodzinę, w której swój wkład mają oboje rodziców. Zwłaszcza o tej porze roku, gdy bociany wracają z Afryki do wspólnych gniazd, ich widok jest szczególnie miły dla oka i skłania do refleksji. Fakty na temat życia tych majestatycznych ptaków mogą jednak zadziwić niejedną osobę. 

Gdy bociany decydują się wspólnie założyć rodzinę w jednym gnieździe, zwykle naprzemiennie zajmują się wysiadywaniem jaj. W tym czasie drugi partner udaje się na łowy i opiekuje się swoją “drugą połówką”. Niestety jest to tylko ułamek ich codzienności, który mogą zaobserwować ludzie żyjący w pobliżu gniazd bocianów. To, co dzieje się poza wspólnym gniazdem, jeszcze do niedawna było tajemnicą. Związki tych ptaków wcale nie są tak zgodne i nieskazitelne, jak nam się wydawało.

Tragiczny finał spaceru z psem. Padły strzały, zwierzaka nie udało się uratować Znaleziony w ogrodzie kot różnił się od dachowców. Nigdy nie powinien być złapany

Zaskakujące zachowanie słynnych bocianów z Przygodzic

Ornitolodzy dopiero od jakiegoś czasu posiadają więcej informacji na temat życia i zwyczajów bocianów. Okazuje się, że w okresie lęgowym ptaki te potrafią nie być wobec siebie w porządku, jeśli patrzeć na nie w ludzkich kategoriach. W uzyskaniu wiedzy na ten temat w znacznym stopniu pomogła obserwacja kamerami znanej pary bocianów w miejscowości Przygodzice pod Ostrowem Wielkopolskim. Obecnie gniazduje tam wykluta w 2018 roku samica Przygódka, która jest córką Przygody i Dziedzica. To, co wyczyniali jej rodzice, przechodzi ludzkie pojęcie.

Na podstawie obserwacji zachowań Przygody i Dziedzica udało się stworzyć modele funkcjonowania bocianach rodzin, które zburzyły obraz idealnego i pełnego miłości życia tych ptaków. W 2008 roku ornitolodzy byli świadkami zdrady samca, który dokonał jej zaraz po wspólnej kopulacji z partnerką. Dziedzic oddalił się do sąsiedniej wsi, gdzie szukał wrażeń. Na tym nie spoczął, ponieważ odwiedzał jeszcze kilka innych miejscowości. Badaczom udało się to ustalić na podstawie obrączki, którą śledzili jego lot.

Co ciekawe, samiec dopuszczał się “zdrady” na partnerce nie tylko poza gniazdem, ale również w nim. Okazało się, że zaprosił do niego obcą samicę.

bociany
Fot. Canva/agphotographer
bociany
Fot. Canva/MabelAmber

Bociany nie tylko zdradzają. Nie zawahają się rozpętać awantury

Bocian Dziedzic regularnie zostawiał wysiadującą jaja Przygodę, by zdradzać ją z innymi samicami. Pod jej nieobecność robił to samo we własnym gnieździe, do czego doszło m.in. w 2019 roku. Wówczas w Przygodzicach pojawiła się samica, która została zaobrączkowana w Konarzewie, również w Wielkopolsce. Samiec zaczął z nią kopulować, gdy nagle do gniazda wróciła jego stała partnerka i doszło do awantury. Przygoda pobiła i odstraszyła rywalkę, ale dostało się również Dziedzicowi. Ostatecznie para zażegnała kryzys, wspólnie kopulując.

Historia Przygody i Dziedzica, ale również wielu innych bocianów obserwowanych przez ornitologów udowadnia, że związki bocianów nie mają nic wspólnego z wiernością.

Jeżeli wiążą się z czymś naprawdę, to z miejscem. Z gniazdem – stwierdził prof. Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. – Skoki w bok są absolutną regułą i to często mamy do czynienia z niewiernością, która nie kończy się zapłodnieniem i nowym lęgiem. To jest bardzo ciekawe, bo skłania do refleksji, po co zwierzętom kopulacja i czy na pewno tylko do przedłużenia gatunku.

Te fakty rzucają zupełnie nowe światło na to, jak postrzegamy bociany. W dodatku nie jest to jedyna ciekawostka na temat tych ptaków, która potrafi wywołać ciarki. Innym mało znanym ich zachowaniem jest to, że samica potrafi zniszczyć lęg, jeśli samiec przez długi czas nie wraca, a ona poczuje, że sama nie jest w stanie utrzymać rodziny. To sprawia, że samce czują się zobligowani do dostarczania swego rodzaju “alimentów” na swoje młode.

bociany
Fot. Canva/Alexas_Fotos
bociany
Fot. Canva/sergioph