Pozwalasz psu spać w łóżku? Zimą to zły pomysł. Nawet nie wiesz, jak bardzo możesz mu zaszkodzić
Pies w łóżku to kontrowersyjny temat, budzący wśród właścicieli czworonogów skrajne emocje. Okazuje się, że przed wpuszczeniem zwierzaka do łóżka, poza aspektami higienicznymi, warto wziąć pod uwagę inną, znacznie mniej oczywistą kwestię. Niektóre czworonogi nie powinny mieć pozwolenia na spanie razem ze swoim opiekunem, co naukowcy argumentują dbałością o jego bezpieczeństwo i komfort. Sprawdź, czy Twój pupil zalicza się do tej grupy.
"Grzeczny pies" to pojęcie względne. Każdy właściciel czworonoga rozumie je inaczej
Wychowanie psa to ogromne wyzwanie dla każdego opiekuna czworonoga, a zarazem temat, który budzi wiele nieporozumień. Przede wszystkim dlatego, że każdy ma swoją własną definicję “grzecznego, dobrze ułożonego psa”. Nie ma w tym nic złego. W końcu najważniejsze jest to, aby to nam dobrze żyło się z naszym pupilem.
Podczas nauki psa dobrych manier warto pamiętać nie tylko o naszym komforcie, ale również o bezpieczeństwie zwierzaka. Nauka przywołania , niezgadzanie się na zjadanie przypadkowych rzeczy znalezionych na spacerze, czy niepozwalanie psu na gonienie rowerzystów lub samochodów to aspekty, o które powinien zadbać każdy odpowiedzialny właściciel zwierzęcia. Istnieją jednak pewne kwestie będące nieodłączną częścią codzienności każdego opiekuna, które budzą znacznie więcej kontrowersji. Jedną z nich jest wpuszczanie psa do łóżka — robić to czy nie?
Niektórzy uważają, że spanie razem ze swoim pupilem jest czymś oczywistym i sami zachęcają czworonoga do wskoczenia pod kołdrę. Natomiast część osób twierdzi, że to wyjątkowo niehigieniczny i w związku z tym obrzydliwy pomysł. Kto ma rację? To zależy!
Wpuszczać psa do łóżka czy nie? O tym musisz pamiętać
Wydaje się, że zdecydowana większość ludzi pozwala swojemu psu na wchodzenie do łóżka. Jeżeli należysz do tej grupy, nie ma w tym nic złego pod warunkiem, że trzymasz się kilku ważnych zasad :
- Zadbaj o higienę — przed wpuszczeniem psa do świeżej pościeli pamiętaj o wyczyszczeniu jego łapek , szczególnie jeżeli pupil chce wskoczyć do łóżka od razu po ostatnim spacerze. Ponadto, w przypadku osobników z długą sierścią warto je wyszczotkować, aby upewnić się, że zwierzę przez przypadek nie wniesie do posłania czegoś, co nie powinno się tam znaleźć.
- Pies musi mieć wybór — każdy pies powinien mieć możliwość wyboru miejsca na odpoczynek. Dlatego nie zmuszaj swojego pupila do spania z Tobą, jeżeli nie ma na to ochoty. Zamiast tego, zapewnij mu komfortowe legowisko w spokojnym miejscu, na przykład w kącie Twojej sypialni.
- Bezpieczeństwo przede wszystkim — to aspekt, o którym powinni pamiętać przede wszystkim właściciele małych piesków . W trakcie snu możesz nieświadomie przycisnąć swojego pupila . Dlatego przed zaśnięciem razem ze swoim czworonogiem upewnij się, czy jest to dla niego bezpieczne. Najlepiej, żeby pies spał w takim miejscu, z którego w razie potrzeby będzie mógł łatwo się wydostać, np. blisko krawędzi łóżka.
Wpuszczając psa do łóżka, możesz mu nieświadomie zaszkodzić
Dr Katy Alexander pracująca w Blue Cross w Wielkiej Brytanii przestrzega ludzi, którzy lubią spać ze swoimi psami przed pewnym mniej oczywistym aspektem. Okazuje się, że wpuszczanie czworonoga do łóżka nie zawsze jest dobrym pomysłem:
Bardzo małe psy, szczenięta, starsze psy i psy z artretyzmem lub innymi problemami z poruszaniem się mogą mieć trudności ze znalezieniem bezpiecznego wyjścia, jeśli zrobi się zbyt gorąco. Należy unikać koców, które mogą być zbyt ciężkie, aby umożliwić bezpieczne wyjście psu.
Jeżeli chcesz spać ze swoim psem, ale jednocześnie zależy Ci na jego bezpieczeństwu, możesz nauczyć swojego pupila, że wejście na łóżko jest dozwolone, ale wchodzenie pod kołdrę już nie. Dzięki temu pupil nie będzie narażony na przegrzanie. Ponadto ryzyko przypadkowego podduszenia również będzie wtedy znacznie mniejsze.
Źródło: focus.pl, kobieta.onet.pl