Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Potrafią nie tylko pełzać. Pływające węże żyją w Polsce nie od dziś
Monika Włodarczyk
Monika Włodarczyk 24.05.2024 16:41

Potrafią nie tylko pełzać. Pływające węże żyją w Polsce nie od dziś

zaskrońce
Fot. youtube/STUGTECH

Decydując się na wypoczynek na łonie natury, musimy liczyć się z tym, że na naszej drodze może pojawić się dziko żyjące zwierzę. Jednym z nich może być wygrzewający się na kamieniach wąż, który ku zdziwieniu wielu Polaków, potrafi również świetnie pływać. Lasy Państwowe opublikowały nagranie, na którym widać gada wyłaniającego się z wody. To nie egzotyczny osobnik, który uciekł komuś z terrarium, a nasz rodzimy gatunek.

Pływające węże w Polsce? Spotkamy je w rzekach, jeziorach i na kąpieliskach

Zbliżający się sezon wakacyjno-urlopowy oraz przepiękna, słoneczna pogoda zachęcają nas do relaksu nad rzeką lub jeziorem. Niewiele z nas jednak ma świadomość, że na terenie kąpielisk możemy natknąć się na węże. Choć spotkać je można we wszystkich naturalnych zbiornikach wodnych, głównie upodobały sobie te w południowej części kraju. Mowa o zaskrońcach, które poza leniwym wygrzewaniem się na słońcu uwielbiają spędzać aktywnie czas w wodzie — są bowiem świetnymi pływakami, doskonale nurkują, a nawet potrafią polować na żyjące w niej małe zwierzęta takie jak żaby, ryby bądź kijanki. 

Nie tak dawno Lasy Państwowe na swoim koncie w mediach społecznościowych opublikowały nagranie z pływającym wężem. “Kiedy płyniesz sobie spokojnie przez jezioro... i nagle wyprzedza cię coś niedużego..” - podpisano krótki materiał wideo. Zobaczcie sami, z jaką niebywałą prędkością ten piękny okaz przemierza jezioro. 

5 najpiękniejszych ras kur na świecie. Dla hodowców są jak białe kruki Przeraźliwy pisk w gnieździe Wrotki. Kamery uchwyciły "porywacza"

Zaskrońce zwyczajne potrafią polować w wodzie

Zaskroniec zwyczajny to najczęściej występujący wąż na terenie Polski. Często mylony jest z niebezpieczną żmiją zygzakowatą, jednak w przeciwieństwie do niej jest niejadowitym gatunkiem, a więc niezagrażającym w żaden sposób człowiekowi. Gady ze względu na swoje dość sztywne ciało, nie są dusicielami, ani nie posiadają jadu, dlatego też swoje ofiary nierzadko połykają w całości. 

Zaskrońce zwyczajne rozpoznamy po ubarwieniu, które zwykle jest koloru brązowego lub szarozielonego. Często posiadają żółte plamki w okolicach skroni i to właśnie od nich wzięła się ich polska nazwa. Dorosłe osobniki samic osiągają nawet 1,5 metra długości, a samce nieco mniej, bo 1 metra długości. Dożywają około 15 lat. 

Jak zachować się, gdy spotkasz w wodzie zaskrońca?

Jak zachować się, gdy podczas kąpieli w wodzie zauważysz przemierzającego obok zaskrońca? Niezależnie od tego, w jakim miejscu go spotkasz w lesie, w wodzie czy w górach — nie panikuj, zachowuj się spokojnie, a w razie bliskiego spotkania z wężem po prostu oddal się na bezpieczną odległość, aby przypadkiem nie zrobić mu krzywdy. 

Zaskroniec zwyczajny przeważnie boi się ludzi i unika z nimi kontaktu. Jako formę obronną może wydobywać z siebie dźwięki syczenia, jednak nie ma powodów do obaw — zazwyczaj nie przystępuje do ataku. Nawet zwykle chlapanie wodą może wywołać w nim lęk.

zaskroniec
Fot. Pixabay/TheOtherKev