Swiatzwierzat.pl Inne zwierzęta Odkryto pierwsze zwierzę, które nie potrzebuje tlenu. Nazywają je "mlecznym miąższem"
fot. canva/ JMichl

Odkryto pierwsze zwierzę, które nie potrzebuje tlenu. Nazywają je "mlecznym miąższem"

2 lipca 2024
Autor tekstu: Ewa Matysiak

Naukowcy z Uniwersytetu w Tel Awiwie odkryli zwierzęta nieznane dotąd nauce, które zmieniły nasze dotychczasowe rozumienie tego, jakie pierwiastki chemiczne są niezbędne do życia. Henneguya zschokkei , gatunek znany również jako “mleczny miąższ”, to jak dotąd jedyne stworzenie, które nie potrzebuje tlenu do przetrwania. Swoim wyglądem przypomina pozaziemską istotę.

Odkrycie na miarę naukowej sensacji. To jedyne takie stworzenie na świecie

Tlen jest najbardziej rozpowszechnionym pierwiastkiem w środowisku przyrodniczym, stanowi bowiem 49,4% masy skorupy Ziemi. Pobierany z powietrza pozwala na prawidłowe funkcjonowanie zwierząt, roślin oraz niektórych mikroorganizmów. Wszak im lepiej odżywione i dotlenione komórki, tym lepiej redystrybuowana energia, skuteczniej usuwane toksyny i mikroorganizmy chorobotwórcze, a wreszcie silniejszy organizm.

Wcześniej naukowcom wydawało się, że jedynie wirusy, proste bakterie oraz tzw. archeony, czyli drobne jednokomórkowce zaliczane do prokariontów, są w stanie przeżyć bez tlenu . Wszystkie są zaliczane do prymitywnych organizmów jednokomórkowych. Okazuje się, że obserwacja dokonana w 2020 roku przez naukowców z Uniwersytetu w Tel Awiwie obala tę teorię. Potwierdzono odkrycie pierwszego organizmu wielokomórkowego, który żyje całkowicie niezależnie od tlenu.

Rowerzysta przejechał po szczeniaku. Sprawca jest poszukiwany
Wśród myszy ukrył się kot. W 5 sekund znajdą go tylko bystrzachy

Naukowcy odkryli organizm, który nie potrzebuje tlenu do przeżycia

Przed kilkoma laty zespół naukowców kierowany przez dr Dayanę Yahalomi przypadkowo zauważył pasożyty przypominające meduzy, które nie potrzebują tlenu. Henneguya zschokkei , bo o nich mowa, występuje w rybach łososiowatych jako forma o kształcie kropli łzy z dwoma pęcherzykami. Pasożyt został opisany przez badaczy ze School of Zoology Tel Aviv University i Steinhardt Museum of Natural History we współpracy z badaczami z University of Kansas i Oregon State University w Stanach Zjednoczonych.

Henneguya zschokkei należy do parzydełkowców (Cnidaria), a więc wodnych zwierząt tkankowych o promienistej symetrii ciała. Wynika z tego, że “mleczny miąższ”, jak bywa potocznie nazywany, jest tego samego typu co koralowce, kostkowce, meduzy i ukwiały. Pasożyty nie żądlą, ale mogą żyć w ciele żywiciela przez cały cykl jego życia. Ze względu na brak genomu mitochondrialnego. potrafią przetrwać w warunkach znacznego niedotlenienia.

Odkrycia rzuca nowe światło na adaptacje środowiskowe

Oddychanie jest procesem warunkującym życie, niemniej na drodze ewolucji u niektórych gatunków wytworzyły się strategie adaptacyjne, które pozwoliły im rozwijać się w niegościnnym środowisku, m.in. w warunkach niedotlenienia. Taka zdolność pozwoliła organizmom ograniczyć marnowanie energii i materii do produkcji białek, umożliwiając im sprostanie warunkom narzuconym przez środowisko, w którym żyją.

Henneguya zschokkei wciąż stanowi pewnego rodzaju zagadkę. Naukowcy zastanawiają się, w jaki sposób powstały te organizmy. Zakłada się, że na skutek życia w środowisku z niedostatkiem tlenu organizmy te przekształciły się z wolno żyjących przodków meduz w znacznie prostsze pasożyty. Mitochondria tych organizmów utraciły całość lub część swojego genomu mitochondrialnego, czyli materiału genetycznego, bez którego nie zachodzi proces konieczny do prawidłowego funkcjonowania mitochondriów. One z kolei określane są jako energetyczne centra komórek.

Jak dotąd nie wiadomo, co dokładnie zastępuje pasożytom tlen, aczkolwiek nowe odkrycie naukowców nie tylko pomaga lepiej zrozumieć strategie adaptacyjne organizmów występujących pod wodą, ale przede wszystkim może zmienić naszą definicję życia. Niewykluczone, że w przyszłości naukowcy odkryją kolejne gatunki organizmów wielokomórkowych, które nie uzależniają swojego przeżycia od tlenu.

Nasze odkrycie potwierdza, że ​​adaptacja do środowiska beztlenowego nie jest cechą charakterystyczną wyłącznie dla jednokomórkowych eukariontów, lecz rozwinęła się również u wielokomórkowych zwierząt pasożytniczych – wyjaśniają naukowcy w swoim artykule opublikowanym w lutym 2020 r.

Przez megafon wywołali właściciela auta. W zamkniętym pojeździe pies walczył o życie
"Moja dziewczyna nie poszła ze mną na ślub kuzyna. Koteczek był dla niej ważniejszy"
Obserwuj nas w
autor
Ewa Matysiak

Redaktor naczelna serwisu swiatzwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach. Niepowstrzymana chęć odkrywania nowości skłania ją do odwiedzania co rusz to ciekawszych miejsc na kulturalnej mapie Warszawy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy