Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Nasze ZOO > Nowy mieszkaniec ZOO w Łodzi. Niedawno zrobiło się o nim głośno w całej Polsce
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 25.02.2024 15:26

Nowy mieszkaniec ZOO w Łodzi. Niedawno zrobiło się o nim głośno w całej Polsce

manul
Facebook/ZOOŁódź

ZOO w Łodzi dołączyło do listy ogrodów zoologicznych, które mogą poszczycić się posiadaniem przedstawicieli gatunku Otocolobus manul. Manule stepowe, bo o nich mowa, pojawiły się na świecie ponad 2 miliony lat temu i pomimo licznych przeciwności losu gatunek przetrwał do dziś. W łódzkim Orientarium rozgościła się samiczka, dla której poszukiwany jest kawaler do pary. Puchaty mruczek skrywa niejedną tajemnicę. Warto więc zobaczyć go na własne oczy. 

Nowy mieszkaniec Orientarium. To pierwszy przedstawiciel tego gatunku w Łodzi

Do polskich ogrodów zoologicznych nieustannie przybywają coraz to nowsze gatunki zwierząt z odległych zakątków świata w ramach transferów podopiecznych między placówkami. Pracownicy intensywnie zgłębiają wiedzę na ich temat, szykują terraria i wybiegi tak, aby były jak najbardziej zbliżone do ich naturalnego środowiska. Mieszkańcami ZOO stają się też zwierzęta zagrożone wyginięciem, których hodowla i rozmnażanie może uchronić gatunek przed wymarciem. Dzięki temu możemy zobaczyć te rzadkie okazy na własne oczy. 

Miejski Ogród Zoologiczny w Łodzi ma nowego lokatora. To manul stepowy. Ten piękny dziki kot o puchatym futrze w naturalnym środowisku zamieszkuje stepy i jaskinie w centralnej Azji. Dotychczas w naszym kraju mogliśmy go zobaczyć tylko w czterech ogrodach zoologicznych

Kotka czekała przed drzwiami budynku. Nikt nie wpuścił jej do środka Z okna kamienicy wyrzucili klatki ze zwierzętami. Nie wszystkie przeżyły

Te dzikie koty zagrożone są wyginięciem. O jednym z nich było naprawdę głośno

O manulach zrobiło się głośno w naszym kraju, gdy zamieszkujący poznańskie ZOO Magellan wygrał światowy konkurs. Puchar Świata Manuli zorganizowany został na portalu X (dawniej Twitter) na profilu stworzonym z myślą o miłośnikach tych dzikich stworzeń. O głosy internautów rywalizowały ze sobą okazy z całego świata. Puchaty Magellan pobił rywali i zwyciężył w plebiscycie.

Manul stepowy to gatunek ssaka drapieżnego, który wywodzi się z rodziny kotowatych. Charakteryzuje się niezwykłą zwinnością, dlatego też szukając go w wolierze, należy patrzeć w górę. Nie należy zapominać, że zwierzęta te pochodzą ze skalistych stepów i wysokich gór Azji Środkowej, dlatego naturalnym dla nich jest przebywanie na wysokościach. 

Mimo iż manule pod względem rozmiarów ciała są zbliżone do kotów domowych, to hodowla tego gatunku jest niewskazana ze względu na agresywny charakter oraz zagrożenie wyginięciem. Wszystkie manule są objęte ochroną. Manule nie darzą człowieka szczególną sympatią, czego wyraz dają prychaniem i ostentacyjnie niezadowoloną miną. Co więcej, gdyby spojrzenie potrafiło zabijać, odwiedzający najpewniej padliby na miejscu trupem. 

Niebawem manuli może być więcej

Na całe szczęście w Łodzi możemy spotkać się z tym gatunkiem na bezpiecznym gruncie. Manul stepowy, który zamieszkał w ogrodzie zoologicznym, przyjechał do z Berlina. Nowy mieszkaniec Orientarium jest samicą i jak zdradziły władze łódzkiego ZOO, niebawem może ona zyskać towarzysza. Na razie jednak rozczula internautów pilnie śledzących losy zwierząt łódzkiego ogrodu. 

  • “Jaki słodziak”,
     
  • “Cudowny”,
     
  • "Och cudny, u nas we wrocławskim zoo mamy dwa matule i są to moi ulubieńcy. Cudowne koty".

 

Źródło: facebook/ZOOŁódź