Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Nasze ZOO > Gdzie zobaczyć manule w Polsce? Magellan z Poznania nie jest jedyny, wkrótce w tych ZOO będą tłumy
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 14.12.2023 11:15

Gdzie zobaczyć manule w Polsce? Magellan z Poznania nie jest jedyny, wkrótce w tych ZOO będą tłumy

Manul stepowy
Manul stepowy, źródło: facebook.com @Zoo Poznań Official Site

Magellan to najsłynniejszy manul żyjący w Polsce. Nic dziwnego, że zrobiło się o nim głośno. Mieszkaniec poznańskiego ogrodu zoologicznego wygrał w konkursie o Puchar Świata Manuli. Czy w Polsce gdzieś jeszcze, poza Poznaniem, można podziwiać te drapieżniki? Okazuje się, że tak. Oto zestawienie ogrodów zoologicznych, w których żyją manule. Warto odwiedzić, chociażby jeden z nich, aby na własne oczy zobaczyć koty, które wyglądają tak, jakby miały wiecznego focha.

Manul Magellan stał się celebrytą na światową skalę

O manulach stepowych zrobiło się ostatnio głośno. Wszystko za sprawą Magellana, osobnika żyjącego w ZOO w Poznaniu. Ten wyjątkowy dziki kot wygrał w konkursie o Puchar Świata Manuli. W głosowaniu udział brali internauci z całego świata, a konkurencja była bardzo mocna, więc to nie lada wyczyn. Warto wiedzieć, że przedstawiciele tego gatunku mieszkają również w innych ogrodach zoologicznych. One również zasługują na naszą uwagę. Warto na własne oczy przekonać się jaki komiczny wyraz pyszczka mają te zwierzęta.

W zestawieniu uwzględnione zostały jedynie te ZOO, które są zrzeszone w Europejskim Stowarzyszeniu Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA). To organizacja wspierająca funkcjonowanie jednostek dbających o edukację na temat zwierząt oraz prowadzących programy, mające na celu ochronę gatunków zagrożonych wyginięciem. 

409806846_674415674863061_1346857321569812215_n.jpg
Manul Magellan z całą pewnością zasłużył na miano czempiona, źródło: facebook.com @Zoo Poznań Official Site
Wyjątkowe pomysły na prezenty dla Twojego pupila. Uszczęśliwisz nie tylko jego, ale też siebie

Gdzie w Polsce żyją manule?

Do EAZA należy 11 polskich ogrodów zoologicznych, są to te znajdujące się w: Chorzowie, Łodzi, Krakowie, Gdańsku, Płocku, Opolu, Toruniu, Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu i Zamościu.  Natomiast do stowarzyszenia tego nie przyjęto jednostek znajdujących się w: Kadzidłowie, Braniewie, Gdyni (oceanarium), Bydgoszczy, Helu (fokarium), Ostrzycach i Świerkocinie.

Manule można obejrzeć podczas wycieczki do:

  • ZOO w Poznaniu - to tutaj mieszka słynny Magellan, zdobywca Pucharu Świata Manuli, a także jego najbliższa rodzina, mama Mania i siostra Bożenka;
  • ZOO we Wrocławiu - w tym ogrodzie zoologicznym w maju 2019 roku na świat przyszło aż pięć uroczych manuli;
  • ZOO w Warszawie - w stolicy mieszka manul Sasza;
  • ZOO w Opolu - na Śląsku cztery słodkie manulciątka urodziły się w 2015 roku.

Dlaczego manule są wyjątkowe?

Manule są jednymi z najbardziej charakterystycznych dzikich kotów na świecie. Mają one wiele cech, które czynią je wyjątkowymi. Jedną z najważniejszych są okrągłe źrenice — tak jak u człowieka. W przeciwieństwie do innych gatunków małych kotów jedynie manule mogą się takimi poszczycić. Ponadto pracownicy warszawskiego ZOO zwrócili uwagę na sierść tego gatunku: 

Spośród wszystkich kotów manule mają najdłuższą (do 7 cm) i najgęstszą sierść, pomaga im ona przetrwać w trudnym środowisku centralnej Azji, gdzie notowano temperatury nawet -50°C.

Co więcej, naukowcy uważają manule za najstarszy gatunek współcześnie żyjących kotów. Istniały one już 2 miliony lat temu. Ich naturalnym środowiskiem występowania są stepy i skaliste pustynie. Za dnia śpią w szczelinach skalnych i małych jaskiniach, znajdujących się w górach do wysokości 5500 m n.p.m.

Źródło: mrowkojad.wordpress.com, zoo.wroclaw.pl, facebook.com/ZooOpole