Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Wiosna jeszcze nie zawita do Polski na dobre. Ornitolodzy mają na to dowody
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 27.02.2024 14:36

Wiosna jeszcze nie zawita do Polski na dobre. Ornitolodzy mają na to dowody

Na wiosnę musimy jeszcze poczekać
Na wiosnę musimy jeszcze poczekać, źródło: pixabay/sunflair, rusterche

Nie da się ukryć, że większość z nas już z wytęsknieniem wyczekuje na nadejście wiosny. Ostatnie dni zaczęły napawać nas optymizmem, że cieplejsza temperatura i świecące słońce zostaną z nami na dłużej. Niestety nie mamy dobrych wieści, bowiem wszystko wskazuje na to, że powrót zimy jest nieunikniony. Istnieją na to dowody.

Na wiosnę trzeba jeszcze poczekać

Niestety ostatnie cieplejsze dni nie oznaczają, że wiosna zagościła w Polsce na stałe. Choć wiele osób chciałoby, aby słońce nie chowało się już za chmurami, a zima i śnieg odeszły w niepamięć aż do przyszłego roku, eksperci nie kryją smutku, że muszą zrujnować tę wizję.

Okazuje się, że istnieją jasne wskazania na to, że zima nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa w tym sezonie. Choć do wyższej temperatury można się szybko przyzwyczaić, nie powinniśmy chować jeszcze ciepłych kurtek i czapek na dno szafy.

Odkryli nowy, monstrualny gatunek węża. Nie mają dobrych wieści Uratował życie ich synka. Nie spodziewał się, że tak mu się odwdzięczą

Ornitolodzy nie mają dobrych wieści

Od małego uczymy się, że jednym z przejawów nadchodzącej wiosny są wracające do Polski bociany. Ornitolodzy, by śledzić ich podróż z Afryki na Stary Kontynent, założyli niektórym osobnikom specjalne nadajniki. To z nich dowiadujemy się, że póki co nie wybierają się w trasę.

To zaskakująca sytuacja, bo spodziewaliśmy się czegoś innego. Tego mianowicie, że bociany będą już w trasie i znajdują się obecnie, powiedzmy, w Egipcie czy na Bliskim Wschodzie. Tymczasem one nawet nie ruszyły się z Afryki - mówi ornitolog Joachim Siekiera z Grupy Silesiana dla Zielonej Interii.

stork-1145043_1280.jpg
Bociany jeszcze nie wracają do Polski, źródło: pixabay/Pixel-mixer

Stosunkowo ciepła zima nie wystarczyła

Choć mogłoby się wydawać, że cieplejsza niż w ostatnich latach zima zachęci bociany do szybszego powrotu z ciepłych krajów, nic bardziej mylnego. Ptaki, które pojawiły się już w Polsce, najprawdopodobniej przezimowały nieco bliżej, na Bałkanach lub w Turcji, albo nie opuściły jej wcale.

Mimo że bociany, które migrowały, nie są świadome, jaka pogoda panuje w Polsce, o braku chęci do powrotu mogą świadczyć inne czynniki. Ornitolodzy zaznaczają, że wpływać na to może ilość pożywienia oraz długość dnia i nocy na zimowisku. Wniosek jest prosty, na ten zwiastun wiosny musimy jeszcze poczekać.

źródło: Zielona Interia