Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Pies umierał na bagnach. Kleszcze wyssały z niego prawie całą krew, "Są wielkości porzeczek"
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 30.03.2023 16:32

Pies umierał na bagnach. Kleszcze wyssały z niego prawie całą krew, "Są wielkości porzeczek"

None
ratujemyzwierzaki.pl

Pies w typie owczarka został znaleziony na dzikim wysypisku śmieci w lesie. Taki los zgotował mu właściciel, który bezdusznie porzucił go na pastwę losu. Zwierzę miało na sobie kilkaset opitych kleszczy, a osoby udzielające mu pomocy porównały ich wielkość do owoców porzeczki. Trwa walka o jego życie.

Te tragiczne wydarzenie rozegrały się w miejscowości Trawy w gminie Korytnica. Skrajnie wyczerpany pies nie był w stanie podnieść się o własnych siłach. Jego narządy wewnętrzne są w stanie krytycznym. Na miejscu nie pojawił się nikt poza miejscową wolontariuszką Dorotą Osińską. 

Schorowany pies konał na bagnach

Przechodzący obok ludzie od razu czuli niewyobrażalny smród, jaki unosił się wokół zwierzęcia, stąd pojawiły się podejrzenia, że zwierzę padło ofiarą wypadku. Niemniej jednak lokalna wolontariuszka stwierdziła, że pies potrzebuje natychmiastowej diagnostyki, by ustalić okoliczności zdarzenia.

Problem polegał na tym, iż kobieta nie była w stanie przetransportować dużego psa z bagien, które znajdują się z dala od drogi i są porośnięte gęstymi krzakami. W oczekiwaniu na pomoc zadbała o to, aby choć trochę go ogrzać. W tym celu okryła czworonoga kocem, który chronił go przed opadami śniegu. Po kilku godzinach na miejsce dotarła fundacja, która zadeklarowała się przejąć opiekę nad pupilem.

Pies umierał na bagnach. Kleszcze wyssały z niego prawie całą krew, _Są wielkości porzeczek_ (1).jpg
ratujemyzwierzaki.pl
Ratują zwierzęta z rąk oprawców. Proszą o Twoje 1,5%

Na psie znaleziono ponad 300 kleszczy

Cierpiącego psa udało się przetransportować do samochodu. Z uwagi na to, że interwencja rozgrywała się w godzinach nocnych specjaliści przyjmowali wyłącznie w klinikach weterynaryjnych w Warszawie. Tamże lekarze wykonali wszystkie niezbędne badania. 

Podczas wizyty w gabinecie w oczy personelu rzuciło się mnóstwo kleszczy, które były przyczepione do skóry zwierzaka. Pasożyty opite krwią żywiciela mocno napęczniały i stały się widoczne gołym okiem.

- W oczekiwaniu na wyniki badań wyciągamy mu kleszcze. Są wielkości porzeczek. W ciągu 30 minut wyciągnęliśmy ich ponad 300. Ale to jeszcze nie wszystkie. Jest jeszcze sporo małych - czytamy na stronie ratujemyzwierzaki.pl.

U uratowanego psa w typie owczarka zdiagnozowano silną anemię. Ponadto zwierzę posiada sporej wielkości guza. Lekarze nie podjęli się operacji ze względu na alarmujący stan czworonoga i ograniczyli działania do podawania leków. W tamtej chwili pies najprawdopodobniej i tak nie przeżyłby zabiegu. 

Pies umierał na bagnach. Kleszcze wyssały z niego prawie całą krew, _Są wielkości porzeczek_ (2).jpg
ratujemyzwierzaki.pl

Trwa walka o życie psa i zbiórka na sfinansowanie leczenia

Fundacja Pańska Łaska utworzyła zbiórkę, która ma na celu sfinansowanie leczenia psa, który umierał na bagnach. W walkę o uratowanie zwierzęcia zaangażowało się już wiele osób, jednak nadal potrzeba wsparcia ludzi o dobrych sercach. Leczenie czworonoga to koszt około 2 tysięcy złotych. Psa czeka jeszcze transfuzja krwi, pobyt w szpitalu oraz kolejne medykamenty - a to wiąże się z kolejnymi wydatkami.

- Gdyby nie miał szans na życie, lekarze by go już uśpili. Ale On... leżąc w klinice, podczas kolejnego badania patrzy na nas błagalnym wzrokiem. I choć jest na tyle słaby, iż nie może się podnieść - w Jego spojrzeniu jest nadzieja, że mu pomożemy... - apeluje fundacja.

Wszyscy, którzy chcą przekazać nawet symboliczną sumę na ratowanie życie biedakowi znalezionemu na bagnach, mogą wesprzeć zbiórkę oraz śledzić aktualizacje dotyczące stanu zdrowia psa pod tym linkiem.

Pies umierał na bagnach. Kleszcze wyssały z niego prawie całą krew, _Są wielkości porzeczek_ (3).jpg
ratujemyzwierzaki.pl

źródło: ratujemyzwierzaki.pl

 

Tagi: Pies Polska
Buldog francuski najpopularniejszą rasą psów w USA. Dlaczego stał się przedmiotem mody?
Buldog francuski
Buldog francuski jest obecnie najbardziej lubianą rasą psów przez Amerykanów - taki wniosek wysunął American Kennel Club. Pupile o krótkich pyskach, krępej budowie ciała i uszach niczym nietoperz, określane pieszczotliwie “żabkami”, wspięły się na szczyt zestawienia, detronizując labrador retrievera. Co popularność ras brachycefalicznych mówi o nas i kondycji moralnej społeczeństwa? Niestety nic dobrego.Znane są praktycznie pod każdą szerokością geograficzną, choć na przestrzeni ostatnich lat zyskiwały coraz większe uznanie wśród mieszkańców Europy i Ameryki Północnej. Mowa o buldogach francuskich, czyli "najmodniejszej" rasie psów 2022 roku według największej organizacji kynologicznej w USA. Chociaż trudno o weselsze czworonogi, wytypowanie buldoga francuskiego jako faworyta amerykańskich psiarzy może napawać niepokojem - po obu stronach oceanu. Hodowane bezkrytycznie zwierzęta w celu zaspokojenia popytu cierpią przy akompaniamencie odgłosów zadyszki i zachłyśnięć własną śliną. Psy z krótkim pyskiem mają naprawdę pieskie życie.
Czytaj dalej
Podczas interwencji DIOZ nie tylko zwierzęta potrzebowały pomocy. Ta historia chwyta za serce
Dolnośląski Inspektorat Ochrony Zwierząt opublikował relację z kolejnej interwencji, która obnażyła zarówno zwierzęcy, jak i ludzki dramat. Pomocy potrzebowały nie tylko psy i koty w rozpadającej się ruderze, ale także pozostawiona przez rodzinę staruszka. Kobieta starała się robić co w jej mocy, aby zapewnić zwierzętom najlepsze z możliwych warunków, podczas gdy dorosłe dzieci umyły ręce. Przedstawiciele organizacji DIOZ nie odmawiają pomocy nie tylko pokrzywdzonym zwierzętom, ale i ludziom znajdującym się w kryzysowej sytuacji życiowej. W ostatnim czasie inspektorzy udali się na interwencję do starszej kobiety, która pod swoją opieką miała kilka kotów i psów. W takich warunkach nie powinien żyć nikt. 
Czytaj dalej