Swiatzwierzat.pl Inne zwierzęta Niezwykłe zachowanie łabędzi. Zaopiekowały się innym gatunkiem
fot. Canva/Schrempf2

Niezwykłe zachowanie łabędzi. Zaopiekowały się innym gatunkiem

4 czerwca 2024
Autor tekstu: Magdalena Cichocka

Niezwykłego odkrycia dokonano w Kiszkowie, miejscowości na północnym wschodzie od Poznania. Para łabędzi postanowiła “zaadoptować” młode innego gatunku, a konkretnie gęgawy. Choć pisklęta różnią się wyglądem od swoich przybranych rodziców, wszystko wskazuje na to, że tworzą zgraną rodzinę. Takiego fenomenu jeszcze nie widziano.

Niezwykła rodzina łabędzi niedaleko Poznania

W Polsce łabędzie nieme objęte są ścisłą ochroną , a ponadto są idealnym przykładem, że takie działania mają realny sens. Od kiedy ptaki te trafiły pod ochronę z czasem przestały być gatunkiem zagrożonym i naturalnie zaczęły powiększać swoją populację . Obecnie nietrudno je spotkać, a najczęściej możemy je zobaczyć w akwenach wodnych, a czasem i nad morzem.

Łabędzie charakteryzują się długą, zakrzywioną szyją oraz białym kolorem. Młode zaś przez pierwszy rok życia są brązowo-szare , z czasem zmieniają kolor upierzenia na biały. Choć widok łabędzi zapewne nikogo nie szokuje, tak zobaczenie pary ptaków opiekujących się młodymi innego gatunku już tak . Do tak niezwykłej sytuacji doszło w miejscowości Kiszkowo nieopodal Poznania.

łabędź z młodymi
fot. Canva/compuinfoto
Zabrali kota do zwierzęcego kręgarza. Ucisnął mu kręgosłup, właścicieli aż zamurowało
Pokazał, co znalazł w koperku z Lidla. Taka sytuacja nie zdarza się zbyt często

Łabędzie zaopiekowały się pisklętami gęsi

Niezwykłą rodzinę ptaków można obserwować na rozlewiskach w Kiszkowie. To właśnie tam para łabędzi zaopiekowała się młodymi gęgawami , które dumnie i spokojnie pływają za swoimi nowymi rodzicami. Dzikie gęsi odbiegają wyglądem od łabędzi , ale wszystko wskazuje na to, że nie stanowi to żadnego problemu.

To niecodzienne połączenie odkrył ornitolog Bartosz Krąkowski, który w programie “Czysta Polska” w Polsat News powiedział:

To pierwszy taki przypadek, gdy inny gatunek wodzi pisklęta gęgawy. W tym przypadku mamy do czynienia z łabędziem niemym. Sytuacja jest o tyle zadziwiająca, że łabędzie w okresie lęgowym, a zwłaszcza w czasie, kiedy wodzą własne pisklęta, są bardzo agresywne wobec innych ptaków, także dzikich gęsi.

łebędzie i gęgawy
fot. kadr z programu "Czysta Polska" w Polsat News

Fenomen w świecie ptaków

Jak mogło dojść do takiej sytuacji? Ornitolog wskazuje, iż prawdopodobnym scenariuszem jest podrzucenie przez gęgawy jaj łabędziom . Z kolei niczego nieświadome łabędzie mogły wysiadywać jaja, a następnie przyjąć pisklęta jak swoje.

Warto dodać, że zjawisko podrzucania jaj przez gęsi czy kaczki jest powszechnie znane, natomiast ptaki zwykle dokonują tego w obrębie tego samego gatunku . Być może tym razem doszło do pomyłki . Zarówno młode gęgawy, jak i łabędzie nie dostrzegają w tym przypadku niczego nietypowego i zachowują się jak normalna rodzina.

To jednak nie koniec ciekawostek dotyczących łabędzi, bowiem ornitolog wskazał, że zdarzają się sytuacje, kiedy stronią od towarzystwa innych gatunków ptaków i są gotowe zaatakować, jeśli “intruz” naruszy ich terytorium.

Byłem świadkiem kilka czy kilkanaście razy sytuacji, kiedy to właśnie w rewirze łabędzi niemych pojawiły się gęgawy z młodymi i były one przeganiane, a w skrajnych przypadkach pisklęta były zabijane - dodał.

łabędzie z młodymi
fot. Canva/suju-foto z Pixabay
Paweł Golec o transporcie konnym nad Morskie Oko: "To zwierzęta mają służyć ludziom"
"Kiedy to piszę, ona szykuje się do wyprowadzki". Pies doprowadził do rozpadu związku
Obserwuj nas w
autor
Magdalena Cichocka

Z wykształcenia inżynier, z zawodu redaktorka. Przepełniona kreatywnymi pomysłami miłośniczka rękodzieła i podróży.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy