Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Pokazał, co znalazł w koperku z Lidla. Taka sytuacja nie zdarza się zbyt często
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 01.06.2024 13:10

Pokazał, co znalazł w koperku z Lidla. Taka sytuacja nie zdarza się zbyt często

Koperek
fot. instagram/meliczyta, ARKADIUSZ ZIOLEK/East News,

Polski lektor Maciej Melcer postanowił wybrać się na zakupy do jednego z marketów popularnej sieci Lidl, aby kupić koperek. Wtedy jeszcze nie wiedział, że po powrocie do domu czeka go niespodzianka. Wśród pachnących gałązek kopru ukrywało się żyjątko. Mężczyzna postanowił dołożyć wszelkich starań, by zwierzę osiągnęło ostatnie stadium rozwoju. Efekt przechodzi najśmielsze oczekiwania.

Kupił koperek w popularnym sklepie. W środku znalazł gąsienicę

Żaba w opakowaniu lodów, świerszcze w słodyczach, gekon w miksie sałat, egzotyczne pająki w bananach — takie przypadki można by jeszcze długo wymieniać. Klienci sklepów spożywczych niejednokrotnie znaleźli w zakupach nieproszonych gości, którzy zawieruszyli się w transporcie lub nieszczęśliwie znaleźli się na taśmie produkcyjnej. Tym razem padło na lektora Macieja Melcera, który pochwalił się swoim znaleziskiem.

Na początku maja mężczyzna poszedł do Lidla po koperek. Rozpakowawszy zakupy, zorientował się, że przyniósł do domu niewielkich rozmiarów żyjątko, które ukryło się w gałązkach rośliny. Na koperku znajdowała się gąsienica. Melcer postanowił wszystko nagrać, a następnie podzielić się swoim odkryciem w mediach społecznościowych.

O tym rudzielcu z Gdańska mówił cały świat. Kot Rysiu doczekał się swojego pomnika Przejechał z nim za zderzakiem ok. 700 km. Natychmiast musiał trafić do lekarza

Zaopiekował się gąsienicą znalezioną na koperku. Wyrosła na pięknego motyla

Na tym etapie ustalenie gatunku motyla nie należało do najłatwiejszych zadań, zwłaszcza bez specjalistycznej wiedzy z dziedziny entomologii. Melcer postanowił więc zaczekać, aż gąsienica dorośnie do pokaźnych rozmiarów, dokona przemiany w poczwarkę i wreszcie przeobrazi się w swoją finalną postać. W tym czasie z zainteresowaniem obserwował proces rozwoju owada. 

Zrzut ekranu 2024-06-01 124230.png
fot. instagram/meliczyta

Pod postacią larwy owad żyje przez 6-7 tygodni, po czym przekształca się w poczwarkę. Całe szczęście mężczyzna nie musiał aż tak długo czekać. Po upływie 20 dni zielono-czarna gąsienica z pomarańczowymi wypustkami opuściła kokon i przeistoczyła się w postać dorosłego motyla. Okazało się, że to paź królowej, czyli przedstawiciel jednych z największych motyli występujących w Polsce. Wyróżnia się żółtym ubarwieniem skrzydeł z czarnymi i niebieskimi wzorami.

Melcer z dumą zaprezentował swojego podopiecznego, który otrzymał imię Kopernik od miejsca, w którym go znaleziono. Autor nagrania wyjaśnił, że motyl został wypuszczony nad rzeką, aby mógł nacieszyć się życiem na wolności.

Internauci zachwyceni filmem. "To najlepsze, co dzisiaj zobaczyłam"

Opublikowany materiał spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem internautów, którzy żartobliwie cytowali kultowy tekst z filmiku Roberta Makłowicza, na którym karmi psa koperkiem.

To będzie bardzo zdrowy motyl. Ależ on żre koperek! - czytamy w sekcji komentarzy.

Gąsienice paziów królowej można znaleźć na koprze lub marchwi uprawianych w przydomowych oraz działkowych ogródkach warzywnych, dlatego jeśli chcemy zwabić te piękne stworzenia na naszą posesję, trzeba obowiązkowo zasadzić je u siebie.

Piękny edukacyjny film. Ja w tamtym roku też kupiłam koperek z larwą pazia królowej. Zostawiłam ją w ogrodzie. Polecam sadzić koper, gdzie się da. Co roku mam kilka larw w ogrodzie i motyle - skomentowała film jedna z internautek.