Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Największe nietoperze na świecie. Ich umiejętności potrafią zaskoczyć
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 25.04.2024 14:33

Największe nietoperze na świecie. Ich umiejętności potrafią zaskoczyć

nietoperz
Fot. Canva/CraigRJD

Choć swoją wielkością mogą przyprawiać o zawał serca, zwłaszcza gdy rozpościerają ogromne skrzydła, to na szczęście nie są groźne dla ludzi. Nietoperze giganty są gatunkiem endemicznym i można je spotkać tylko w jednym miejscu na całym świecie. To zaskakujące co potrafią i co jest ich przysmakiem.

Nietoperze owiane złą sławą

Nietoperze często są obiektem negatywnych skojarzeń i mitów, które nie mają oparcia w faktach. Jedną z głównych przyczyn takiego postrzegania jest ich wygląd i nocny tryb życia. To sprawia, że niektórzy ludzie czują się niepewnie w ich obecności. Ponadto w wielu kulturach nietoperze są kojarzone z ciemnością, tajemnicą i złem, co dodatkowo pogłębia negatywne konotacje. 

Warto jednak zauważyć, że nietoperze pełnią niezwykle istotną rolę ekologiczną. Są one nieocenionymi polinatorami, pomagając w zapylaniu roślin oraz kontrolują liczebność owadów, co wpływa na utrzymanie równowagi ekosystemów. Niektóre gatunki z powodu swojej wielkości, dużych zębów i czujnych oczu wydają się szczególnie groźne. Żyjące na Filipinach osobniki gigantycznych rozmiarów za swój wygląd płacą największą cenę. 

Jak pozbyć się mrówek z domu? Tę metodę stosowały nasze babcie Znaleziono 500 martwych koni. Policja wszczęła śledztwo w sprawie

Największy nietoperz na świecie

Acerodon jubatus, znany również jako Acerodon grzywiasty, to jeden z największych i najrzadszych nietoperzy na świecie. Choć jest ogromny, to trudno go zobaczyć na żywo, gdyż występuje głównie na wyspie Luzon. Nietoperze te są znane ze swojego imponującego rozmiaru. Osiągają rozpiętość skrzydeł nawet do 1,7 metra przy długości ciała zaledwie 40 centymetrów. 

Gatunek ten, mimo iż został objęty ochroną, nieustannie zagrożony jest wyginięciem. Głównie z powodu utraty siedlisk oraz licznych polowań. Choć nietoperze nie są groźne dla człowieka, wielu ludzi z powodu lęku i strachu atakuje te niewinne stworzenia. 

Ulubiony przysmak nietoperzy

Nietoperze te zamieszkują głównie dżungle, gdzie żyją w koloniach liczących nawet do 10 000 osobników. W ciągu dnia można je znaleźć drzemiące i zwisające głową w dół na gałęziach drzew w towarzystwie swoich braci. Żywią się głównie owocami, a ich przysmakiem są figi. 

To zwierzę jest prawdziwym mistrzem nieba. Porusza się nocą, aby znaleźć pożywienie. Jednak w przeciwieństwie do swoich krewnych, nie stosuje echolokacji, polegając raczej na wzroku i węchu, by odnaleźć drogę w ciemnościach nocy. Gatunek ten jest niesamowicie inteligentny, porównywany umiejętnościami do psów. Nietoperze szybko się uczą, potrafią zapamiętać trasy lotu i z łatwością odkrywają nowe sposoby zdobywania pożywienia.