Swiatzwierzat.pl
Udało się uratować 200 nietoperzy

pixabay/Saken53

Myśleli, że roznoszą koronawirusa. Niewinne nietoperze miały zginąć

9 Kwietnia 2020

(Ostatnia zmiana: 31 Sierpnia 2021)

Autor tekstu:

Michał Trusewicz

Udostępnij:

Koronawirus przyczynił się do zwiększonej paniki wśród ludzi. Przez różne doniesienia prasowe niektórzy zaczęli traktować nietoperze jako źródło największego zagrożenia. Tymczasem to bardzo pożyteczne ssaki. Nie można się ich p

Szybkie rozpowszechnienie się wirusa COVID-19 wpłynęło na zwiększenie skłonności ludzi do masowej paniki. Obsesją stały się poszukiwania głównej przyczyny wybuchu tej tragicznej pandemii. Strach dotyka nas wszystkich. Nie można mu jednak ulec na tyle, by ucierpiała na tym populacja jakiegokolwiek gatunku zwierząt. Do takich radykalnych czynów posunęła się grupa peruwiańskich rolników, którzy chcieli spalić ponad 200 nietoperzy. Ich motywacją była chęć ochrony lokalnej społeczności przed koronawirusem.

Nie są zagrożeniem dla człowieka

Nietoperze nie są naszymi wrogami. Wręcz przeciwnie, 70% istniejących gatunków żywi się owadami, z których wiele to agroszkodniki czy wektory chorób, np. dengi" – czytamy w specjalnym komunikacie Servicio Nacional Forestal y de Fauna Silvestre (SERFOR), organizacji związanej z Ministerstwem Środowiska w Peru.

Ten poruszający apel to odpowiedź na rosnące doniesienia, związane z ludzkim lękiem przed nietoperzami. Skąd on się wziął?

Podłoże tego strachu leży w komunikatach prasowych, które ostrzegały przed kontaktem z tym gatunkiem zwierząt. Nietoperze były traktowane - razem z łuskowcami - jako główne źródło zagrożenia koronawirusem. Prawda jest zupełnie inna. Kontakt nietoperza i człowieka, który być może stał się przyczyną pandemii jest związany raczej z nieodpowiedzialnym zachowaniem samego człowieka. Zarówno epidemia SARS, jak i COVID-19, mają wspólny mianownik w postaci tzw. "mokrych targowisk" w Chinach. Czym one się charakteryzują?

Na tych targowiskach sprzedaje się, a potem zabija się różne gatunki zwierząt. Ekolodzy od kilkunastu lat apelują, by te skandaliczne miejsca zostały zamknięte. Jednak dopiero wybuch epidemii koronawirusa zwrócił oczy świata w stronę chińskich "mokrych targowisk". Różne zwierzęta (także te dzikie, niehodowlane) są trzymane w koszmarnych warunkach. To właśnie tutaj jest prawdziwe źródło epidemii, mieszanie się krwi chorych zwierząt pozwoliło wirusowi na groźne mutacje, z którymi walczy obecnie cały świat.

Dlatego błędne jest przekonanie, że pandemii winny jest nietoperz. Tak naprawdę to bardzo pożyteczne zwierzęta, pomagające człowiekowi. Są odpowiedzialne za prawidłową kontrolę populacji szkodników. To dzięki nietoperzom niektóre nasiona roślin mogą się przenosić z miejsca na miejsce. Jest to kluczowe w rolnictwie na całym świecie.

Nie można ulegać panice

- Jeśli chcecie je rozproszyć, skierujcie na nie po prostu źródło światła - tłumaczy rolnikom Jessica Gálvez-Durand Besnard, dyrektorka ds. zrównoważonego zarządzania dziedzictwem przyrodniczym SERFOR.

Peruwiańska działaczka dodaje: - skoro już udomowiliśmy zwierzęta, być może powinniśmy się zająć ulepszaniem metod hodowli do celów konsumpcyjnych. Po co zjadać przedstawicieli dzikiej fauny, co stwarza ryzyko rozprzestrzeniania pewnych wirusów?

Są to bardzo ważne słowa dla każdego z nas. Ten wzruszający i mocny apel był reakcją na to, co się stało w regionie Cajamarca. Miejscowi rolnicy i hodowcy wyruszyli w stronę lokalnych jaskiń, by podpalić siedlisko nietoperzy. Na całe szczęście zwierzęta zostały uratowane. Obecnie żyją w dalekich jaskiniach, oddalonych od ludzkich siedzib.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Nietoperze są negatywnie kojarzone z koronawirusemPixabay/Syaibatulhamdi

Nietoperze to bardzo pożyteczne zwierzętaPixabay/Smallerslev

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Michał TrusewiczAutor

Michał Trusewicz urodził się w 1995 roku, skończył warszawską polonistykę. Prowadzi pismo literackie "Wizje". Ma malutkiego psa - Dycię, planuje kolejne. Mieszka w Warszawie.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Pozostałe

Komar tygrysi znowu wykryty w Niemczech. Czy Polacy mają powody do obaw?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Nietypowe zgłoszenie ws. uwięzionej kózki. Wpadła jak śliwka w kompot

Czytaj więcej >

Pozostałe

Drapieżny kot uciekł z hodowli? Nagranie nie pozostawia wątpliwości

Czytaj więcej >
czarne koty

Pozostałe

„Nie rozdzielajcie nas, przyniesiemy podwójne szczęście”

Czytaj więcej >

Pozostałe

Dziecko włożyło żywą rybę do ust. Internauci: „To wcale nie jest śmieszne"

Czytaj więcej >

Pozostałe

Ciało morskiego ssaka wyrzucone na brzeg. To zagrożony wyginięciem kuzyn delfina

Czytaj więcej >