Niecodzienne zachowanie foki. Weszła w interakcję z innym gatunkiem
Do nietypowego zdarzenia doszło na wyspie Wight w Wielkiej Brytanii. Badaczka przyrody i miłośniczka zwierząt Clare Jacobs zaobserwowała i uwieczniła walkę między foką szarą a bielikiem. Dotychczas te gatunki nie wchodziły sobie w drogę. Co sprowokowało drapieżnika do takiego zachowania? Odpowiedź ukryła się w wodzie.
Dzikie zwierzęta są tu pod ochroną. Malownicza wyspa przyciąga miłośników przyrody
Wyspa Wight jest jednym z najbardziej urokliwych miejsc w Wielkiej Brytanii. Ta największa wyspa na Kanale La Manche znana jest ze swojego pięknego krajobrazu, historii, kultury oraz bogatej fauny i flory. Jednym z głównych powodów popularności tego miejsca jest malownicza sceneria, obejmująca urokliwe plaże, zielone wzgórza i wysokie klify. W takim krajobrazie zwierzęta zamieszkujące wyspę i będące tu pod ścisłą ochroną czują się jak w raju. A o popularne miejsca do łowów toczą między sobą walki. Niektóre z osobników wykształciły specjalną technikę, której ich gatunek nie stosuje nigdzie indziej.
Miłośniczka przyrody i zwierząt Clare Jacobs była świadkiem ciekawego zdarzenia. Konfrontacji między bielikiem a foką szarą. Ptak atakował morskiego ssaka, pikując na niego z góry i próbując go dosięgnąć ostrymi szponami, ale wodne stworzenie okazało się sprytniejsze.
Co oznacza drapanie legowiska przez psa? To ważna informacja dla właściciela Jak nauczyć kota reagowania na imię? O tych zasadach warto wiedziećFoka zaskoczyła swoim zachowaniem. Drapieżnik musiał odpuścić
Kobieta zobaczyła jak w pobliżu miejsca, gdzie pływała foka, pojawił się bielik. Ogromne ptaszysko przez chwilę krążyło i kołowało nad taflą wody. Kiedy był już bardzo blisko, z wody wynurzyła się szarytka morska. Na początku zaniepokojone zwierzę próbowało odstraszyć drapieżnika gwałtownymi ruchami. To jednak nie przyniosło skutku. Sprytna foka zastosowała więc inną technikę. Zanurzyła się na parę sekund, po czym wypuściła z pyska mocny strumień wody prosto w atakującego ptaka.
Zaskoczony techniką bielik wiedział, że w starciu z wodnym ostrzałem jest bez szans. Musiał więc odpuścić. Naukowcy z Uniwersytetu w Portsmouth twierdzą, że nigdy dotąd nie zaobserwowano interakcji między tymi dwoma gatunkami. To również pierwsza taka obserwacja, kiedy foka pluje wodą w przeciwnika w celu odstraszenia go. Najczęstszą metodą podejmowaną przez nie w takich przypadkach jest ucieczka.
Zwierzęta walczą o pożywienie
Badaczka Megan Jacobs uważa, że zachowanie morskiego ssaka było sprowokowane obroną terytorium łowieckiego. Zarówno bieliki jak i foki żywią się rybami. Do walk o zasoby na wyspie Wight wśród różnych gatunków dochodzi niezwykle często. Zwierzęta bowiem są tutaj pod ścisłą ochroną. A dotychczas królujące w wodach foki nie miały większej konkurencji. Bieliki pojawiły się na wyspie po tym jak wyginęły w XVIII wieku, ponownie w 2019 roku.
Plucie może być strategią mająca na celu wykluczenie bielików z rywalizacji o zdobycz, ponieważ bezpośrednio konkurują one o zasoby rybne - wyjaśniła redakcji Phys badaczka Megan Jacobs.
Źródło: twitter.com/ BBC News