Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Jak oswoić szczura, żeby nie gryzł? Podgryzanie to nie zawsze wyraz miłości, tak oduczysz go agresji
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 03.09.2023 12:48

Jak oswoić szczura, żeby nie gryzł? Podgryzanie to nie zawsze wyraz miłości, tak oduczysz go agresji

Wychowanie szczura,
Wychowanie szczura, źródło: pexels.com @Nikolett Emmert

Szczury to zwierzęta, które budzą skrajne emocje wśród ludzi. Jedni je kochają, inni nienawidzą. Nie ma jednak wątpliwości, że grupa sympatyków tych zwierząt z roku na rok robi się coraz bardziej pokaźna. Nic dziwnego, to bardzo inteligentne i towarzyskie stworzenia. Co więcej, są one w stanie bezgranicznie zaufać swojemu opiekunowi i nawiązać z nim silną więź. Jednak częstym problemem właścicieli szczurów okazuje się być gryzienie. Powodów może być kilka. Będąc świadomym kilku szczurzych potrzeb oraz lęków, każdy kto wykaże się odrobiną zaangażowania jest w stanie wyeliminować ten nieprzyjemny zwyczaj u swojego pupila. 

Dlaczego szczury gryzą?

Na wstępie warto podkreślić, że szczury są zaliczane do rzędu gryzoni. Oznacza to, że ich zęby rosną przez całe życie, przez co zwierzęta te muszą regularnie je ścierać poprzez gryzienie twardych przedmiotów. Dlatego to czynność, która zawsze będzie nieodłączną częścią życia każdego szczura. Jednak potrzebą tą można zaopiekować się w taki sposób, że dla człowieka stanie się ona zupełnie nieszkodliwa. Żeby to osiągnąć, trzeba być świadomym kilku szczurzych potrzeb oraz lęków. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że gryzonie, w przeciwieństwie do psów, nie rodzą się z wrodzonym bezgranicznym zaufaniem do człowieka. Trzeba je przekonać, że nie jesteśmy dla nich zagrożeniem.

Po pierwsze, szczura trzeba oswoić. Osobniki nie nauczone przebywania z ludźmi, mogą po prostu bać się swojego opiekuna. W stresowych sytuacjach niektóre gryzonie będą próbować ratować się agresją. To inteligentne zwierzęta, które doskonale wiedzą, że ich zęby mogą posłużyć za narzędzie do obrony, dlatego jeżeli uznają to za konieczne, nie zawahają się ich użyć.

Po drugie, szczur musi gryźć. Nie ma w tym żadnej złośliwości. Co więcej, zazwyczaj bezskuteczne okaże się doszukiwanie się agresji. Szczególnie kiedy mowa o gryzieniu różnych przedmiotów. Po prostu taka już jest szczurza natura. W dużej mierze to od opiekuna gryzonia zależeć będzie, co posłuży jego pupilowi za narzędzie do ścierania stale rosnących zębów. 

pexels-tanner-johnson-53813.jpg
Źródło: pexels.com @Tanner Johnson
Zaczął się sezon hańby. Wielka rzeź delfinów trwa, przybrzeżne wody zmienią się w krwistoczerwoną falę

Jak oswoić szczura?

Proces oswajania szczura powinien rozpocząć się jak najszybciej. Im młodsze zwierzę, tym łatwiej jest nauczyć go nowych schematów. Jednocześnie należy pamiętać o tym, że przekonywanie zwierzaka do tego, że człowiek nie jest dla niego zagrożeniem może potrwać nawet kilka tygodni. Nie wolno niczego przyspieszać, ponieważ to może jedynie zaprzepaścić już poczynione postępy. Trzeba działać metodycznie, krok po kroku.

  • Pozwól zapoznać się szczurowi z nowym otoczeniem - pierwsze dni w nowym domu z całą pewnością będą dla zwierzaka bardzo stresujące. Dlatego na początku należy dać mu czas na zapoznanie się z klatką, wyposażeniem oraz zapachami. Wtedy nie wolno dostarczać mu dodatkowych bodźców w postaci nachalnych ludzi usiłujących nawiązać z nim interakcję. Dopiero kiedy szczur zacznie swobodnie przemieszczać się po swoim lokum, spokojnie jeść, spać i bawić się, należy przejść do drugiego etapu.
  • Spraw, aby szczur kojarzył człowieka z miłymi doświadczeniami - zacznij od pokazania szczurowi, że człowiek może być kojarzony z miłymi gestami. Podrzucaj mu do klatki ulubione przekąski. Możesz kłaść je na kawałku materiału, który jest przesiąknięty Twoim zapachem. Jeżeli zwierzak nie ma oporu przed zabraniem smakowitego kąska prosto z ręki, wykorzystaj to. Jednak na początku nie próbuj robić nic poza tym. Ogranicz się do podawania smakołyków znajdujących się na nieruchomej dłoni lub na czymś, co pachnie Tobą. 
  • Zaproponuj kontakt fizyczny - kiedy szczur nie będzie miał już oporów przed podejściem do Twojej dłoni w celu zabrania smakołyka, możesz próbować wyciągać do niego pustą dłoń. Uważnie obserwuj reakcję zwierzaka. Jeżeli podejmie decyzję o podejściu i obwąchaniu Cię, możesz to uznać jako sukces. Na początku nie próbuj głaskać szczura, pozwól mu przejąć kontrolę na sytuacją. Dopiero kiedy zobaczysz, że zwierzak nie ma nic przeciwko i nabiera coraz więcej pewności siebie, możesz stopniowo wprowadzać delikatny dotyk. 
  • Uszanuj granice stawiane przez szczura - szczury, zupełnie tak jak ludzie, miewają lepsze i gorsze dni. Dlatego jeżeli jednego dnia Twój pupil wykazał się większą odwagą, nie oznacza to, że następnego dnia zrobi dokładnie to samo. Co więcej, większość zwierząt nie lubi być zaczepiana w trakcie snu lub podczas posiłku. Uszanuj to i proponuj interakcję w dogodnych dla szczura momentach. Ponadto, jeżeli zwierzak pokazuje, że tym razem nie ma ochoty na towarzystwo, wycofaj się i spróbuj ponownie za jakiś czas. 
  • Stosuj metodę małych kroków - regularne działania z czasem przyniosą efekty. Jeżeli nie będziesz próbować niczego przyspieszać oraz uszanujesz granice stawiane przez szczura, co jakiś czas będziesz mógł/mogła pozwalać sobie na coraz więcej. Pewnego dnia gryzoń nie tylko podejdzie do Twojej dłoni ale postanowi na nią wejść. Innego dnia sam zacznie zwracać na siebie swoją uwagę. Doceniaj każdy mały krok. Dzięki temu pewnego dnia dostrzeżesz, że Twój szczur obdarzył Cię bezgranicznym zaufaniem i co więcej, nie ma zamiaru Cię gryźć. 
pexels-evgeniya-litovchenko-7008927.jpg
Źródło: pexels.com @Evgeniya Litovchenko

Co zrobić, aby szczur przestał gryźć pręty i niszczyć przedmioty?

Opiekun szczurów, przez całe życie swoich pupili powinien pamiętać o tym, że ich zęby rosną każdego dnia. Dlatego zwierzaki te robią wszystko, aby regularnie je ścierać. Warto regularnie dostarczać im rzeczy, które mogą do tego celu wykorzystać. Dzięki temu nie będą tak skore do niszczenia mebli czy innych cennych przedmiotów.

Szczury chętnie ścierają swoje zęby na różnego rodzaju twardych przekąskach. Na rynku dostępnych jest wiele produktów dedykowanych specjalnie do tego. W zależności od preferencji gryzonia oraz jego właściciela, można postawić na kolby, pastylki czy twardą karmę, w dużej mierze opierającej się na produktach zbożowych. 

Ponadto, niektóre osobniki mają szczególną słabość do drewna. Dlatego w każdej szczurzej klatce powinien znaleźć się drewniany gryzak. Najlepiej zaopatrywać się w artykuły pochodzące od sprawdzonych dostawców. Samodzielnie zbierane gałązki mogą okazać się szkodliwe dla szczurów. 

Co więcej, jeżeli pomimo obecności różnych gryzaków w klatce, szczurowi zdarza się gryźć pręty to znak, że zwierzak się nudzi. Należy pamiętać, że to bardzo aktywny i ciekawski gatunek, który potrzebuje wielu rozrywek. Dlatego osobniki sfrustrowane nudą, mogą wyrażać swoje niezadowolenie właśnie w ten sposób. Pomóc może wprowadzenie nowych zabawek do klatki, częstsze wypuszczanie szczura poza klatkę oraz więcej interakcji z opiekunem. 

pexels-nikolett-emmert-15106525.jpg
Źródło: pexels.com @Nikolett Emmert

Źródło: krainatuptusia.pl, telekarma.pl