Swiatzwierzat.pl

pixabay/theohalbe

Masz w domu królika? Wielu właścicieli zapomina o jednej ważnej rzeczy

24 Maja 2023

Autor tekstu:

Kamila Sabatowska

Króliki to po psach i kotach jedne z najczęściej branych pod opiekę zwierząt domowych. Choć zdecydowanie nie można odmówić im uroku, nie wszyscy zdają sobie sprawę, jak poprawnie należy się nimi zajmować. Większość opiekunów popełnia błąd, który może mieć poważne konsekwencje.

Wydawać by się mogło, że kicające, futrzaste stworzenia idealnie nadają się do domu, gdzie najczęściej lądują w klatce. Okazuje się, że nawet jeśli będzie ona urządzona z największą starannością, nie zastąpi im dużo większej przestrzeni, gdzie będą mogły poruszać się niemal bez żadnych ograniczeń. Jeśli chcesz, aby twój królik był szczęśliwy, nie możesz zapominać o tej kwestii.

Króliki to nie pluszowe przytulanki

Wątpliwości nie podlega fakt, że króliki to jedne z najbardziej uroczych zwierząt domowych. Swoim wyglądem i usposobieniem zapewniły sobie mnóstwo wielbicieli na całym świecie. Odpowiedzialny opiekun doskonale zdaje sobie sprawę, że aby życie z długouchym, kicającym stworzeniem pod jednym dachem przebiegało jak najlepiej, należy zastosować kilka ważnych reguł.

Nikogo nie powinien dziwić fakt, że zwierzęta te również miewają indywidualne charaktery, które należy nie tylko odkryć, ale i nad nimi pracować. Większość z nich bardzo ceni sobie spokój i ciszę, czego trzeba pilnować zwłaszcza przy najmłodszych opiekunach. Chcąc przyzwyczaić go do przebywania w towarzystwie ludzi, najlepiej spędzać z nim jak najwięcej czasu od momentu, w którym tylko pojawi się w domu. 

kotka i kocięta

Bezdomna kotka przynosi rodzinie z sąsiedztwa swój największy skarb. Teraz nie mieli serca jej wypuścić

CZYTAJ DALEJ

Jak prawidłowo obchodzić się z królikiem?

W kontakcie z królikiem najważniejsze jest, aby nie wykonywać pochopnych i gwałtownych ruchów. Chcąc zapewnić mu jak najwięcej komfortu, najlepszym rozwiązaniem będzie, gdy opiekun usiądzie na ziemi i delikatnie wyciągnie w jego kierunku swoją dłoń, tak by zwierzak mógł swobodnie ją powąchać. Choć większość z nich to prawdziwe pieszczochy, należy wiedzieć, jak można je głaskać, aby zafundować im prawdziwą przyjemność.

Jeśli królik nie jest zestresowany obecnością człowieka, można delikatnie przyłożyć rękę do jego główki i przesuwać ją wzdłuż całego tułowia. Zdecydowanie odradza się drapanie pod brodą, to bowiem jedno z najbardziej wrażliwych miejsc na ciele u tego gatunku. Natomiast, jeśli pupil wyraźnie nie jest zainteresowany pieszczotami, jego wolę należy zaakceptować i pozwolić mu odsunąć się.

królik (1).jpg
unsplash/Guillermo Casales
 

O tym nigdy nie zapominaj

Nie wszyscy miłośnicy królików, którzy zdecydują się na jego przygarnięcie, zdają sobie sprawę, że nawet duża klatka nie jest wystarczająca, aby mógł w niej rozładować swoją energię. Dlatego też zaleca się, aby zwierzę mogło swobodnie biegać nawet przez 8 godzin dziennie.

W związku z tym należy również zabezpieczyć wszystkie przedmioty, którymi mógłby wyrządzić sobie krzywdę. Z uwagi na to, że większość rzeczy, która wpadnie w jego łapki, natychmiast zostanie potraktowana zębami, nie ma mowy o kablach, czy trujących roślinach w jego zasięgu.

Oczywiście nie można również bagatelizować właściwej diety pupila, zapewniania mu rozrywki, odpowiedniej higieny oraz wizyt kontrolnych u weterynarza. Przestrzegając tych wszystkich zasad, będziesz mógł cieszyć się wspólnym czasem z uroczym kicającym stworzeniem o wiele dłużej.

źródło: azyl.torun.pl

pies i królik

Adoptowali nowe zwierzątko. Reakcja psa hitem internetu, z całą pewnością nie tego się spodziewali

CZYTAJ DALEJ
czarno-biały kot

Wpuścili bezdomnego kota do domu, by nie zamarzł w nocy. Nie spodziewali się, do czego to doprowadzi

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

KrólikPorady

Podobne artykuły

Inne zwierzęta

100? 150 lat? Nigdy nie zgadniesz ile lat ma najstarsza ryba na świecie
Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Mówią na niego “tramwajarz”. Wygląda wstrętnie, ale daruj mu życie. Jego obecność jest wręcz pożądana
Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Wąż sprytnie zakradł się do mieszkania. Niewiarygodne, gdzie go znaleźli
Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Nagranie uczynnego kałana podbija internet. Niewiarygodne, co wyprawia w basenie
Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Przyłapali go leśnicy, kiedy kręcił się przy ziemi. Chociaż budzi lęk i odrazę, nic, tylko mu współczuć
Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Musiał pilnie skorzystać z toalety. Straszne, co czaiło się w muszli, "Zaczął na mnie chlapać i syczeć"
Czytaj więcej >
Kamila Sabatowska

Magister filologii polskiej, od kilku lat pracuje jako redaktorka. Prywatnie fanka sportu – zwłaszcza siatkówki i miłośniczka zwierząt. Szczęśliwa posiadaczka cavaliera. Chcesz się ze mną skontaktować?Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]