Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Masz w domu królika? Wielu właścicieli zapomina o jednej ważnej rzeczy
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 24.05.2023 12:10

Masz w domu królika? Wielu właścicieli zapomina o jednej ważnej rzeczy

królik
pixabay/theohalbe

Króliki to po psach i kotach jedne z najczęściej branych pod opiekę zwierząt domowych. Choć zdecydowanie nie można odmówić im uroku, nie wszyscy zdają sobie sprawę, jak poprawnie należy się nimi zajmować. Większość opiekunów popełnia błąd, który może mieć poważne konsekwencje.

Wydawać by się mogło, że kicające, futrzaste stworzenia idealnie nadają się do domu, gdzie najczęściej lądują w klatce. Okazuje się, że nawet jeśli będzie ona urządzona z największą starannością, nie zastąpi im dużo większej przestrzeni, gdzie będą mogły poruszać się niemal bez żadnych ograniczeń. Jeśli chcesz, aby twój królik był szczęśliwy, nie możesz zapominać o tej kwestii.

Króliki to nie pluszowe przytulanki

Wątpliwości nie podlega fakt, że króliki to jedne z najbardziej uroczych zwierząt domowych. Swoim wyglądem i usposobieniem zapewniły sobie mnóstwo wielbicieli na całym świecie. Odpowiedzialny opiekun doskonale zdaje sobie sprawę, że aby życie z długouchym, kicającym stworzeniem pod jednym dachem przebiegało jak najlepiej, należy zastosować kilka ważnych reguł.

Nikogo nie powinien dziwić fakt, że zwierzęta te również miewają indywidualne charaktery, które należy nie tylko odkryć, ale i nad nimi pracować. Większość z nich bardzo ceni sobie spokój i ciszę, czego trzeba pilnować zwłaszcza przy najmłodszych opiekunach. Chcąc przyzwyczaić go do przebywania w towarzystwie ludzi, najlepiej spędzać z nim jak najwięcej czasu od momentu, w którym tylko pojawi się w domu. 

Bezdomna kotka przynosi rodzinie z sąsiedztwa swój największy skarb. Teraz nie mieli serca jej wypuścić

Jak prawidłowo obchodzić się z królikiem?

W kontakcie z królikiem najważniejsze jest, aby nie wykonywać pochopnych i gwałtownych ruchów. Chcąc zapewnić mu jak najwięcej komfortu, najlepszym rozwiązaniem będzie, gdy opiekun usiądzie na ziemi i delikatnie wyciągnie w jego kierunku swoją dłoń, tak by zwierzak mógł swobodnie ją powąchać. Choć większość z nich to prawdziwe pieszczochy, należy wiedzieć, jak można je głaskać, aby zafundować im prawdziwą przyjemność.

Jeśli królik nie jest zestresowany obecnością człowieka, można delikatnie przyłożyć rękę do jego główki i przesuwać ją wzdłuż całego tułowia. Zdecydowanie odradza się drapanie pod brodą, to bowiem jedno z najbardziej wrażliwych miejsc na ciele u tego gatunku. Natomiast, jeśli pupil wyraźnie nie jest zainteresowany pieszczotami, jego wolę należy zaakceptować i pozwolić mu odsunąć się.

królik (1).jpg
unsplash/Guillermo Casales
 

O tym nigdy nie zapominaj

Nie wszyscy miłośnicy królików, którzy zdecydują się na jego przygarnięcie, zdają sobie sprawę, że nawet duża klatka nie jest wystarczająca, aby mógł w niej rozładować swoją energię. Dlatego też zaleca się, aby zwierzę mogło swobodnie biegać nawet przez 8 godzin dziennie.

W związku z tym należy również zabezpieczyć wszystkie przedmioty, którymi mógłby wyrządzić sobie krzywdę. Z uwagi na to, że większość rzeczy, która wpadnie w jego łapki, natychmiast zostanie potraktowana zębami, nie ma mowy o kablach, czy trujących roślinach w jego zasięgu.

Oczywiście nie można również bagatelizować właściwej diety pupila, zapewniania mu rozrywki, odpowiedniej higieny oraz wizyt kontrolnych u weterynarza. Przestrzegając tych wszystkich zasad, będziesz mógł cieszyć się wspólnym czasem z uroczym kicającym stworzeniem o wiele dłużej.

źródło: azyl.torun.pl

Tagi: Królik Porady
Adoptowali nowe zwierzątko. Reakcja psa hitem internetu, z całą pewnością nie tego się spodziewali
pies i królik
Roman to uroczy pies, którego zaadoptowała kobieta o imieniu Jessica. Jego opiekunka nie ukrywa, że choć jest najlepszym pupilem na świecie i nie zamieniłaby go na żadnego innego, zdecydowanie nie wie co to ostrożność. Jednak jego zachowanie zmieniło się o sto osiemdziesiąt stopni, gdy do ich rodziny dołączyło nowe zwierzątko.Roman to duży pies, któremu nie można odmówić cudownego i potulnego charakteru. Czworonóg rozkochał w sobie opiekunów, jednak po jakimś czasie okazało się, że w ich domu zamieszka jeszcze jeden pupil. Jego reakcja na nowego towarzysza rozkłada na łopatki.
Czytaj dalej
Wpuścili bezdomnego kota do domu, by nie zamarzł w nocy. Nie spodziewali się, do czego to doprowadzi
czarno-biały kot
Czarno-biały kot pojawił się na jego wycieraczce, prosząc o jedzenie. Mieszkający w Montrealu Sebastien, jako właściciel czterech mruczków, nie mógł przejść obojętnie obok jego losu. Nakarmił go i napoił. Myślał, że już go więcej nie zobaczy, aż do pewnej chłodnej, zimowej nocy, kiedy futrzasty przyjaciel przyszedł prosić o schronienie przed zimnem.Kiedy pojawił się pod jego drzwiami, szukając jedzenia, nie sądził, że tak to się skończy. Dał mu jedzenie i picie, a nieśmiały, zlękniony mruczek natychmiast je pochłonął i uciekł. Nie sądził, że jeszcze się spotkają, ale kilka tygodni później, kiedy temperatura spadła, znów potrzebował jego pomocy.
Czytaj dalej