Swiatzwierzat.pl
Zdjęcie ilustracyjne

unsplash/mahdis mousavi

Niesamowite odkrycie na Pacyfiku. Znalezione szczątki dowodzą istnienia morskiego "potwora"

16 Marca 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Naukowcy z Nowej Kaledonii dokonali prawdziwie przełomowego odkrycia. W górze oceaniczne pośrodku Oceanu Spokojnego zaobserwowali dziwaczne zwierzę o ramionach uzbrojonych w rzędy haczyków i kolców oraz dziewięciu paszczach uzbrojonych w ostre szczęki!

Dziwaczny gatunek, jaki zidentyfikowano w górze oceanicznej Banc Durand na południowo-zachodnim Pacyfiku, nazwano Ophiojura. Jest rodzajem gwiazdy kruchej, czyli pierwszym odkrytym zwierzęciem głębinowym spokrewnionym z rozgwiazdami.

Starożytny morski "potwór" niewidziany nigdy wcześniej

Nadzwyczajne odkrycie nowego gatunku może przypisać sobie Dr O'Hara, starszy kustosz w Museums Victoria w Australii. Podczas sortowania pospolitych, pięcioramiennych gatunków szkarłupni, natknął się na ośmioramiennego i wyposażonego w macki osobnika z kolczystym gniazdem zębów.

Jak donoszą naukowcy, opisane przez nich zwierzę zostało znalezione blisko 500 metrów pod wodą w miejscu oddalonym o 200 kilometrów na wschód od Nowej Kaledonii. To zupełnie nowy typ zwierzęcia, który mógł pojawić się na naszej planecie w czasach prehistorycznych.

Pies ogląda mecz

Pies za bardzo podekscytował się meczem piłki nożnej. Ten film podbija media społecznościowe

CZYTAJ DALEJ

Prawda dziwniejsza niż fikcja

Eksperci wnioskują, że każda z dziewięciu szczęk wyposażonych w rzędy ostrych zębów stanowi śmiercionośną broń. Najpewniej służą one do unieruchamiania, a następnie rozdrabniania ofiar.

Nie można także zapomnieć o jego równie groźnych mackach. Każda z nich pokryta była haczykami, które mogły ułatwiać ophiojurze poruszanie się po dnie i chwytanie pokarmu.

- Gdybym to ja go znalazł, po prostu bym umarł – powiedział Christopher Mah, badacz z Smithsonian National Museum of Natural History i ekspert od gwiazd morskich, który recenzował artykuł w "Proceedings of the Royal Society B" dotyczący niecodziennego odkrycia. - Ten okaz to same zęby.

Naukowcy zaznaczają, że badania oceanicznych głębin wciąż są w początkowym stadium. Aż strach pomyśleć, jakie zapomniane stworzenia mogą jeszcze kryć się na dnie mórz i oceanów.

Poniższe zdjęcie może sprawić, że włos zjeży Wam się na głowie, choć trzeba się zgodzić, że jednocześnie robi niesamowite wrażenia. Czy morski "potwór" o rodowodzie sięgającym epoki jurajskiej nie przypomina Wam stworów z "Stranger Things"? Być może twórcy kultowego serialu zainspirują się jego wyglądem w trakcie prac nad kolejnym sezonem.

Zobacz zdjęcie:

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Pozostałe

Co wabi kleszcze? Jeden przedmiot przyciąga je jak magnes

Czytaj więcej >

Pozostałe

Pierwszy przypadek małpiej ospy w Europie. Czy mamy powody do obaw?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Jaką krzywdę może wyrządzić wypalanie traw?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Sezon wypalania traw. Strażacy ostrzegają przed niebezpieczeństwem

Czytaj więcej >
Piesek

Pozostałe

Nastolatek adoptuje szczeniaka z 6 łapami. Nikt poza nim nie chciał dać mu szansy

Czytaj więcej >
Tańczący kot

Pozostałe

Świat oszalał na punkcie "roztańczonego" kota. Zabawne wideo ma już ponad 55 milionów wyświetleń

Czytaj więcej >