Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Niesamowite odkrycie na Pacyfiku. Znalezione szczątki dowodzą istnienia morskiego "potwora"
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 24.03.2022 18:57

Niesamowite odkrycie na Pacyfiku. Znalezione szczątki dowodzą istnienia morskiego "potwora"

Zdjęcie ilustracyjne
unsplash/mahdis mousavi

Naukowcy z Nowej Kaledonii dokonali prawdziwie przełomowego odkrycia. W górze oceaniczne pośrodku Oceanu Spokojnego zaobserwowali dziwaczne zwierzę o ramionach uzbrojonych w rzędy haczyków i kolców oraz dziewięciu paszczach uzbrojonych w ostre szczęki!

Dziwaczny gatunek, jaki zidentyfikowano w górze oceanicznej Banc Durand na południowo-zachodnim Pacyfiku, nazwano Ophiojura. Jest rodzajem gwiazdy kruchej, czyli pierwszym odkrytym zwierzęciem głębinowym spokrewnionym z rozgwiazdami.

Starożytny morski "potwór" niewidziany nigdy wcześniej

Nadzwyczajne odkrycie nowego gatunku może przypisać sobie Dr O'Hara, starszy kustosz w Museums Victoria w Australii. Podczas sortowania pospolitych, pięcioramiennych gatunków szkarłupni, natknął się na ośmioramiennego i wyposażonego w macki osobnika z kolczystym gniazdem zębów.

Jak donoszą naukowcy, opisane przez nich zwierzę zostało znalezione blisko 500 metrów pod wodą w miejscu oddalonym o 200 kilometrów na wschód od Nowej Kaledonii. To zupełnie nowy typ zwierzęcia, który mógł pojawić się na naszej planecie w czasach prehistorycznych.

Prawda dziwniejsza niż fikcja

Eksperci wnioskują, że każda z dziewięciu szczęk wyposażonych w rzędy ostrych zębów stanowi śmiercionośną broń. Najpewniej służą one do unieruchamiania, a następnie rozdrabniania ofiar.

Nie można także zapomnieć o jego równie groźnych mackach. Każda z nich pokryta była haczykami, które mogły ułatwiać ophiojurze poruszanie się po dnie i chwytanie pokarmu.

- Gdybym to ja go znalazł, po prostu bym umarł – powiedział Christopher Mah, badacz z Smithsonian National Museum of Natural History i ekspert od gwiazd morskich, który recenzował artykuł w "Proceedings of the Royal Society B" dotyczący niecodziennego odkrycia. - Ten okaz to same zęby.

Naukowcy zaznaczają, że badania oceanicznych głębin wciąż są w początkowym stadium. Aż strach pomyśleć, jakie zapomniane stworzenia mogą jeszcze kryć się na dnie mórz i oceanów.

Poniższe zdjęcie może sprawić, że włos zjeży Wam się na głowie, choć trzeba się zgodzić, że jednocześnie robi niesamowite wrażenia. Czy morski "potwór" o rodowodzie sięgającym epoki jurajskiej nie przypomina Wam stworów z "Stranger Things"? Być może twórcy kultowego serialu zainspirują się jego wyglądem w trakcie prac nad kolejnym sezonem.

Zobacz zdjęcie:

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!