Swiatzwierzat.pl
Plaża

pixabay/przemokrzak

Ciało morskiego ssaka wyrzucone na brzeg. To zagrożony wyginięciem kuzyn delfina

13 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

W czwartek, tj. 12 sierpnia w godzinach wczesno porannych wędkarze dokonali wstrząsającego odkrycia. Bałtyckie fale wyrzuciły na brzeg martwe zwierzę. To zagrożony wyginięciem morski ssak z podrzędu waleni uzębionych.

Zdarzenie miało miejsce na odcinku plaży między Dębiną a Rowami. Dwóch wędkarzy dostrzegło ciało dryfujące na wodzie. Jak wspominają, w pierwszej chwili byli przekonani, że należy ono do człowieka.

Nie żyje kolejny morświn. W wodzie wyglądał jak człowiek

Jak podaje "Głos Pomorza", dopiero po dokładniejszym przyjrzeniu się wędkarze stwierdzili, że mają do czynienia z foką bądź morświnem. Ich ocena okazała się słuszna, mieli nieszczęście znaleźć martwego przedstawiciela bałtyckiego krewnego delfina.

Mężczyźni wydobyli zwierzę z wody i powiadomili odpowiednie służby. 30 minut później na plaży pojawił się pracownik Urzędu Morskiego, który zabezpieczył martwego ssaka.

Jak się dowiadujemy, na ciele morświna zaobserwowano liczne obrażenia. Miał ranę kłutą oraz rozcięty brzuch.

Ciało zostało przewieziony do Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego na Helu, gdzie zostanie zbadane w celu ustalenia przyczyny śmierci.

swiatzwierzat

Hiszpańskie władze ograniczają żeglugę łodzi. Winne są agresywne zwierzęta

CZYTAJ DALEJ

Dlaczego morświny giną w Bałtyku?

Morświny to jedne z najmniejszych gatunków waleni, które wyglądem nieco przypominają delfiny. Różni je jednak charakter. W przeciwieństwie do wiecznie radosnych i energicznych delfinów, morświny są skryte i płochliwe. Nie mają w zwyczaju podpływać do statków lub łodzi.

Gatunek ten występuje przeważnie w strefie przybrzeżnej Danii, Niemiec, południowej Szwecji oraz Polski. Potrzebują stałego dopływu tlenu, dlatego wynurzają się na powierzchnię co ok. 10 minut. Zwykle okres życia tych ssaków wynosi kilkanaście lat.

Niestety, morświny są narażone na szereg niebezpieczeństw, począwszy od sieci rybackich, a kończąc na zanieczyszczeniach chemicznych i podwodnych hałasach. Populacja tego gatunku w Morzu Bałtyckim jest "krytycznie zagrożona wyginięciem" wskutek działań człowieka. Szacuje się, że pozostało ich już nie więcej niż 500 osobników.

Organizacja WWF Polska zwraca szczególną uwagę na problem przyłowu, który jest uznawany za główną przyczynę śmiertelności tych ssaków morskich.

- Brak działań w zakresie wprowadzenia w życie naukowych rekomendacji, które mogą ochronić bałtyckie morświny oraz brak wykorzystania istniejących już ram prawnych, zagrażają przetrwaniu tej populacji. Wdrożenie skutecznych środków zarządzania w całym zasięgu występowania tej populacji waleni to jedyna szansa, jaką mamy na jej odbudowę w Bałtyku - mówi Justyna Zajchowska, starsza specjalistka ds. ochrony ekosystemów morskich, WWF Polska.

Ekolodzy przekonują, że tylko niezwłoczne podjęcie działań ma szansę zapobiec wyginięciu morświnów żyjących w Morzu Bałtyckim.

Zobacz zdjęcie:

Źródło: Głos Pomorza, Wyborcza

Jak dobrze znasz domowe zwierzaki?

Pytanie 1 z 3

Jaka rasa psa jest najpopularniejsza w Polsce?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z namiEwa MatysiakAutor

Wydawca portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Pozostałe

Tylko u nas: Fundacja Koty z Grochowa opowiada o ratowaniu kotów z Ukrainy

Czytaj więcej >
Kociarz z Aleppo

Pozostałe

Kiedy wszyscy uciekali przed wojną, on został, by ratować zwierzęta. Setki kotów zawdzięczają życie "Kociarzowi z Aleppo"

Czytaj więcej >
szczeniaczek je

Pozostałe

Szczeniaczek jest bardzo podekscytowany jedzeniem. Z radości wykonuje niewiarygodny manewr

Czytaj więcej >
Pies rozrywa kołnierz

Pozostałe

Zemsta jest słodka. Reakcja psa na znienawidzony kołnierz rozkłada na łopatki

Czytaj więcej >
doberman

Pozostałe

Doberman kontra szczeniak wielkości filiżanki. Kto kogo pogonił?

Czytaj więcej >
bokser przy zniszczeniach

Pozostałe

Bokser został sam w domu i nieźle narozrabiał. Niewinny wybryk kosztował właścicielkę fortunę

Czytaj więcej >