Martwią Cię ciemne zacieki pod oczami psa? To sygnał ostrzegawczy, którego nie można przegapić
Brunatne plamy pod oczami są szczególnie widoczne u czworonogów z jasną sierścią, ale występują także u pupili z ciemniejszym futrem. Czy jest to jedynie defekt estetyczny, czy może niesie za sobą inne negatywne skutki? Wyjaśniamy, czym spowodowane są ciemne zacieki pod oczami psa i jak można sobie z nimi poradzić.
Chociaż może się wydawać, że to tylko niegroźne przebarwienia, prawda jest inna . Ciemne plamy pod oczami psa mogą być sygnałem, że ze zdrowiem pupila dzieje się coś niedobrego . Na szczęście problem można leczyć , a zabranie pupila do lekarza może ulżyć w cierpieniu.
Ciemne plamy pod oczami psa – czym są spowodowane?
Brunatne zacieki pod oczami są problemem wielu psów . Chociaż najbardziej są widoczne na jasnej sierści, nie oznacza to, że nie występują u ciemno ubarwionych zwierząt . U nich jednak częściej przybierają rudawy odcień. Kolor jest związany z barwnymi związkami, które powstają w procesie utleniania minerałów z psich łez . Dzieje się to za sprawą bytujących na sierści i skórze zwierząt bakterii i drożdży , którym odpowiada wilgotne środowisko.
Nadmierne łzawienie sprawia, że na futrze, gdzie osadza się wydzielina, powstają nieestetyczne plamy . Powstrzymać je może odpowiednia higiena i regularne wycieranie okolic oczu psa . U niektórych czworonogów jest to jednak syzyfowa praca , ponieważ ich gruczoły łzowe pracują intensywniej.
O ile same zacieki nie są groźne , to sposób w jaki powstają, może nam zasugerować, że posiadający je pupil ma problemy z oczami . Nadmierne wydzielanie łez występuje w szeregu schorzeń okulistycznych . Wizyta u specjalisty jest zalecana.
Zespół plam łzowych – co to jest?
Problem ciemnych zacieków pod oczami doczekał się własnej nazwy – zespół plam łzowych . Jako jednostka chorobowa leczony jest przez weterynarzy specjalizujących się w okulistyce.
Ciemne plamy tworzą się, kiedy sierść odbarwiona jest przez łzy. Za tak prostym problemem mogą stać liczne dolegliwości, takie jak:
- niedrożność dróg łzowych;
- problemy z powiekami;
- alergia;
- zapalenie spojówek;
- nieprawidłowe wyrastanie sierści w kierunku oka;
- skręcenie drożnych kanalików łzowych – obecne szczególnie u ras brachycefalicznych .
Problemem nie zawsze jest jeden czynnik. U wielu zwierząt może współwystępować kilka z tych cech, co predysponuje je do zespołu plam łzowych.
Zespół plam łzowych – jak leczyć?
Jeśli znajdziemy przyczynę nadmiernego wydzielania łez przez psa, pozostaje ją wyleczyć . W przypadku przypadłości okulistycznych związanych z anatomią zwierzęcia, rekomenduje się zabiegi chirurgiczne . Jeśli problemem są alergie czy zapalenie spojówek, wdrożone powinno zostać leczenie odpowiednimi lekami lub wdrożenie odpowiedniej diety.
Warto zastosować specjalne suplementy diety działające na zdrową sierść . Odżywczo zadziała na psa witamina E, a także minerały – cynk i miedź. Do pielęgnacji sierści używaj hipoalergicznych szamponów .
Źródło: optovet.pl, husse.pl, krakvet.pl, okowet.pl