Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Holandia chce zakazać designerskich ras psów i kotów. Na "czarnej liście" najpopularniejsze pupile
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 21.01.2023 16:42

Holandia chce zakazać designerskich ras psów i kotów. Na "czarnej liście" najpopularniejsze pupile

BeFunky-collage - 2023-01-21T162549.963
pixabay/OpenClipart-Vectors, maratius78

Posiadanie czworonożnego przyjaciela – lub kilku – dla wielu z nas jest oczywiste, jednak konkretne rasy psów i kotów są narażone na określone choroby genetyczne i to jest fakt. Ekolodzy proponują stworzenie "czarnej liście", na której miałyby się znaleźć designerskie rasy psów i kotów, których posiadanie stałoby się nielegalne. Takie informacje do opinii publicznej przekazał niedawno holenderski minister rolnictwa Piet Adema.

Już wkrótce w jednym z europejskich państw może obowiązywać zakaz hodowli zwierząt o zewnętrznych cechach szkodliwych dla zdrowia. Buldogi francuskie czy szkockie koty zwisłouche to tylko niektóre z ras, które miałyby znaleźć się na liście zwierząt zakazanych do posiadania w Holandii. Zmiany prawne na Zachodzie mogą mieć wkrótce istotny wpływ na sytuację zwierząt domowych w Polsce.

Psy z krótkimi pyskami i koty ze złożonymi uszy - te zwierzęta nie są mile widziane w Holandii

Wszystko wskazuje na to, że premier Holandii Mark Rutte dąży do tego, by w jego kraju wprowadzono zakaz, mający na celu ograniczenie cierpienia psów i kotów ze względu na swoje cechy zewnętrzne. W wystosowanym komunikacie polityk zauważa, że wiele osób przy wyborze potencjalnego czworonożnego kompana kieruje się jedynie jego wyglądem, jednocześnie nie mając świadomości, że niektóre cechy charakterystyczne danej rasy mogą przyczyniać się do ich cierpienia.

- Przy wyborze zwierzęcia domowego często kierujemy się wyglądem zwierzęcia i wybieramy np. psy z krótkim pyskiem lub koty ze składanymi uszami - czytamy w komunikacie Marka Ruttego.

Rządowe plany, które niebawem mają wejść w życie, zostały już przekazane członkom izby niższej parlamentu. Minister rolnictwa tłumaczy, że apele ekologów i miłośników zwierząt przyczyniły się do przygotowywania specjalnej listy, na której znajdą się rasy psów i kotów, na których hodowlę nie będzie pozwalało obowiązujące prawo.

buldog francuski
pixabay/Sabine18

Minister rolnictwa w Niderlandach zaznacza również, że zwierzęta wymienione na "czarnej liście" nie będą wykorzystywane w reklamach oraz promowane w mediach społecznościowych. Choć wiele osób decyduje się na ich posiadanie, nie zmienia to faktu, że są narażone na szereg schorzeń.

- Psy ze zbyt krótkimi pyskami często nie mogą nawet normalnie oddychać, a koty ze złożonymi uszami mają nieprawidłową chrząstkę, która może sprawiać im wiele bólu - zaznacza Piet Adema. - Wprowadzenie zakazu będzie trudnym zadaniem, ale jestem zdeterminowany, aby do tego doprowadzić - jednocześnie deklaruje.

Choć zakaz hodowli zwierząt o zewnętrznych cechach, które są dla nich szkodliwe, obowiązuje tam już od 2014 roku, Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności i Produktów Konsumenckich nie egzekwuje go wystarczająco.

Jakie rasy pojawią się na "zakazanej liście"?

Na liście zwierząt zakazanych do hodowli mają znaleźć się między innymi koty szkockie zwisłouche, o których już wcześniej wspominaliśmy w kontekście subiektywnego rankingu niepolecanych kocich ras, stworzonego przez lekarza weterynarii. Rasa ta może cierpieć na osteochondrodysplazję - schorzenie, za które odpowiedzialny jest gen, który sprawia, że ucho ma charakterystyczne dla niej wygięcie ucha. To nic innego jak choroba zwyrodnieniowa stawów i kości. Może powodować silne bóle kostno-stawowe, a nawet problemy z poruszaniem się.

- Problem polega na tym, że ta uszkodzona chrząstka znajduje się również we wszystkich stawach. Oznacza to, że w młodym wieku często rozwijają się u nich bolesne zapalenie stawów. Dla mnie to po prostu okrutne i niesprawiedliwe i nigdy nie mógłbym wesprzeć ich hodowli - tłumaczy doktor weterynarii Ben Simpson-Vernon z Wielkiej Brytanii.

kot szkocki
pixabay/guvo59

Na "zakazanej liście" mają również naleźć się rasy brachycefaliczne psów, czyli wyróżniających się znacznie skróconą kufą i spłaszczonym pyskiem z charakterystycznie wyglądającym nosem, powiększonymi oczami i krótkim czołem. Można domyślać się, że głównie chodzi o mopsy oraz buldogi francuskie i angielskie, ale również pekińczyki, boston teriery, boksery, shih tzu. Wiele z nich w ostatnim czasie zawojowało chodniki i parki wszystkich miast w Polsce i na świecie.

- Psy, które mają dewiacyjny kształt czaszki, mogą cierpieć na stały ból głowy - zauważa przewodniczący Ministerstwa Rolnictwa.

W stworzeniu listy ras zwierząt, których nie będzie można hodować w Holandii, ma pomóc grono ekspertów w dziedzinie genetyki weterynaryjnej z Uniwersytetu w Utrechcie. Wszyscy, którzy sprawują opiekę nad zwierzakiem, którego rasa się na niej znajdzie, mają niezmiennie wypełniać swoje obowiązki do końca dni swoich podopiecznych.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

źródło: farmer.pl; france24.com

Tagi: Pies Kot