Leśnicy ostrzegają: trudno się powstrzymać, ale nie dotykaj ich pod żadnym pozorem! To dla nich ważny czas
Nadchodząca wielkimi krokami zima to bardzo ważny okres dla wielu zwierząt zamieszkujących lasy. Do snu przygotowują się nie tylko niedźwiedzie, ale pierwsze przymrozki i opady śniegu sugerują również innym stworzeniom, że to czas, by zapaść w zimowy letarg. Niektóre z nich są wyjątkowo urocze, aż chciałoby się je pogłaskać. Leśnicy apelują: jeśli je spotkasz, nigdy tego nie rób!
Nie tylko niedźwiedzie przygotowują się do zimy
Nie da się ukryć, że niedźwiedzie to jedne z leśnych zwierząt, które najbardziej kojarzą się z przygotowaniami do zimy i zapadaniem w sen zimowy, gdy na ziemi pojawi się pokrywa śnieżna. Okazuje się, że to niejedyni mieszkańcy lasów, którzy w ten sposób reagują na spadek temperatury i przymrozki .
Leśnicy z Lasów Państwowych zwracają uwagę, na inne stworzenia, które także wraz z nadciągającą chłodniejszą temperaturą zaczynają organizować sobie przestrzeń do przetrwania tego wymagającego dla nich czasu. O niektórych mogliście nawet nie słyszeć!
Te zwierzęta zapadają zimą w letarg i odrętwienie
Większość zwierząt zamieszkujących lasy przed zapadnięciem w hibernację lub odrętwienie musi uzupełnić zapasy tłuszczu , aby przetrwać ten wymagający mimo wszystko okres. To właśnie dlatego intensywnie żerują i w ten sposób zabezpieczają się przed czasem, gdy ich temperatura wyraźnie spadnie, oddech spowolni, a serce zacznie wolniej bić.
Niektóre z leśnych stworzeń, w specjalny sposób przygotowują również swoje posłania . Dbają nie tylko o uszczelnienie legowiska, ale także jego ocieplenie. W tym celu często wykorzystują mech, gałązki i opadłe liści. Do ich grona zaliczają się choćby orzesznice, popielice, koszatki i smużki .
W social mediach Lasów Państwowych możemy zobaczyć urocze zdjęcie śpiącego mieszkańca lasu, na widok którego aż chciałoby się wyciągnąć dłoń i go pogłaskać. Jednak choć trudno się powstrzymać, nigdy tego nie rób! W ten sposób możesz wybudzić go ze snu, co może skutkować nawet nieprzetrwaniem zimy.
Jesienne przesilenie daje się odczuć również ludziom
We wpisie leśnicy zaznaczają, że czas, gdy za oknem temperatura wyraźnie spada, słońce wychyla się zza chmur coraz rzadziej, a także pojawiają się pierwsze opady śniegu, jest również często odczuwalny dla ludzi . W komentarzach internauci niemal jednogłośnie potwierdzają ich słowa.
- Ja mogłabym zimę spędzić pod kołdrą;
- Zawsze zazdrościłam miśkom i innym zwierzaczkom przesypiającym zimę;
- Ja koło niej się położę, przytulę i oby do wiosny;
- Ja na zimę chętnie zostałabym orzesznica - piszą.
źródło: facebook/Lasy Państwowe