Już wiadomo, jaka zima czeka Polaków. Wszystko widać po zachowaniu niedźwiedzi, "Czuje już w kościach"
Niedźwiedzie to jedne z największych ssaków występujących w Polsce. Pod względem masy ciała ustępują jedynie żubrom oraz łosiom. Nie ma jednak żadnych wątpliwości, że to drapieżnik, który w naszym kraju nie ma konkurencji o podobnych gabarytach. Dzięki obserwacji zwyczajów tego gatunku, możemy dowiedzieć się wielu cennych informacji na temat nadchodzących pór roku. Jaka zima będzie w tym roku? Instynkt tych wielkich stworzeń okazuje się być równie cennym źródłem informacji, co długoterminowe prognozy pogodowe przygotowywane przez specjalistów z dziedziny meteorologii.
Leśnicy przyłapali niedźwiedzia na ważnej czynności
Pracownicy Lasów Państwowych z Nadleśnictwa Baligród na mediach społecznościowych podzielili się ciekawą obserwacją. Kilka dni temu, na jednej z fotopułapek rozstawionych w bieszczadzkim lesie, udało się uwiecznić dorosłego niedźwiedzia brunatnego. Zwierzę było zajęte wykopywaniem nory, zwanej gawrą.
Okazuje się, że materiał dokumentujący zachowanie tego dzikiego stworzenia to doskonała podpowiedź w rozważaniach nad tym, czy należy spodziewać się srogich mrozów. Niedźwiedzie w ten sposób przygotowują się do przetrwania zimy. Pracy nie rozpoczynają w przypadkowym momencie. To, kiedy te drapieżniki ruszają z kopaniem gawry, mówi wiele o nadchodzących miesiącach. Słuchając instynktu przetrwania, zwiększają swoje szanse na spokojne przezimowanie najtrudniejszego okresu w roku.
Pracownik ubojni ujawnił koszmar tej branży. Tak obchodzą się ze zwierzętami, "Kwilą jak dziecko"Jaka będzie zima 2023/24? Zachowanie niedźwiedzi mówi więcej niż prognozy
Rodzimi mieszkańcy Bieszczadów, z pokolenia na pokolenie, przekazują sobie wiedzę ludową związaną z niedźwiedziami i zimą. Stare porzekadło mówi, że jeżeli gatunek ten rozpoczyna przygotowania do zimowania już w sierpniu, oznacza to, że nadchodząca zima będzie wyjątkowo sroga.
Obserwacja pojedynczego osobnika jeszcze niczego nie przesądza, ale warto mieć na uwadze to, że zwierzęce instynkty rzadko zawodzą. Co więcej, to nie jedyne znaki od przyrody. Wiele wskazuje na to, że ten sezon zimowy będzie zdecydowanie bardziej srogi od poprzedniego.
Inne zwierzęta też zaczęły już przygotowania do zbliżającej się zimy
Okazuje się, że niedźwiedź przyłapany na kopaniu gawry nie jest jedynym stworzeniem, które wyczuwa nadchodzące zmiany w temperaturze. Wyraźnie poruszenie można obserwować w różnych regionach Polski pod warunkiem, że dokładnie się rozejrzymy - wokół siebie oraz spojrzymy w niebo.
Wiele ptaków już rozpoczęło przygotowania do wędrówki na cieplejszy kontynent. W przypadku bocianów białych świadczy o tym zbieranie się tych ptaków w grupy liczące nawet kilkadziesiąt osobników. Podróż w pojedynkę jest dużo bardziej ryzykowna, dlatego bociany migrują w stadach.
Źródło: facebook.com/LasyPanstwowe, facebook.com/NadlesnictwoBaligrodLasyPanstwowe