Swiatzwierzat.pl
BeFunky-collagew3hrbs - 2022-06-27T102554.219

unsplash/Sarah Adatte

Jak ulżyć kotu podczas upału? Sprawdzone i bezpieczne sposoby

27 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Najbliższe tygodnie przyniosą bardzo wysokie temperatury, przekraczające nawet 30 stopni Celsjusza. W tym czasie musimy szczególnie uważać, gdyż upały mogą zagrażać zdrowiu, a czasem życiu naszych podopiecznych. Jak zatem ułatwić kotom przetrwanie upałów? Oto bezpieczne sposoby, aby utrzymać koty w chłodzie, gdy żar leje się z nieba.

Ledwo zaczęło się astronomiczne lato, a w Polsce już zapanowało istne szaleństwo pogodowe. Skwar nie daje wytchnienia zarówno ludziom, jak i zwierzętom.

Jak pomóc kotu przetrwać upały?

Mimo, iż koty uwielbiają wygrzewać się w słońcu, to im też może zrobić się za gorąco, a w dodatku upały mogą im poważnie zaszkodzić. W końcu w przeciwieństwie do nas, mruczki nie pocą się całą powierzchnią swojego ciała i muszą nosić futro przez cały rok. Przegrzanie zwierzaka grozi wystąpieniem u niego udaru cieplnego, co z kolei stanowi zagrożenie dla jego życia. Właśnie dlatego schładzanie kota w upały jest obowiązkiem każdego właściciela. 

Wydawałoby się, że najlepszym sposobem na przyniesienie zwierzakowi ulgi podczas upalnych dni jest kąpiel w chłodnej wodzie. Spójrzmy jednak prawdzie w oczy - który mruczek z własnej woli pozwoli się wykąpać? Większość kotów unika kontaktu z wodą, dlatego należy szukać alternatywnych metod na schłodzenie pupila.

Poniżej przedstawiamy 5 sposobów, jak rozpieścić kota w upalne dni, a przede wszystkim zapobiec przegrzaniu organizmu, co grozi udarem lub śmiercią.

BeFunky-collagew3hrbs - 2022-06-27T094200.099

Wypadek w metrze. Pies wyskoczył z wagonu, zwierzę było ciągnięte po peronie

CZYTAJ DALEJ

5 niezawodnych sposobów na schłodzenie kota

1. Nieograniczony dostęp do świeżej, chłodnej wody

Podczas upałów należy dostarczać organizmowi większą ilość płynów. Odpowiednie nawodnienie jest bardzo ważne, dlatego dobrym rozwiązaniem jest pozostawienie zwierzakom kilku misek w różnych zakątkach mieszkania, by zawsze miały do nich blisko. Pamiętaj, by zostawić je w zacienionych miejscach. To skuteczny sposób, by namówić pupile do regularnego uzupełnienia płynów w organizmie.

Jeśli wiesz, że nie będzie Cię w domu przez większość dnia, możesz do nich wrzucić kilka kostek lodu, zanim wyruszysz. Pozwoli to zachować wodzie chłodną temperaturę przez nieco dłuższy czas.

2. Zaproponuj kotu matę chłodzącą

Podczas wysokich temperatur umieść legowisko kota w nienasłonecznionym miejscu i pozostaw przy nim matę chłodzącą. Wypełniony chłodnym żelem gadżet działa pod wpływem nacisku ciała kota, dlatego może stanowić podkładkę pod kocyk.

3. Mokry ręczniczek sprzymierzeńcem

Ochładzanie kota może odbywać się również poprzez ocieranie go zwilżonym, chłodnym ręcznikiem. Mruczki podczas upałów bardzo dużo się myją, ponieważ jest to ich sposób na ochłodzenie się. Dlatego warto od czasu do czasu przetrzeć sierść naszego podopiecznego zwilżoną szmatką. Spełni on podobną rolę, co wielki koci języczek i przyniesie zdecydowaną ulgę w szczególnie gorące dni.

4. Odpowiednia wentylacja to podstawa

Po pierwsze, ogranicz dostęp promieni słonecznych do pomieszczenia poprzez zasunięcie rolet i zasłon. Włączenie klimatyzatora lub wentylatora także uraduje Twojego mruczka, który najpewniej doceni przyjemną bryzę owiewającą jego futerko. Tylko ostrożnie z kierowaniem strumienia zimnego powietrza na zwierzaka, bo można go zawiać.

Zostawienie dostępu do łazienki to także rozwiązanie, gdyż zwykle jest to najchłodniejsze miejsce w domu.

5. Nie strzyż kota na krótko i wyczesz dokładnie sierść

Kot podczas upałów gubi cieplejszą warstwę swojego futra, zwaną podszerstkiem. Nie oznacza to jednak, że można go ostrzyc na tzw. "lwa" lub, co gorsza, ogolić do gołej skóry. Tak ekstremalne metody pozbawią mruczka naturalnej ochrony przed szkodliwymi promieniami UV. 

Futerko kota długowłosego nie powoduje przegrzewania się, a wręcz przeciwnie: spełnia ono funkcję termoregulacyjną. Z tego względu systematycznie wyczesywany podszerstek pomaga w ochładzaniu skóry.

Ostatni, bonusowy punkt dotyczy bezpiecznego przewożenia zwierząt. W upalne dni, gdy na zewnątrz szaleje upał, NIGDY nie zostawiaj psa czy kota wewnątrz pojazdu. Zamknięty samochód może osiągać temperatury znacznie powyżej 100 stopni w przerażająco krótkim czasie. Pozostawienie pupila w samochodzie jest surowo sankcjonowane, gdyż wystarczy kilka minut, żeby doszło do przegrzania, odwodnienia, udaru czy nawet uduszenia.

W upalne dni nie zapominaj też o kotach bezdomnych i wolnożyjących! Zgodnie z założeniem akcji „Micha zwierz usycha”, wystaw miski w piwnicy, na zewnątrz budynku pod zadaszeniem, w cieniu. Możesz także zwrócić się do właścicieli okolicznych sklepów czy restauracji z prośbą o zapewnienie zwierzętom dostępu do miski z wodą w miejscach publicznych.

7 ras kotów, które wyglądają jak tygrysy, lamparty i gepardy. W ich żyłach płynie "dzika krew"

Każdy kot ma w sobie coś z tygrysa, ale czy kiedykolwiek marzyłeś o posiadaniu kota przypominającego swoich dzikich krewnych? Jest to jak najbardziej możliwe! Poznaj 7 kocich ras, które w większym lub mniejszym stopniu przypominają lamparty, serwale, gepardy czy oceloty. (fot. unsplash/Kim Davies)

Zobacz galerię >

Zwierzęcy test ortograficzny. W 6 pytaniu czai się pułapka, wstyd popełnić błąd

Pytanie 1 z 10

Który zapis jest poprawny?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: klinwet.pl, koty.pl, kochamyzwierzaki.pl

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Koty

Czy kot lubi, gdy mówisz do niego jak do dziecka? Badanie wiele wyjaśnia

Czytaj więcej >

Koty

Dlaczego kot chodzi za mną do toalety? Powód ważniejszy niż sądzisz

Czytaj więcej >

Koty

Jak rozpoznać i jak leczyć koci trądzik? Poznaj szczegóły

Czytaj więcej >

Koty

Jaki żwirek można spuszczać w toalecie? Łatwo o błąd

Czytaj więcej >

Koty

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Czy koty wyczuwają depresję?

Czytaj więcej >

Koty

Kot do mnie mruga - czy to powód do niepokoju? Będziesz zaskoczony

Czytaj więcej >