Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Jak poprawić psu humor? Nie zawsze wystarczy nowa zabawka lub przysmak
Monika Włodarczyk
Monika Włodarczyk 14.06.2024 09:03

Jak poprawić psu humor? Nie zawsze wystarczy nowa zabawka lub przysmak

pies
Fot. Canva/webpay

Obniżony nastrój u czworonoga może zwiastować psią depresję. Silny stres lub choroba nierzadko niosą za sobą poważne konsekwencje, w wyniku których pupil przestaje odczuwać radość z życia i nie ma już ochoty na wspólny spacer czy zabawę. Jak skutecznie poprawić psu humor i wprawić go w lepszy nastrój? Okazuje się, że nie zawsze wystarczy nowa zabawka lub przysmak.

Depresja u psa

Czy twój niegdyś wesoły i energiczny czworonóg nagle stał się apatyczny? Nie cieszy go już zaproszenie na spacer bądź widok ulubionego smaczka? Wiedz, że to mogą być objawy psiej depresji. Pupile, choć znacznie różnią się od ludzi, odczuwają emocje podobnie do nas. Stres spowodowany np. przeprowadzką bądź utratą kogoś mu bliskiego może odbić się na stanie psychicznym czworonoga. 

Należy podkreślić, że przyczyną obniżonego nastroju u psa może być nie tylko silny niepokój. Jego podłoże niejednokrotnie wynika także z choroby. Każda taka zmiana zachowania powinna być sygnałem dla właściciela, że z ich towarzyszem dzieje się coś niepokojącego. Opiekun w pierwszej kolejności powinien umówić wizytę w gabinecie weterynaryjnym, aby dokładnie przebadać zwierzę — jeśli lekarz nic nie wykryje, można przejść do otoczenia opieką psiej psychiki.

pies
Fot. Canva/Chalabala
Marzena Kipiel-Sztuka nie żyje. Już wiadomo, co stało się z jej ukochanym psem W poznańskim ZOO przyszło na świat wyjątkowe zwierzę. Nie wiadomo, jakiej jest płci

Jak poprawić psu humor? Podaruj mu swój czas

Ludzie, przechodząc gorszy czas w życiu, niejednokrotnie szukają pocieszenia w rzeczach materialnych i sprawiają sobie prezenty które, choć na chwilę wywołają uśmiech na ich twarzach. Zwykle nie przynosi to jednak długotrwałego efektu. W przypadku psów jest podobnie i nie zawsze nowa zabawka lub przysmak sprawi, że jego dobry nastrój powróci na dobre. 

Nierzadko znacznie cenniejsze okazuje się podarowanie mu wspólnie spędzonego czasu. Oto kilka propozycji, które pomogą rozweselić smutnego pupila:

  • zabierz psa na długi spacer — niespieszna wspólna wędrówka w otoczeniu natury to bez wątpienia najlepsze lekarstwo na odstresowanie pupila. Warto wybrać miejsce, gdzie zwierzę będzie mogło się zrelaksować i wyciszyć, bez obaw o potencjalne zaczepki innych przechodniów czy psów;
  • postaw na wspólne aktywności — towarzystwo ukochanego opiekuna z pewnością korzystnie wpłynie na poprawę nastroju czworonoga. Podaruj mu dodatkową porcję miłości bądź wspólnie spędzonego czasu na zabawie, a z pewnością będzie za to wdzięczny;
  • zapewnij mu nowe doświadczenia — skutecznym sposobem na oderwanie pupila od doskwierających mu trosk może być poznawanie nowego i eksploracja nieznanych mu jak dotąd miejsc. Las, okolice jeziorka lub przemierzenie z nim wspólnie niewymagającego szlaku mogą okazać się strzałem w dziesiątkę.

Jak poprawić psu humor? Podaruj mu prezenty

W walce z obniżonym nastrojem u psa należy pamiętać, aby dać mu przestrzeń na powrót do sił. Regeneracja psiej psychiki nierzadko wymaga czasu. Otoczenie go szczególną opieką i miłością, oraz zadbanie, aby wszystkie jego potrzeby były zaspokojone to najlepsze, co możemy zrobić.

Towarzystwo ukochanej osoby jest bez wątpienia jednym z lepszych lekarstw na doskwierające psu smutki. Warto jednak wspierać się także takimi rozwiązaniami jak podarunki. Poniżej przedstawiamy pozostałe pomysły na poprawę nastroju u pupila:

  • podaruj mu nową zabawkę — akcesorium do zabawy może także pozytywnie wpłynąć na samopoczucie czworonoga. Nieznany przedmiot może stać się bodźcem, który skutecznie oderwie psa od złych myśli i pomoże mu się rozchmurzyć.
  • chwal i nagradzaj, np. ulubionymi smaczkami — ciepłe słówko oraz towarzysząca temu nagroda z pewnością ucieszy czworonoga. Poczuje się doceniony i kochany. Ważne jest, aby robić to częściej niż zwykle — w ten sposób pokażesz mu, że ważne są dla ciebie jego najdrobniejsze sukcesy.
pies
Fot. Canva/iVangelos
Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?