Subtelny sygnał, że Twój pies się stresuje. Zwróć uwagę na "oko wieloryba", to ostrzeżenie
Nasze czworonogi komunikują się z nami m.in. za pomocą niewerbalnej mowy ciała, niemniej jako właściciele nierzadko mylnie interpretujemy wysyłane przez nie sygnały. "Oko wieloryba" jest jednym z nich. W jakich sytuacjach pies patrzy “wielorybimi oczami”? To naturalna psia reakcja, która nie zawsze świadczy wyłącznie o dyskomforcie.
Twój pies ma "oko wieloryba"? To dość jasny sygnał
Zrozumienie mowy ciała psa jest kluczowe dla zapewnienia mu odpowiedniej opieki i komfortu oraz do wzmocnienia relacji z opiekunem. Niestety, mimo iż bardzo byśmy chcieli poznać najskrytsze myśli naszych czworonożnych przyjaciół, psy nieprędko przemówią ludzkim głosem. Zamiast tego komunikują się za pomocą mowy ciała i rozmaitych dźwięków, wyrażając swoje emocje, potrzeby i nastroje.
Merdający ogonek, podniesiona łapka, głośne szczeknięcie — w ten sposób czworonogi próbują powiedzieć nam, co naprawdę czują. Niestety, nie każdy sygnał niewerbalny potrafimy prawidłowo odczytać, co może prowadzić do nieporozumień oraz niepotrzebnej, a czasem i niebezpiecznej interwencji ze strony właściciela i innych osób. “Oko wieloryba” jest jednym z psich komunikatów, który możemy mylnie interpretować. Oto co chce w ten sposób powiedzieć Ci Twój pupil.
Ten drapieżnik występuje w całej Polsce. Czy jest niebezpieczny dla ludzi? Samookaleczanie u kotów. Tych objawów nigdy nie należy lekceważyćOko wieloryba - co oznacza u psa?
Każdy właściciel czworonoga zna to przejmujące spojrzenie. “Oko wieloryba", jak przyjęło się nazywać tę charakterystyczne spojrzenie, wyraża się często lekkim przechyleniem głowy psa na bok, napięciem mięśni oraz wytrzeszczeniem oczu w taki sposób, że opiekun od razu widzi ich białko, czyli twardówkę. Niestety właściciele zazwyczaj odbierają to spojrzenie jako wyraz skruchy lub prośbę o uwagę.
W rzeczywistości pies próbuje powiedzieć nam, że jest zestresowany i odczuwa niepokój, irytację lub czuje się przyparty do muru. Takim spojrzeniem może nas obdarzyć w momencie, gdy naruszymy jego przestrzeń osobistą, zbyt gwałtownie go obudzimy ze snu albo zdecydujemy się na okazanie mu czułości w momencie, kiedy sobie tego nie życzy. Zdarza się, że “oko wieloryba” jest sygnałem ostrzegawczym przed nagłym atakiem, dlatego nie wolno go lekceważyć.
Jak powinien zachować się właściciel?
W zależności od tego, co spowodowało taki stan u czworonoga, właściciel powinien odpowiednio zareagować. Zwykle wystarczy pozostawić pupila na parę minut w spokoju. Psy doskonale potrafią uspokoić się w samotności i tym samym unikają stresujących je sytuacji.
Błędem będzie próba zabawiania psa lub przytulanie go, oraz głaskanie na siłę. Takie zachowanie opiekuna może wywołać u psa agresję i spowodować niekontrolowany atak spowodowany strachem, namiarem emocji i poczuciem zagrożenia.
Pamiętajmy jednak, że przechylanie głowy i prezentowanie białek nie zawsze jest równoznaczne z “okiem wieloryba”. Czasem wynika po prostu z kąta patrzenia, dlatego koniecznie obserwuj mowę ciała zwierzęcia, by przestrzegać wyznaczonych przez psa granic.