Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Jak koty wybierają swoją ulubioną osobę? Możesz się zdziwić, kierują się 5 zasadami
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 07.02.2023 14:02

Jak koty wybierają swoją ulubioną osobę? Możesz się zdziwić, kierują się 5 zasadami

Jak koty wybierają swoją ulubioną osobę Możesz się zdziwić, kierują się 5 zasadami
unsplash/Yerlin Matu

Dlaczego koty wybierają sobie jednego pana bądź panią? Przy wyborze swojej ulubionej osoby mruczki kierują się określonymi zasadami Choć z reguły wolą podążać własnymi ścieżkami, każdy z nich ma w życiu jednostkę, która jest im szczególnie bliska. Jakie warunki powinien spełniać człowiek idealny według kota? Sprawdźmy!

Eksperci twierdzą, że koty w odróżnieniu od psów znacznie bardziej przywiązują się do miejsca niż ludzi. Jednak większość opiekunów czuje z nimi mocną więź, nierzadko działającą w dwie strony. Istnieje co najmniej kilka powodów, dla których kociak pała większą sympatią do upatrzonej sobie osoby.

Serce kota należy tylko do jednej osoby

To nie ty wybierasz kota, to kot wybiera ciebie. W gronie sympatyków zwierząt domowych przyjęło się uważać, że mruczki, a zwłaszcza te bezpańskie lgną do wybranych przez siebie ludzi. Jeśli rzeczywiście trafią na miłośnika mruczących stworzeń, mają realną szansę, że taka osoba zdecyduje się dać mu schronienie i kochający dom. Według pewnych teorii nie dzieje się tak przez przypadek. Mianowicie niektórzy twierdzą, że zwierzaki te wyczuwają więź duchową łączącą ich ze swoimi wybrańcami.

Nie od dziś kotom przypisuje się zdolności paranormalne. Ich początki sięgają setki lat wstecz, z czego narodziło się wiele przesądów z ich udziałem. To również dlatego nasi futerkowi pupile tak często towarzyszyli czarownicom, zielarkom i szeptuchom, kiedy zwykli ludzie utożsamiali je z siłami ciemności i nie chcieli mieć z nimi nic wspólnego.

Ponoć z powodu nieomylnej kociej intuicji wynika również stwierdzenie, że jeśli zostaniesz wybrany przez kota, los zdecydowanie ci sprzyja. Jeśli zaś zwierzę się od Ciebie odwróci, w Twoją stronę mogą zbliżać się kłopoty na różnych gruntach.

Pieszczoty
unsplash/Nazym Jumadilova

Wracając do spraw przyziemnych, istnieje wiele sposobów, dzięki którym człowiek może zyskać większą sympatię ze strony kota w porównaniu do pozostałych domowników. Ich przestrzeganie wcale nie jest takie trudne, a uczucie, jakim obdarzy cię mruczek, zdecydowanie jest warte zachodu.

Czym kieruje się kot podczas wyboru ulubionej osoby? 5 zasad, które koty biorą pod uwagę

1. Poczucie bezpieczeństwa

Nawet najbardziej nieufny kot ma szansę zauważyć, że dana osoba ma dobre intencje, jeśli spędza z nią czas od małego. Ten, kto troszczy się o niego, karmi, dba o jego zdrowie i chętnie spędza z nim czas nie może przecież żywić w stosunku do niego urazy. Z czasem zwierzak sam zacznie szukać z nią kontaktu i obdaruje ją zaufaniem. Nierzadko to relacja przypominająca tę na linii rodzic-dziecko.

2. Poszanowanie przestrzeni osobistej

Z reguły koty potrzebują więcej przestrzeni osobistej niż chociażby psy. Osobom, które wcześniej miały do czynienia głównie z psiakami, niełatwo jest zrozumieć kocią komunikację, a co za tym idzie, mogą nie przestrzegać lub nie zauważać wyznaczonych przez mruczka granic. Zwierzęta te zdecydowanie nie lubią czuć się przytłoczone, a kontakt z człowiekiem sprawia im najwięcej przyjemności wtedy, gdy same nabiorą na niego ochoty.

Jak koty wybierają swoją ulubioną osobę Możesz się zdziwić, kierują się 5 zasadami (1)
unsplash/little plant

3. Wysoki stopień interakcji

Jednak pozostawienia kotu przestrzeni, której ewidentnie potrzebuje, nie należy mylić z całkowitym ignorowaniem jego obecności. Jeśli będziesz spędzać z nim czas, bez problemu zaczniesz dostrzegać koci rytm dnia i potrzeby, które w jego trakcie chce zaspokajać. Koty lubią towarzyszyć swoim opiekunom we wszystkich czynnościach - nawet tych załatwianych w łazience.

4. Wspólny język

Koty są bystrzejsze, niż może nam się wydawać, dlatego wymagają od ludzi wnikliwości oraz właściwej interpretacji nadawanych komunikatów. Osoba, która prawidłowo odczytuje dawane przez niego sygnały od razu zaplusuje w jego ocenie. Jednym z istotnych elementów kociej mowy jest choćby mruganie. Dzięki niemu możesz przekazać pupilowi informację o tym, że darzysz go wielką sympatią. W razie wątpliwości najlepiej sięgnąć po radę u behawiorystów i doświadczonych opiekunów mruczków.

5. Zaspokajanie potrzeb

Nie da się ukryć, że uwadze zwierzaków nie ucieka fakt, kto najczęściej zaspokaja ich potrzeby, a wśród nich jedną z najważniejszych - głód. Zazwyczaj opiekun, który regularnie dostarcza mruczkowi ulubionej karmy i smakołyków ma zdecydowaną przewagę nad innymi.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

źródło: magia.onet.pl; wamiz.pl