Swiatzwierzat.pl

facebook/Schronisko dla Zwierząt w Kaliszu - strona wolontariatu

Porzucił psa jak zabawkę, obok zostawił kartkę z dwoma słowami. Internauci aż drżą ze wściekłości

5 Lutego 2023

Autor tekstu:

Kamila Sabatowska

Do Schroniska dla Zwierząt w Kaliszu wpłynęły szokujące doniesienia o psie przywiązanym do słupa. Obok czworonoga znajdowała się również kartka z informacją pozostawioną najpewniej przez jego właściciela. Jej treść szokuje, a widok przerażonego psa mocno chwyta za serce nie tylko miłośników zwierząt.

2 lutego br. w Kaliszu (woj. wielkopolskie) spacerujący przechodnie dostrzegli przywiązanego do drzewa psa. Ludzie o dobrym sercu poinformowali stosowne instytucje, które zajęły się porzuconym czworonogiem. "Pies to żywa, czująca istota" - apelują wolontariusze schroniska, do którego trafił.

Do smyczy porzuconego psa przyczepili karteczkę

Kiedy do kaliskiego schroniska dotarły wieści o porzuconym psie, jego przedstawiciele nie zamierzali bezczynnie przyglądać się jego tragedii. Do słupa smyczą, którą przywiązano psa, przyczepiono również kartkę, której tekst mówił sam za siebie.

- Do zabrania - informował napis.

Animalsi na swoich social mediach zamieścili zdjęcia zarówno zwierzaka, jak i wiadomości, jaką pozostawił przy nim poprzedni właściciel.

- Psiak przywiązany do słupa, z kartką w folijce (żeby nie przemokła, oczywiście). Ludzka podłość nie zna granic... Kiedy to się skończy? - piszą wolontariusze.

Nie ma najmniejszych wątpliwości, że w ten karygodny sposób opiekun postanowił pozbyć się swojego zwierzaka, zupełnie nie zważając na jego dalszy los. Sprawą zajęła się również policja. Za takie zachowanie grozi kara za znęcanie się nad zwierzętami.

"Ludzka podłość nie zna granic"

Na chwilę obecną pies przebywa na obowiązkowej kwarantannie. Jednak już teraz schronisko udostępnia możliwość wstępnej rezerwacji zwierzaka do adopcji wszystkim osobom, które chciałyby przyjąć go pod swoją opiekę. Co ważne, pracownicy organizacji nie wiedzą jeszcze, co spowodowało, że zwierzę zostało potraktowane w taki sposób. Nie znajdą jego charakteru oraz typowych dla niego zachowań.

- Opamiętajcie się, zanim zdecydujecie się na psa, przemyślcie to tysiąc razy - grzmi organizacja.

Kierownik Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Kaliszu nie ukrywa, że podczas interwencji mającej na celu zabezpieczenie psa i przewiezienie go to przytułku ten wykazywał agresywne zachowanie.

- Ale to wcale nie oznacza, że jest agresywny z natury. Dla niego to była niecodzienna sytuacja - zaznacza Jacek Jerzy Kołata w rozmowie z serwisem kalisz.naszemiasto.pl.

Porzucony pies jest młody, nie ma oznak wygłodzenia, poważnych chorób, ani śladów po cielesnym znęcaniu. Jednak nieznajomość jego historii znacznie opóźnia wszystkie procedury, przez które musi przejść przed znalezieniem nowego domu.

- Gdybyśmy znali jego książeczkę zdrowia, być może skrócilibyśmy kwarantannę i mógłby iść szybciej do adopcji, a teraz będzie czekał dwa tygodnie, albo dłużej, bo to już policja podejmie decyzję czy ten psiak będzie stanowił zabezpieczenie jako dowód w postępowaniu - mówi Kołata.

Do organizacji wpłynął również materiał z monitoringu, na którym widać moment przywiązania psa do słupa. Dowód został przekazany policji. Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, porzucenie zwierzaka jest traktowane jak znęcanie. Osobie winnej grozi więc za to kara grzywny, ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności do lat dwóch.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] . Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta . Bądź z nami!

źródło: wiadomosci.gazeta.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Psy

Podczas interwencji DIOZ nie tylko zwierzęta potrzebowały pomocy. Ta historia chwyta za serce
Czytaj więcej >

Psy

Corgi ma dar wyczuwania emocji innych ludzi. Gdy siada przed nieznajomym, trafia w dziesiątkę
Czytaj więcej >

Psy

Małe, wtulone w siebie szczeniaki, a wokół las. To właśnie w nim ktoś pozbył się niechcianych zwierząt
Czytaj więcej >

Psy

DIOZ ujawnia kolejny akt przemocy dziecka wobec psa. Wszystko widać na brutalnym filmie
Czytaj więcej >

Psy

Podszedł do nich pies żywcem zżerany przez świerzb. Desperacko błagał, "Zabierzcie ode mnie ten ból"
Czytaj więcej >

Psy

Miała być idealną opiekunką nad psami. Ukryta kamera obnażyła, co naprawdę robiła w pracy
Czytaj więcej >
Kamila Sabatowska

Magister filologii polskiej, od kilku lat pracuje jako redaktorka. Prywatnie fanka sportu – zwłaszcza siatkówki i miłośniczka zwierząt. Szczęśliwa posiadaczka cavaliera. Chcesz się ze mną skontaktować?Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]