Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Czy koty widzą duchy? Cała prawda o kocich zmysłach
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 11.10.2021 02:00

Czy koty widzą duchy? Cała prawda o kocich zmysłach

Zdjęcie ilustracyjne: kot
unsplash/Biel Morro

W wielu kulturach wokół niektórych gatunków zwierząt urosło sporo mitów. Jednym z nich jest przesąd, iż koty są obdarzone dziewięcioma życiowa czy zdolnościami wyczuwania zjawisk paranormalnych. Czy te stworzenia rzeczywiście widzą więcej niż zwykli śmiertelnicy? Sprawdźmy!

Czy koty widzą duchy, zjawy i inne niematerialne byty? Odpowiedzi na to pytanie poszukuje znaczna liczba właścicieli domowych mruczków. Faktem jest, że w czasach starożytnych w Egipcie koty traktowano jak bóstwa - z wielką czcią i oddaniem oraz przypisywano im magiczne zdolności. Ile jest w tym prawdy?

Jaki jest sekret kocich zmysłów?

Aby poznać odpowiedź na powyżej zadane pytanie, w pierwszej kolejności musimy skoncentrować się na narządach, dzięki któremu mruczki poznają otaczający nas świat. Nic dziwnego, że koty widzą, słyszą i czują więcej niż ludzie - w porównaniu do nas, mają doskonale rozwinięte zmysły wzroku, słuchu, węchu i dotyku.

Zwierzęta te mają nieco szerszy kąt widzenia i dostrzegają ruch 10-krotnie szybszy niż ludzki. Co więcej, posiadają w siatkówce oka znacznie więcej pręcików niż ludzie, a błona odblaskowa pokrywająca ich gałki oczne wspiera nocne widzenie.

Jeśli chodzi o słuch, młode koty słyszą dźwięki o częstotliwości nawet do 100 000 Hz, podczas gdy ludzki słuch ogranicza się do 20 000 Hz. Nic więc dziwnego, że nawet oddalone odgłosy przykuwają ich uwagę i sprawiają, że zaczynają rozglądać się za rzeczami, których z pozoru "nie ma".

Ostatnim ważnym czynnikiem są wibrysy zdobiące pyszczek, policzki i wiele innych części ciała kota. Działają one jak wrażliwe czujniki odbierające informacje z otoczenia oraz ostrzegające przed potencjalnym niebezpieczeństwem. Niewielu wie, że to właśnie dzięki nim mruczki są w stanie wyczuć nawet najdelikatniejsze trzęsienie ziemi.

6 kocich zachowań sygnalizujących obecność ducha

Czy możemy zatem pokusić się o stwierdzenie, że koty faktycznie są obdarzone nadzwyczajnymi zdolnościami i pełnią rolę pośredników między światem żywych i zmarłych? Pomimo zróżnicowanych opinii w tym temacie i niezliczonych historii niewytłumaczalnych z ludzkiego punktu widzenia, stanowisko nauki jest jasne.

Nawet, jeśli w Twoich oczach koty są magicznymi stworzeniami, naukowcy przekonują, że nie istnieją żadne potwierdzone dowody na istnienie istot paranormalnych. Mimo to, wiele osób wierzy w ich istnienie.

Jeśli powyższe wytłumaczenie Cię nie przekonuje i mimo wszystko masz wrażenie, że Twój kot wyczuwa obcą energię, zapoznaj się z poniższą listą. Oto najczęstsze "symptomy", które mogą świadczyć o tym, że w Twoim domu mają miejsce zjawiska paranormalne.

  1. Kot nagle panikuje bez zrozumiałego powodu;

  2. Przez długi czas patrzy w nicość nieobecnym wzrokiem;

  3. Głośno miałczy, syczy, lub warczy na przypadkowe przedmioty w domu;

  4. Staje się płochliwy z niezrozumiałego powodu, chowa się pod łóżkiem i w kątach;

  5. Podąża wzrokiem za czymś, czego my nie widzimy;

  6. Unika pewnych miejsc w Twoim domu, do których wcześniej nie miały zastrzeżeń;

Źródło: zdrowepasje.pl, apetete.pl, lelum.pl

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!