Swiatzwierzat.pl

youtube/Guinness World Records

Bobi okrzyknięty najstarszym psem świata. Przebił konkurencję, jeszcze żaden pupil nie żył tak długo

3 Lutego 2023

Autor tekstu:

Kamila Sabatowska

Bobi to pies, który trafił do Księgi rekordów Guinnessa. Na jej kartach zapisał się jako najstarszy obecnie żyjący osobnik ze swojego gatunku na świecie. Swoim wiekiem czworonogowi udało się nawet pobić rekord siostry zakonnej Andre, która zmarła w wieku 118 lat.

Choć średnia życia psów zazwyczaj wynosi około 10-13 lat, Bobi mieszkający w Portugalii ten wiek ma już dawno za sobą. Czworonóg doczekał się nawet zaszczytu, jakim jest uznanie przez Księgę rekordów Guinnessa. Jak brzmi jego przepis na długowieczność?

Bobi to najstarszy pies na świecie

Bobi to przedstawiciel portugalskiej rasy rafeiro do Alentejo należącej do typu molosowatych. Mimo że zaliczające się do niej osobniki żyją zazwyczaj od 12 do 14 lat, on ma już za sobą 30. urodziny. Pupil urodził się bowiem 11 maja 1992 roku. Przyszedł na świat w Conqueiros.

W chwili wpisania na listę rekordów Guinessa miał dokładnie 30 lat i 267 dni. Dożywając tak sędziwego wieku, stał się nie tylko najstarszym żyjącym psem na świecie, ale i najstarszym psem na świecie w ogóle.

- Bobi jest wyjątkowy, ponieważ patrzenie na niego sprawia, że przypominamy sobie ludzi, którzy byli częścią naszej rodziny i niestety już ich tu nie ma. Jak mój ojciec, mój brat czy moi dziadkowie, którzy już odeszli z tego świata. Bobi reprezentuje te pokolenia - chwalą swojego pupila opiekunowie.

Bobi okrzyknięty najstarszym psem świata. Przebił konkurencję, jeszcze żaden pupil nie żył tak długo

Przepis Bobiego na długowieczność

Bobi wraz ze swoimi ukochanymi opiekunami mieszka nieopodal miasta Leiria w środkowej Portugalii. Jego właściciele twierdzą, że receptą na dożycie tak pięknych lat, jak pupil, jest bezstresowe życie na wsi. W swoich wypowiedziach podkreślają, że zwierzę nigdy nie przebywało w nieodpowiednich warunkach, nie wspominając o ciasnym kojcu, czy łańcuchu.

Bobi
youtube/Guinness World Records

Pomimo podeszłego wieku, pies lubi bawić się z mieszkającymi z nim kotami. Jest ich aż cztery, co potrafi skutecznie zajmować mu czas. Chłodniejsze dni zazwyczaj upływają mu na drzemkach przy kominku. Nieuniknione było, że wraz z kolejnymi latami stan zdrowia Bobiego zaczął podupadać. Pies ma problemy z poruszaniem się i pogarsza mu się wzrok, co czasem skutkuje potykaniem się o przedmioty, które znajdują się na jego drodze. Jednak do tej pory udaje mu się funkcjonować na tyle, by wieść spokojne życie u boku opiekunów.

Bobi
youtube/Guinness World Records

- Miałem 8 lat, kiedy Bobi pojawił się na świecie. Ojciec był myśliwym i zawsze było u nas dużo psów. Rodzina nie chciała kolejnych szczeniaków i zdecydowała się ich pozbyć. Bobi miał szczęście, bo jako jedyny ze swojego rodzeństwa pozostał - wspomina opiekun Bobiego, Leonel Costa.

Co ciekawe najstarszą osobą na świecie była siostra zakonna Andre. Lucile Randon zmarła w wieku 118 lat.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] . Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta . Bądź z nami!

źródło: se.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Psy

Szczeniak stał się gwiazdą wydania wiadomości na żywo. To zachowanie zwróciło uwagę widzów
Czytaj więcej >

Psy

Właściciele psów muszą uważać na spacerach. Ktoś rozrzuca na nie pułapki
Czytaj więcej >

Psy

Poszła na spacer ze szczeniakiem. Po tym co się stało, nie było szans na ratunek
Czytaj więcej >

Psy

Pies uciekł z luku bagażowego. Pokazali, jak zachowała się obsługa lotniska
Czytaj więcej >

Psy

W jaki sposób pies ostrzega przed atakiem? Agresja jest zawsze poprzedzona szeregiem sygnałów, warto je znać
Czytaj więcej >

Psy

Weterynarz chciał pobrać krew labradorowi. Gdy wbił igłę, reakcji zwierzaka nikt nie mógł przewidzieć
Czytaj więcej >
Kamila Sabatowska

Magister filologii polskiej, od kilku lat pracuje jako redaktorka. Prywatnie fanka sportu – zwłaszcza siatkówki i miłośniczka zwierząt. Szczęśliwa posiadaczka cavaliera. Chcesz się ze mną skontaktować?Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]