Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > 7 chorób, które można złapać od kota. Które najbardziej zagrażają ludziom?
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 01.03.2023 13:11

7 chorób, które można złapać od kota. Które najbardziej zagrażają ludziom?

None
unsplash/ün LIU

Nie każdy opiekun kota zdaje sobie sprawę, że istnieje kilka chorób, którymi człowiek może zarazić się od mruczka. Niektóre z nich potrafią być naprawdę niebezpieczne dla zdrowia. Oto 7 schorzeń, które najpoważniej wpływają na ludzki organizm.

Mimo że trudno sobie wyobrazić, by urocze maleństwa z milutkim futerkiem mogły zagrażać naszemu zdrowiu, choroby odzwierzęce mogą być również przenoszone przez nasze zwierzęta domowe – psy i koty. O czym warto pamiętać, aby zapobiegać zakażeniom i w jaki sposób dolegliwości objawiają się u człowieka?

Koty mogą przenosić choroby

Koty, u boku psów, to najliczniejsze zwierzęta domowe na świecie. Szacuje się, że aktualnie żyje ich aż około 600 milionów, natomiast zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Kantar Public, ponad połowa Polaków ma jakiekolwiek zwierzę domowe - zwykle jest to pies (42%) albo kot (26%). 

Choć zwierzaki potrafią poprawiać humor w trudnych momentach i sprawiać, że każdy dzień wydaje się piękniejszy, niekiedy są także nosicielami groźnych dla człowieka chorób, szczególnie u dzieci. Alergia to jedno, a wścieklizna to niejedyna możliwość - potencjalnych zagrożeń jest znacznie więcej.

7 chorób, które można złapać od kota. Które najbardziej zagrażają ludziom_ (1).jpg
EAST NEWS

Jeśli pupil cierpi na nieleczoną chorobę, może ona rozprzestrzenić się również na pozostałych domowników; wystarczy ukąszenie, polizanie otwartej rany lub zadrapanie w trakcie zabawy. Jak nietrudno się domyślić, w takiej sytuacji najlepiej od razu reagować i udać się na konsultację do odpowiedniego specjalisty. Poniżej wymieniamy najczęstsze choroby odzwierzęce, którymi możemy zarazić się od kotów.

Kazał dziewczynie wybierać: on albo kot. Nie wahała się ani sekundy

7 chorób, którymi można zarazić się od kota

1. Choroba kociego pazura

To bakteryjne schorzenie, na które najczęściej zapadają dzieci do 15. roku życia. Wywołuje ją Bartonella henselae. Choć koty są bezobjawowymi nosicielami, w dużej mierze na rozprzestrzenianie się między nimi mają wpływ pchły i bezpośredni kontakt. Bakterie obecne w ślinie są przenoszone przez kota w okolice pazurów najczęściej podczas toalety, skąd docierają do organizmu człowieka głównie poprzez zadrapanie. Warto podkreślić, iż dotąd nie odnotowano przypadków zarażenia patogenem człowieka przez człowieka.

Choroba kociego pazura objawia się grudką lub krostką w miejscu drapnięcia, a po około mniej więcej dwóch tygodniach dochodzi do powiększenia węzłów chłonnych, gorączki, bólów głowy, pleców, stawów, nudności i poczucia zmęczenia. W większości przypadków nawet bez podania antybiotyku organizm jest w stanie pozbyć się schorzenia, jednak może potrwać to nawet do pół roku. 

2. Toksokaroza

To pasożytnicza choroba, którą wywołują larwy glisty kociej. Przebywają one w przewodzie pokarmowym zwierzaka, głównie osobników młodych, a po wydaleniu z kałem po około trzech tygodniach stają się inwazyjne, a więc zawierają larwę w stadium zdatnym do zarażania. Źródłem ich zakażenia jest najczęściej gleba, zawierający je pokarm oraz kontakt z zarażonymi zwierzętami i ich odchodami. 

To schorzenie u ludzi objawia się gorączką, bólem brzucha, kaszlem oraz bólami stawów i mięśni. Właściwe zdiagnozowanie jest stosunkowo trudne, ponieważ odbywa się dopiero po przebadaniu surowicy krwi. Chorym podaje się leki przeciwpasożytnicze.

3. Bąblowica

To jedna z najniebezpieczniejszych chorób pasożytniczych. Powoduje ją tasiemiec Echinococcus granulossus  lub rzadziej E. multilocularis. Występuje on u zwierząt domowych oraz dzikich, które wraz z kałem wydalają jaja pasożyta do środowiska. Ludzie najczęściej zarażają się nim poprzez nieodpowiednią higienę po kontakcie z zarażonym osobnikiem. Po połknięciu jaj w przewodzie pokarmowym osiedlają się larwy, które głównie w wątrobie i płucach tworzą wielojamowe pęcherze. Na szczęście w Polsce to schorzenie odnotowuje się bardzo rzadko, a dotyka głównie osób dorosłych.

4. Toksoplazmoza

Przyczyną toksoplazmowy jest pierwotniak Toxoplasma gondii, którego koty stanowią żywiciela ostatecznego. Po zgromadzeniu się w nabłonku jelit zwierzaka jest wydalany z kałem w postaci tzw. ooscytów. Po kilku dniach w środowisku wewnętrznym stają się one inwazyjne, a ryzyko zarażenia nimi występuje nawet przez rok. Ludzie najczęściej zarażają się nim poprzez spożycie zakażonej wody, surowego lub niedogotowanego mięsa, albo nieumytych owoców i warzyw. 

Co ważne wyróżnia się dwie formy schorzenia - nabytą i wrodzoną. W przypadku tej drugiej matka przekazuje dziecku, gdy jeszcze znajduje się w jej łonie i może prowadzić nawet do zaburzeń neurologicznych, upośledzenia umysłowego i okulistycznego płodu. Z kolei zarażenie w I trymestrze skutkuje najczęściej poronieniem. Dlatego toksoplazmoza występująca u kobiet ciężarnych jest ogromnym zagrożeniem dla rozwoju płodu i przebiegu całej ciąży.

5. Wścieklizna

Wścieklizna to choroba, która również dotyka koty - wolno żyjące, jak i te domowe. Dotyczy ona zwłaszcza osobników niezaszczepionych, które miały kontakt z wirusem. Na człowieka przenosi się ona poprzez ugryzienie, a rzadziej wraz ze śliną, przedostającą się do błony śluzowej lub poprzez uszkodzoną skórę. 

Pierwsze objawy to zazwyczaj bóle głowy, pobudzenie, gorączka i zaburzenia w miejscu przeniknięcia wirusa do organizmu. W konsekwencji może dojść nawet do zapalenia mózgu czy porażenia kończyn. Pamiętaj, że wścieklizna jest jedną z najbardziej niebezpiecznych chorób, na którą nie ma leku i która w 100% przypadków kończy się zgonem chorego, a jedynym sposobem na uratowanie człowieka jest podanie "poekspozycyjnie" szczepionki.

6. Grzybica strzygąca

To choroba skórna często występująca zarówno u ludzi, jak i zwierząt, a leczenie bywa naprawdę uciążliwe. Wywołują ją pasożytnicze mikroskopijne grzyby, nazywane dermatofitami. Żywią się one substancjami występującymi w komórkach skóry. Człowiek zaraża się od zwierzaka poprzez kontakt pośredni lub bezpośredni - poprzez głaskanie, ale również przebywanie z zarażonym osobnikiem w tym samym otoczeniu. Wyróżnia się dwie odmiany: powierzchniową, występującą bez stanu zapalnego oraz głęboką, w której stan zapalny występuje. 

7. Chlamydioza

Wywołują ją bakterie Chlamydophila felis, które atakują zazwyczaj młode koty, poniżej pierwszego roku życia. U mruczków objawia się katarem, kichaniem, ropnym zapaleniem spojówek i dróg oddechowych. Na ludzi bakterie przenoszą się poprzez kontakt z wydzieliną z worka spojówkowego zwierzaka. U mężczyzn objawia się nieprawidłową wydzieliną z cewki moczowej, natomiast u kobiet upławami i pieczeniem podczas oddawania moczu. 

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!


źródło: medonet.pl; cowsierscipiszczy.p

Tagi: Kot choroby