Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Dlaczego kot saneczkuje? To zachowanie zazwyczaj nie zwiastuje niczego dobrego
Monika Włodarczyk
Monika Włodarczyk 27.03.2024 10:18

Dlaczego kot saneczkuje? To zachowanie zazwyczaj nie zwiastuje niczego dobrego

kot
Fot. Canva/Oleg Opryshko

Saneczkowanie — czy zdarzyło Ci się zaobserwować to dziwne zachowanie u swojego kota? Zastanawiasz się, jakie są tego przyczyny i co powinieneś z tym zrobić? Czynność ta nie zwiastuje nic dobrego, zazwyczaj oznacza, że pora udać się do specjalisty.

Czym jest saneczkowanie u kotów?

Czym jest tak właściwie saneczkowanie? Chociaż pojęcie brzmi niewinnie i może kojarzyć się z przyjemną zimową aktywnością, nic wspólnego z nią nie ma. To nietypowe zachowanie częściej występuje u psów, niemniej jednak u kotów również możemy je zauważyć.

Saneczkowanie u kotów jest pocieraniem pupą po podłodze. Powierzchnia nie ma szczególnego znaczenia, może to być: dywan, kanapa czy parkiet. Mruczek po prostu siada, unosząc tylne łapy do góry i zaczyna ruszać przednimi, dzięki czemu sunie pupą po podłożu. W wyniku tej czynności możemy zaobserwować pozostawione wilgotne ślady o nieprzyjemnym zapachu. Nie bądźmy źli na naszego futrzaka. To zachowanie zwiastuje, że z pupilem dzieje się coś niedobrego.

Ojciec z synem zauważyli transporter w szczerym polu. Do domu wrócili we troje Bezdomny kot od 28 dni czeka na swojego przyjaciela. Razem przeszli przez piekło

Dlaczego jeździ pupą po podłodze?

Jeśli zauważymy, że kot zaczyna saneczkować, wiedzmy, że nie robi tego na złość. Czynność pocierania pupą po podłodze ma załagodzić uczucie swędzenia i przynieść ulgę w dyskomforcie, który odczuwa zwierzę. 

Przyczyn problemów z okolicą odbytu może być wiele, dlatego należy niezwłocznie udać się z nim do weterynarza w celu postawienia dokładnej diagnozy i wprowadzenia odpowiedniego leczenia. Kocia pupa jest bardzo wrażliwa na ból, więc nie warto narażać naszego futrzaka na długotrwałe cierpienie.

kot u weterynarza.jpg
Fot. Canva/fatihhoca

Saneczkowanie kota - przyczyny

Dziwne zachowanie u kota w postaci saneczkowania może mieć różne podłoże, dlatego istotne jest, żeby reagować szybko i sprawę skonsultować ze specjalistą z dziedziny weterynarii. Przyczyną mogą być:

  • pasożyty (robaki znajdujące się w przewodzie pokarmowym pupila mogą powodować podrażnienie odbytu);
  • zapchane zatoki okołoodbytowe (gruczoły znajdują się po obu stronach odbytu i uwalniają wydzielinę w momencie opróżniania się kota, a gdy ulegną zatkaniu, zwierzę może odczuwać dyskomfort lub nawet ból);
  • alergia (zastanówmy się, czy nie wprowadziliśmy ostatnio zmian, które mogłyby wywołać rekcję alergiczną u mruczka).

źródło: koty.pl

Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?