Swiatzwierzat.pl
BeFunky-collage - 2021-07-22T105104.763

Facebook.com @GlosWielkopolski / Photo by Jeffrey Hamilton on Unsplash

Mieszkaniec Poznania przeżył przerażające chwile, gdy spod kosiarki skoczył na niego wąż

22 Lipca 2021

Autor tekstu:

Emil Hoff

Czy Polska zmienia się w krainę węży? Groźny pyton buszuje w Katowicach, tymczasem w Poznaniu pewien mężczyzn stanął oko w oko... z nie wiadomo czym.

Wszystko zaczęło się od zdjęcia, przesłanego do redakcji Głosu Wielkopolskiego. Przedstawia mężczyznę, trzymające w szczypcach sporych rozmiarów węża. Gad jest żywy i wyraźnie nie podoba mu się ta sytuacja.

BeFunky-collage (2)

Weterynarze biją na alarm, wykryto przypadki groźnej choroby. Nawet domowe pupile nie są bezpieczne

CZYTAJ DALEJ

Zdjęcie poruszyło internautów

Mężczyzna brał się właśnie do koszenia trawy na posesji w środku Poznania. Nagle spod kosiarki coś wystrzeliło na bok. Poznaniak ledwo powstrzymał krzyk grozy - to był duży wąż!

W Polsce węże należą do rzadkości, a tym bardziej w centrach dużych miast. Mimo to mężczyzna nie spanikował, lecz szybko podbiegł do gada i złapał go szczypcami ogrodowymi.

Zdjęcie, opublikowane na Facebooku Głosu Wielkopolskiego, zrobiło sporo zamieszania w Sieci. Internauci spierali się, do jakiego gatunku należy wąż. Czy to kolejny pyton, który uciekł komuś z terrarium? Czy raczej jakiś lokalny gatunek - ale jakie węże występują w Poznaniu? No i najważniejsze - czy zwierzę jest jadowite i groźne?

Zabójca czy niegroźny gad?

Internauci wymienili wielu kandydatów: trwożnica, gniewosz no i najgroźniejsza, słynna żmija zygzakowata, jedyny jadowity wąż występujący w Polsce.

Ostatecznie jednak przeważyła opinia, że węża zdradzają charakterystyczne plamy z boku głowy i kształt pyska. To najprawdopodobniej poczciwy zaskroniec - wąż stosunkowo pospolity, ale zupełnie niegroźny.

Hipotezę o zaskrońcu potwierdził w rozmowie z Głosem Wielkopolski Bartłomiej Gorzkowski z Egzotarium (działu zwierząt egzotycznych) Schroniska dla Zwierząt w Lublinie.

- To zaskroniec. Te węże nie są groźne i znajdują się pod ochroną. W przypadku napotkania zaskrońca najlepiej go zostawić w spokoju. Jeśli węża znajdziemy w terenie zamieszkałym, po którym kręcą się psy i koty, można go ostrożnie przenieść gdzieś pod las, by nie został zagryziony - mówi ekspert.

W ten sposób wąż z Poznania okazał się niegroźnym gadem, choć dość sporym i spotkanie go nagle w czasie koszenia trawy musiało być dość niepokojącym przeżyciem. Dalsze losy węża nie są znane. Mamy nadzieję, że trafił na łono przyrody poza granicami miasta.

Obejrzyj zdjęcie, które wzbudziło spory w Sieci:

Źródło: Facebook.com @GlosWielkopolski

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Tagi:

Emil HoffAutor

Miłośnik historii ludzi i zwierząt, autor książek, artykułów i poradników (w prasie i Sieci). Redaktor portalu swiatzwierzat.pl. Team koty.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

ropucha

Pozostałe

Śmiertelnie niebezpieczny trend wśród turystów. Leśnicy biją na alarm

Czytaj więcej >

Pozostałe

Zwierzęta a przesądy. Czym możemy sprowadzić na siebie nieszczęście?

Czytaj więcej >
Europa bez futer, fot. screen z kampanii społecznej organizacji Otwarte Klatki

Pozostałe

Europa bez futer? To możliwe! Rusza zbiórka podpisów pod petycją

Czytaj więcej >

Pozostałe

Zwierzak panicznie boi się burzy i piorunów - jak go uspokoić?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Dlaczego komary latają w pobliżu naszych uszu?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Wakacje ze zwierzętami? Internauci podzieleni, padają zaskakujące argumenty

Czytaj więcej >