Jadowite stworzenia postrachem plaż. Wyglądają przepięknie, ale nawet nie próbuj ich dotykać
W ciepłych, słonych wodach kryją się stworzenia, które wyglądają niczym istoty z innej planety. Niektóre z nich są sporadycznie wyrzucane na brzeg, przez co budzą wśród plażowiczów ogromne emocje. Inne zaś tłumnie pojawiając się na płytkich wodach, stają się poważnym zagrożeniem dla zdrowia ludzi. W jednym z popularnych resortów turystycznych znaleziono niebieskie istoty, które jednocześnie zachwyciły i przeraziły świadków zdarzenia. Specjaliści ostrzegają: nawet chwilowy kontakt z tym zwierzęciem może zakończyć się poważnymi uszkodzeniami skóry.
Zwą go "niebieskim smokiem" lub "jaskółką morską". To jedno z najniebezpieczniejszych stworzeń, jakie mogą wyrzucić na brzeg morskie fale
Do wyjątkowo rzadkiego i jednocześnie przepięknego zjawiska doszło w jednym z popularnych resortów turystycznych w Tajlandii, znajdujących się nieopodal plaży Karon w Phuket. To właśnie tam morskie fale wyrzuciły na brzeg niebieskie stworzenie o nietypowym kształcie ciała. To jedno z najbardziej niebezpiecznych stworzeń morskich na świecie.
Mowa o jadowitym ślimaku morskim (Galucus atlanticus), którego zwyczajowo nazywa się niebieskim smokiem lub jaskółką morską. Mięczak ten w niczym nie przypomina dobrze znanych każdemu ślimaków. Występuje przede wszystkim w Morza Śródziemnego oraz Atlantyku - na otwartych wodach Europy Mozambiku, RPA oraz wzdłuż wschodniego wybrzeża Australii. Choć Jednak zdarza się, że prądy morskie znoszą go w inne części świata, a czasami nawet wyrzucają na brzeg.
Bóbr znad Morskiego Oka dopieka leśnikom, zbudował tamę i zalał szlak. TPN ogłosił, co z nim zrobią
Nawet jeden osobnik może być niebezpieczny dla człowieka
Niebieskie smoki nie przekraczają czterech centymetrów masy ciała. Co więcej, ze względu na swoją budowę, nie są w stanie sprawnie przemieszczać się na lądzie. Pomimo tych cech, stworzenia te mogą być poważnym zagrożeniem dla zdrowia plażowiczów.
Nawet chwilowy kontakt z jednym przedstawicielem tego gatunku może zakończyć się bardzo nieprzyjemnymi objawami. To jadowite zwierzęta. Toksyny produkowane przez ich organizm powodują reakcję przypominającą poparzenie chemiczne. Część objawów można porównać do konfrontacji z meduzami. Co więcej, poza problemami skórnymi, po kontakcie z jaskółką morską należy spodziewać się wystąpienia nudności i ostrego bólu. Poza tym, rany goją się bardzo długo. Często na skórze pozostają pozapalne przebarwienia.
Smoki morskie kryją wiele tajemnic
Okazuje się, że jeden z najbardziej toksycznych gatunków zwierząt żyjących w słonych wodach nie potrafi samodzielnie produkować żadnej trucizny. Jakim cudem więc jaskółka morska staje się tak jadowita? Tajemnicą tych stworzeń jest ich dieta. Te niebieskie ślimaki morskie jedzą między innymi meduzy oraz trujące koralowce. Dzięki temu, kumulują w sobie trucizny swoich ofiar, które następnie wykorzystują w razie niebezpieczeństwa.
Co więcej, to nie jedyny nietypowy zwyczaj tych niesamowitych bezkręgowców. Smoki morskie poruszają się głową skierowaną ku dołowi. Wykorzystują do tego gazy nagromadzone w ich układzie pokarmowym, które ułatwiają im dryfowanie stopą do góry. To z kolei ułatwia im polowanie na stworzenia żyjące przy dnie.
Źródło: bangkokpost.com, facebook.com/MONSOONGARBAGE