Swiatzwierzat.pl
BeFunky-collage - 2021-07-19T192922.514

YouTube @Tech Insider

Brytyjski rząd próbuje ustalić, czy skorupiaki czują ból. Nowe prawo może wszystko zmienić

19 Lipca 2021

Autor tekstu:

Emil Hoff

Udostępnij:

Homary, małże, kraby i inne owoce morza to przysmaki, za którymi przepada pół świata. Homary zwyczajowo przygotowuje się, wrzucając żywcem do wrzątku. Brytyjscy politycy postanowili dowiedzieć się, czy gotowanie żywcem boli.

Wszystko z powodu nowej ustawy o ochronie zwierząt, która ma zostać poddana pod głosowanie. Politycy w Londynie zastanawiają się, czy należy w niej uwzględnić skorupiaki.

BeFunky-collage - 2021-07-19T174141.907

Przerażające „atrakcje". Cyrkowy niedźwiedź aż trzy razy zaatakował swoją treserkę

CZYTAJ DALEJ

Mózgi jak pasikoniki?

Organizacja Crustacean Compassion (Współczucie Dla Skorupiaków) skupia obrońców praw zwierząt, którzy od dawana starają się przekonać rządzących Wielką Brytanią polityków, że skorupiaki też czują ból, a gotowanie ich żywcem to barbarzyństwo.

Zdania w tej kwestii są podzielone. Robert Steneck, wykładowca w Szkole Nauk o Morzu przy Uniwersytecie w Maine (USA) twierdzi, że nie należy utożsamiać instynktownych reakcji homarów i w ogóle skorupiaków z odczuwaniem przez nie bólu.

- Układ nerwowy homara przypomina bardziej ten, jaki ma pasikonik niż człowiek - mówi badacz. - Ból służy uczeniu się, o skorupiaki zasadniczo nie mają zdolności nauki. Dlatego nie należy sobie wyobrażać, że homar odczuwa ból tak samo jak człowiek.

Steneck uważa jednak, że homary nie powinny być gotowane żywcem i należy ogłuszać je specjalnym tazerem przed włożeniem do garnka.

Obrońcy praw zwierząt zwracają uwagę, że impulsy elektryczne w mózgach homarów i subtelne zmiany hormonalne wskazują jednak, że zwierzęta te odczuwają cierpienie, a więc czują ból, gdy gotuje się je żywcem.

Obrońcy skorupiaków wskazują też na sposób, w jaki zwierzęta transportowane są z morza do sklepowych magazynów. Mikroskopijne kontenery, często długie godziny w straszliwym ścisku - to codzienność w branży spożywczej, w której skorupiaki traktuje się jak przedmioty.

Rybacy też mają coś do powiedzenia

Politycy prowadzą spory między sobą, ale muszą też brać pod uwagę społeczne nastroje. Rybołówstwo pozostaje ważną gałęzią brytyjskiej gospodarki, a rybacy wiele ostatnio wycierpieli z powodu pandemii koronawirusa i Brexitu. Jest więc oczywiste, że zdanie rybaków będzie brane pod uwagę w czasie prac nad nową ustawą o ochronie zwierząt.

Rząd brytyjski zlecił specjalistom przygotowanie raportu na temat odczuwania bólu przez skorupiaki, który może przynieść nowe i cenne odkrycia. Być może wpłyną one na kształt nowego prawa. Jak na razie raport nie został jednak opublikowany.

Źródło: pri.org

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Podobne artykuły

niedźwiedź w Sapporo

Inne zwierzęta

Blady strach padł na Sapporo, gdy dziki niedźwiedź grasował po ulicach. Są ranni

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Turyści rozjuszyli hipopotama. Nagranie z pościgu sprawia, że włos jeży się na głowie

Czytaj więcej >
koń i skater

Inne zwierzęta

Śmiały skater próbował wykonać trik na deskorolce kosztem konia, gorzko tego pożałował

Czytaj więcej >
Worki

Inne zwierzęta

Nietypowy przemyt. Przewoził 14 kg pijawek z Ukrainy

Czytaj więcej >
Paw

Inne zwierzęta

Paw siedział na parapecie w centrum Warszawy. Na miejscu interweniowały służby

Czytaj więcej >
Mały bóbr

Inne zwierzęta

Boberek pilnie potrzebuje pomocy. Został bez mamy, teraz jego życie zależy od człowieka

Czytaj więcej >