Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Nasze ZOO > We Wrocławiu urodził się myszojeleń. Wszyscy liczą, że okaże się samcem
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 04.01.2023 16:35

We Wrocławiu urodził się myszojeleń. Wszyscy liczą, że okaże się samcem

We wrocławskim zoo urodził się myszojeleń. Wszyscy liczą, że okaże się samcem
facebook/ZOO Wrocław

Nie bez powodu wrocławskie zoo jest uznawane za jedno z najpiękniejszych w Polsce. Władze ogrodu zoologicznego poinformowali niedawno, że w ich placówce przyszło na świat stworzenie, które bardzo rzadko rozmnaża się w niewoli. W sieci pochwalili się zdjęciami nowego mieszkańca - to słynny myszojeleń.

Władze i pracownicy wrocławskiego zoo pochwalili się za pośrednictwem swoich social mediów, że w ich placówce przyszedł na świat maleńki kanczyl filipiński. Przesłodki lokator już w chwili narodzin stał się gwiazdą.

Ogłoszono radosną nowinę prosto z wrocławskiego zoo

Zapewne niewiele osób wie, jaki gatunek zwierzęcia jest nazywany "czworonożnym drakulą", ze względu na niewielkie „wampirze kły”. Spieszymy więc z wyjaśnieniem: to myszojeleń, a właściwie kanczyl filipiński - śmieszne, ale i urocze zwierzątko, o którym zrobiło się głośno za sprawą chwytliwej piosenki w wykonaniu Luizy Kukulińskiej. Najmniejszych na świecie przeżuwaczy ma ma ma ma małe nóżki, a do tego duży tułów i już ponad kilka milionów odtworzeń piosenki na jego temat na Instagramie oraz Youtubie.

Słynny utwór, charakterystyczny wygląd i sfilmowane narodziny we wrocławskim ZOO zapewniły tym zwierzętom niezwykłą popularność. Tymczasem wrocławska placówka ma kolejne powody do radości. Z przyjemnością pragniemy ogłosić, że pod koniec 2022 roku słynna rodzina myszojeleni z Wrocławia powiększyła się. Tamtejsza parka doczekała się potomka bądź potomkini, co jest niezwykle rzadkim zjawiskiem w niewoli.

- 10 grudnia na świat przyszedł kanczyl filipiński! - zdradzili w social mediach pracownicy zoo.

myszojelen
facebook/ZOO Wrocław

Choć opiekunowie zwierząt wstrzymywali się z ogłoszeniem szczęśliwych wieści prawie miesiąc, to całkowicie zrozumiałe. Bowiem przez ten czas należało upewnić się, czy malec jest w pełni zdrowi, a pierwsze dni często są w tej kwestii decydujące.

Wszyscy mają nadzieję, że nowo narodzony kanczyl filipiński to samiec

Najmniejszy spośród ssaków kopytnych jest zwierzęciem ekstremalnie rzadkim, którego jeszcze niedawno postrzegano jako gatunek wymarły. Do 10 grudnia 2022 roku w ogrodach zoologicznych na świecie żyło jedynie 13 przedstawicieli tego gatunku, dlatego w związku z narodzinami młodego kanczyla filipińskiego wszyscy wielbiciele tych zwierząt niezwykle się cieszą.

Z uwagi na nieliczną populację gatunku, a zatem utrudnione możliwości krzyżowania osobników i przedłużenia gatunku, kolejną istotną kwestią jest oczywiście płeć maleństwa. Ze względu na wyjątkową wrażliwość na zmianę warunków bytowych, w grę nie wchodzi swobodne wypożyczanie lub wymiana kanczyli pomiędzy ogrodami zoologicznymi. Warto dodać, że 11 z tych ekstremalnie rzadkich osobników to samice, a więc wszyscy trzymają kciuki, by malec z wrocławskiego zoo okazał się samcem.

Jeśli nowo narodzony myszojeleń dorośnie i okaże się samcem, najpewniej zostanie przekazany do zoo w Chester, gdzie obecnie przebywają same samice. Tak też stało się w przypadku samca urodzonego we Wrocławiu, który z podobnych względów zamieszkał w ogrodzie zoologicznym w Rotterdamie. Współpraca między europejskimi ogrodami zoologicznymi niewątpliwie może przyczynić się do sukcesu hodowlanego.

- Na razie nie znamy płci malucha. Trzymajcie kciuki, aby był to chłopiec. Wśród kilkunastu osobników w Europie są tylko dwa samce – Johnny English, z wrocławskiego zoo oraz Sulu, który urodził się u nas i wyjechał do ZOO Rotterdam - czytamy we wpisie wrocławskiego zoo.

Nie da się ukryć, że niezależnie od płci zwierzaka, na zdjęciach i nagraniach udostępnionych w mediach społecznościowych maleństwo prezentuje się naprawdę przesłodko.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Iberion wspiera akcję na rzecz żołnierzy z Ukrainy, zbieramy na 30 kamizelek kuloodpornych dla walczących w krytycznych obszarach. Ty również możesz pomóc, zachęcamy do dołączenia – każda złotówka ma znaczenie. KLIKNIJ TUTAJ.

źródło: wroclaw.tvp.pl

Tagi: ZOO