Swiatzwierzat.pl
We wrocławskim zoo urodził się myszojeleń. Wszyscy liczą, że okaże się samcem

facebook/ZOO Wrocław

We Wrocławiu urodził się myszojeleń. Wszyscy liczą, że okaże się samcem

4 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Kamila Sabatowska

Nie bez powodu wrocławskie zoo jest uznawane za jedno z najpiękniejszych w Polsce. Władze ogrodu zoologicznego poinformowali niedawno, że w ich placówce przyszło na świat stworzenie, które bardzo rzadko rozmnaża się w niewoli. W sieci pochwalili się zdjęciami nowego mieszkańca - to słynny myszojeleń.

Władze i pracownicy wrocławskiego zoo pochwalili się za pośrednictwem swoich social mediów, że w ich placówce przyszedł na świat maleńki kanczyl filipiński. Przesłodki lokator już w chwili narodzin stał się gwiazdą.

Ogłoszono radosną nowinę prosto z wrocławskiego zoo

Zapewne niewiele osób wie, jaki gatunek zwierzęcia jest nazywany "czworonożnym drakulą", ze względu na niewielkie „wampirze kły”. Spieszymy więc z wyjaśnieniem: to myszojeleń, a właściwie kanczyl filipiński - śmieszne, ale i urocze zwierzątko, o którym zrobiło się głośno za sprawą chwytliwej piosenki w wykonaniu Luizy Kukulińskiej. Najmniejszych na świecie przeżuwaczy ma ma ma ma małe nóżki, a do tego duży tułów i już ponad kilka milionów odtworzeń piosenki na jego temat na Instagramie oraz Youtubie.

Słynny utwór, charakterystyczny wygląd i sfilmowane narodziny we wrocławskim ZOO zapewniły tym zwierzętom niezwykłą popularność. Tymczasem wrocławska placówka ma kolejne powody do radości. Z przyjemnością pragniemy ogłosić, że pod koniec 2022 roku słynna rodzina myszojeleni z Wrocławia powiększyła się. Tamtejsza parka doczekała się potomka bądź potomkini, co jest niezwykle rzadkim zjawiskiem w niewoli.

- 10 grudnia na świat przyszedł kanczyl filipiński! - zdradzili w social mediach pracownicy zoo.

myszojelen

facebook/ZOO Wrocław

Choć opiekunowie zwierząt wstrzymywali się z ogłoszeniem szczęśliwych wieści prawie miesiąc, to całkowicie zrozumiałe. Bowiem przez ten czas należało upewnić się, czy malec jest w pełni zdrowi, a pierwsze dni często są w tej kwestii decydujące.

Czarny kot przynosi pecha Wręcz przeciwnie. Mruczek uratował 83-letnią właścicielkę

Czarny kot przynosi pecha? Wręcz przeciwnie. Mruczek uratował 83-letnią właścicielkę

CZYTAJ DALEJ

Wszyscy mają nadzieję, że nowo narodzony kanczyl filipiński to samiec

Najmniejszy spośród ssaków kopytnych jest zwierzęciem ekstremalnie rzadkim, którego jeszcze niedawno postrzegano jako gatunek wymarły. Do 10 grudnia 2022 roku w ogrodach zoologicznych na świecie żyło jedynie 13 przedstawicieli tego gatunku, dlatego w związku z narodzinami młodego kanczyla filipińskiego wszyscy wielbiciele tych zwierząt niezwykle się cieszą.

Z uwagi na nieliczną populację gatunku, a zatem utrudnione możliwości krzyżowania osobników i przedłużenia gatunku, kolejną istotną kwestią jest oczywiście płeć maleństwa. Ze względu na wyjątkową wrażliwość na zmianę warunków bytowych, w grę nie wchodzi swobodne wypożyczanie lub wymiana kanczyli pomiędzy ogrodami zoologicznymi. Warto dodać, że 11 z tych ekstremalnie rzadkich osobników to samice, a więc wszyscy trzymają kciuki, by malec z wrocławskiego zoo okazał się samcem.

Jeśli nowo narodzony myszojeleń dorośnie i okaże się samcem, najpewniej zostanie przekazany do zoo w Chester, gdzie obecnie przebywają same samice. Tak też stało się w przypadku samca urodzonego we Wrocławiu, który z podobnych względów zamieszkał w ogrodzie zoologicznym w Rotterdamie. Współpraca między europejskimi ogrodami zoologicznymi niewątpliwie może przyczynić się do sukcesu hodowlanego.

- Na razie nie znamy płci malucha. Trzymajcie kciuki, aby był to chłopiec. Wśród kilkunastu osobników w Europie są tylko dwa samce – Johnny English, z wrocławskiego zoo oraz Sulu, który urodził się u nas i wyjechał do ZOO Rotterdam - czytamy we wpisie wrocławskiego zoo.

Nie da się ukryć, że niezależnie od płci zwierzaka, na zdjęciach i nagraniach udostępnionych w mediach społecznościowych maleństwo prezentuje się naprawdę przesłodko.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

unsplash/Allyson Beaucourt

Jakie zwierzęta zapadają w sen zimowy? Nie tylko niedźwiedź i jeż wskakują do śpiulkolotu

Jak zwierzęta spędzają zimę? Niektóre z nich udają się na bardzo długą drzemkę w okresie jesienno-zimowym. Hibernacja ssaków, potocznie nazywana snem zimowym, w rzeczywistości nie jest snem, ale stanem odrętwienia. To stan, który pomaga im przetrwać najzimniejsze miesiące w roku, które wiążą się także z brakiem pożywienia. Wtedy potrzeby takie jak głód, czy fizjologia zanikają, temperatura ciała spada oraz spowalnia się akcja serca, przemiana materii i praca mózgu. Przekonaj się zatem, które zwierzęta zapadają w sen zimowy!

Zobacz galerię >

Iberion wspiera akcję na rzecz żołnierzy z Ukrainy, zbieramy na 30 kamizelek kuloodpornych dla walczących w krytycznych obszarach. Ty również możesz pomóc, zachęcamy do dołączenia – każda złotówka ma znaczenie. KLIKNIJ TUTAJ.

źródło: wroclaw.tvp.pl

Tagi:

Kamila SabatowskaAutor

Magister filologii polskiej, od kilku lat pracuje jako redaktorka. Prywatnie fanka sportu – zwłaszcza siatkówki i miłośniczka zwierząt. Szczęśliwa posiadaczka cavaliera.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Nasze ZOO

Nieśmiały nosorożec wreszcie pokazał się na wybiegu. Opiekunowie ZOO pękają z dumy

Czytaj więcej >

Nasze ZOO

Z psem do ZOO? Wykluczone. Ostrzegamy przed konsekwencjami

Czytaj więcej >

Nasze ZOO

W ZOO urodziła się alpaka. Warszawiacy pomogą w wyborze imienia

Czytaj więcej >

Nasze ZOO

Łódzkie ZOO przekazało radosne wieści. Para leniwców została rodzicami

Czytaj więcej >

Nasze ZOO

Wielka radość we wrocławskim ZOO. Urodził się samczyk kotika afrykańskiego

Czytaj więcej >

Nasze ZOO

Nie żyje jaguar Kali, jeden z najstarszych mieszkańców stołecznego ZOO

Czytaj więcej >