Gdzie wgryzają się kleszcze? Jedno miejsce może zaskoczyć, sprawdzaj je po każdym spacerze
Coraz ładniejsza pogoda za oknem zachęca do spacerów, także tych z psami. Opiekunowie często wybierają się z czworonogami do lasów, parków i na łąki. To także pora, w której coraz bardziej aktywne zaczynają być kleszcze. Te pasożyty mogą być nosicielami poważnych chorób, które są niebezpieczne dla naszych milusińskich.
Niezwykle ważne jest, aby po każdym spacerze dokładnie obejrzeć nie tylko siebie, ale i psa. Czworonogi uwielbiają węszyć w trawach i krzakach, które są siedliskiem kleszczy . Zazwyczaj na ciele pupila wgryzają się w kilka konkretnych miejsc, jedno z nich może was mocno zaskoczyć!
Gdzie należy spodziewać się kleszczy u psa?
Pierwsze promienie słońca sprawiają, że bardziej aktywni stają się nie tylko ludzie, ale także przyroda. Jej nieoderwaną część stanowią także kleszcze. To zmora wszystkich opiekunów czworonogów, którzy wypuszczają je na podwórko lub uwielbiają wspólne spacery po zarośniętych terenach. Zwłaszcza w tym okresie powinni dokładnie przyglądać się swoim pupilom po każdym wyjściu na zewnątrz, ponieważ pasożyty te często przenoszą poważne choroby, bardzo niebezpieczne dla pupili.
Po powrocie ze spaceru lub zabawy na podwórku wszyscy właściciele powinni koniecznie przyjrzeć się swoim zwierzętom, by upewnić się, czy aby na pewno nie przyniósł on na sobie niechcianego gościa w postaci kleszcza . Stworzenia te najczęściej wgryzają się w okolice ich brzucha, uszu, oczu, krocza, ogona i pod pachami. Jednak bardzo często wybierają również miejsce pod obrożą, która rozchyla sierść i może zostać bardzo łatwo przeoczone podczas kontroli.
Kleszcze przenoszą groźne choroby, w tym babeszjozę
Niektóre kleszcze przenoszą bardzo niebezpieczne choroby zarówno dla ludzi, jak i zwierząt . Wśród nich należy wymienić boreliozę, kleszczowe zapalenie mózgu oraz babeszjozę. Choć pasożyty te mogą wydawać się niepozorne, niosą za sobą poważne zagrożenie, które może wiązać się z dużymi problemami ze zdrowiem, a w najgorszym wypadku prowadzić nawet do najczarniejszego scenariusza.
Babeszjoza atakuje czerwone krwinki w organizmie, a z czasem prowadzi do ich całkowitego rozpadu, a co za tym idzie niedokrwistości i hemolizy. U niektórych zakażonych może wywołać wielonarządową niewydolność, a w konsekwencji nawet śmierć.
Jej objawy są nietypowe i w początkowej fazie łatwo pomylić je ze zwykłym osłabieniem organizmu. Choremu towarzyszy apatia, brak apetytu, a w późniejszym czasie wysoka gorączka, bóle mięśni i stawów. Bardzo ważne jest jak najszybsze jej zdiagnozowanie, a więc jeśli opiekun zaobserwuje coś niepokojącego u swojego pupila, zwłaszcza po ugryzieniu przez kleszcza, najlepiej od razu skonsultować się z weterynarzem .
Kiedy kleszcze budzą się do życia?
Choć największa aktywność pasożyty te wykazują zwłaszcza wiosną, kiedy temperatura zaczyna wzrastać powyżej zera, tak naprawdę mogą być aktywne przez cały rok. Już kiedy słupki rtęci zaczną wskazywać okolice 7 st. C, niezależnie od miesiąca, należy spodziewać się ich zwłaszcza w lasach, sadach, łąkach i parkach, a nawet własnym podwórku.
- Jeśli temperatura podnosi się powyżej zera, to kleszcze mogą być groźne. Nie ma dzisiaj bezpiecznych miejsc. Wszędzie, gdzie jest zielono, mogą być kleszcze: w miastach, na wsi, w lasach i parkach, nawet na pasach zieleni na drodze, a już na pewno w przydomowych ogródkach - ostrzega dr inż. Anna Wierzbicka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, w wypowiedzi dla PAP.
źródło: mamadu.pl; stoppasozytom.pl; wildwash.pl