Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Nasze ZOO > Duży sukces we wrocławskim ZOO. Wylęgły się ptaki krytycznie zagrożone wyginięciem
Monika Włodarczyk
Monika Włodarczyk 27.04.2024 16:11

Duży sukces we wrocławskim ZOO. Wylęgły się ptaki krytycznie zagrożone wyginięciem

papuga
Facebook/ ZOO Wrocław

Pracownicy Ogrodu Zoologicznego we Wrocławiu mogą mówić o ogromnym sukcesie. To na terenie ich ptaszarni na świat przyszły niesamowite papużki ostrosterne. Gatunek ten jest uznany za krytycznie zagrożony wyginięciem.

Papużka ostrosterna jest gatunkiem krytycznie zagrożonym wyginięciem

Papużki ostrosterne należą do gatunku ptaków z rodziny papug wschodnich. Rodzaj o nawie Lathamus jest ich jedynym przedstawicielem. Zwierzęta te występują w lasach południowo-wschodniej Australii.

Urokliwe istotki są średniej wielkości i mierzą zwykle ok. 25 centymetrów długości, a ich waga nie przekracza 80 gramów. Dominującym kolorem upierzenia jest odcień zielony. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody nieustannie od roku 2015 uznaje papużki ostrosterne za gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem.

Naukowcy szacują, że przy obecnym trendzie papużki ostrosterne wyginą do 2031 roku. Hodowla w ogrodach zoologicznych może być jedynym ratunkiem dla tego gatunku — informują władze wrocławskiego ZOO w poście na swoim oficjalnym profilu.

Największym zagrożeniem dla tego gatunku jest postępująca degradacja środowiska. Wycinane są ich domy, czyli lasy, które ustępują miejsca biurowcom lub osiedlom mieszkaniowym. Ogromna skala tych działań prowadzi do nieodwracalnych zniszczeń w ekosystemie.

papuga
Fot. Canva/Sarah Richardson
Weterynarz pokazał, co wyciągnął z brzucha kota. Ostrzega opiekunów, by nie popełniali tego błędu "Jak to się stało, że zostały same?". Młode łosie wałęsały się przy ruchliwej drodze

Sukces we wrocławskim ZOO. Urodziły się papużki ostrosterne

Każde z narodzin dzikich zwierząt w ogrodach zoologicznych jest wielkim szczęściem dla pracujących tam opiekunów czy koordynatorów hodowli. Jednak porody nierzadko obarczone są ryzykiem niepowodzenia, a gdy na świecie ma pojawić się rzadki przedstawiciel gatunku, sprawa nabiera nowego wymiaru, a stresu jest co niemiara.

Pracownicy Ogrodu Zoologicznego we Wrocławiu mogą pochwalić się ogromnym sukcesem. Tydzień temu w swoich mediach społecznościowych przekazali wspaniałe wieści o nowych podopiecznych ptaszarni. I to wyjątkowo ważnych. Na świat przyszło 5 piskląt z gatunku papużek ostrosternych krytycznie zagrożonych wyginięciem.

Małe papużki rozkochały w sobie internautów

Dla ZOO we Wrocławiu to już kolejny duży sukces powiększania grona papużek ostrosternych. Pierwszy raz ich potomstwo przyszło na świat dwa lata temu, w roku 2022. Kolejne narodziny tego krytycznie zagrożonego gatunku miały miejsce rok później. Jak widać, ku uciesze wszystkich rodzinka papug cyklicznie się powiększa we wrocławskiej ptaszarni. 

Przypomnijmy, że to już kolejny przypadek w polskich ogrodach zoologicznych pojawienia się na świecie potomstwa z gatunków zagrożonych wyginięciem. Zaledwie miesiąc temu pisaliśmy o historycznym momencie w toruńskim ZOO. To właśnie tam po raz pierwszy w Polsce urodziły się taraje. Wszystkim placówkom życzymy jak najwięcej tak cudownych doświadczeń a ich podopiecznym dużo zdrowia.