Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Które papugi potrafią mówić? Oto kilka rad, jak nauczyć ją powtarzania słów
Monika Włodarczyk
Monika Włodarczyk 17.04.2024 09:08

Które papugi potrafią mówić? Oto kilka rad, jak nauczyć ją powtarzania słów

papuga
Fot. Canva/Jeff Stapleton

Jakie skojarzenia przychodzą ci na myśl, gdy słyszysz słowo „papuga”? Bez wątpienia w czołówce odpowiedzi znajduje się umiejętność mówienia, ale czy wszystkie ptaki z tego gatunku to potrafią? Jak skutecznie nauczyć te egzotyczne zwierzęta powtarzania słów? 

Kilka słów na temat papug

Papugi, inaczej papugowe, należą do rzędu ptaków z podgromady Neornithes. Dzikie okazy można spotkać przede wszystkim na terenach Ameryki Południowej i Australii oraz coraz częściej goszczą również w naszych domach jako zwierzęta hodowlane. Na świecie rozróżniamy aż 372 ich gatunków.

Egzotyczne istoty charakteryzują się zwykle sporym, haczykowatym dziobem, nabrzmiałą woskówką oraz kolorowym upierzeniem, jednak poza obłędnym wyglądem papugi zachwycają także swoją towarzyskością, zwinnością oraz inteligencją.

papugi.jpg
Fot. Pixabay/edmondlafoto
Prawda o popularnej rasie kota wyszła na jaw. Nawet hodowcy byli w błędzie? Myślał, że na jego podwórko wdarły się psy. Mocno się zdziwił, widząc te zwierzęta

Które papugi można nauczyć mówić?

Posiadanie papugi w domu to marzenie niejednego z nas. Te różnobarwne ptaki są niesamowicie pięknie upierzone, a przy tym posiadają niezwykłą umiejętność powtarzania słów. Wszystko to stanowi o ich wyjątkowości i atrakcyjności. Należy jednak pamiętać, że nie każda odmiana egzotycznego ptaka nadaje się do takiej tresury.

Zatem, które z tych barwnych istot można nauczyć naśladowania dźwięków oraz ludzkiej mowy? Podpowiadamy, jaki gatunek wybrać, jeśli zależy nam na gadającej papudze. 

 • papuga żako — szybko się uczy i dobrze modeluje głosem, przez co jej mowa jest bardzo zbliżona do ludzkiej. W Polsce wyróżniamy ich dwie odmiany: żako kongijskie i żako liberyjskie. Hodowane są pojedynczo, przez co silnie przywiązują się do swoich opiekunów;
 • papuga amazonka — świetnie sobie radzi w naśladowaniu ludzkiej mowy, ale jest niezwykle hałaśliwa, co warto mieć na uwadze przed zakupem;
 • papuga kakadu tylko dla prawdziwych znawców ptaków, ponieważ przedstawiciele tego gatunku są bardzo delikatni;
 • papuga ara — wymaga sporej przestrzeni, gdyż jest największym ptakiem tego gatunku. Proces nauki mowy u ptaka wymaga sporych pokładów cierpliwości od opiekuna.
papuga.jpg
Fot. Pixabay/192635

Jak nauczyć papugę powtarzania słów?

Papuga dzięki swoim towarzyskim cechom może świetnie zastąpić nam tradycyjnego pupila, czyli psa lub kota. Nauka naśladowania słów może okazać się nie tylko niezłą zabawą dla obu stron, ale również zacieśnić relacje, dzięki którym będziecie stanowić zgrany duet. 

Jeśli zależy nam, aby nasz latający kompan naśladował po nas słówka, należy przestrzegać kilku zasad. Oto one:

 • jeśli masz wybór, zdecyduj się na młodego osobnika;
 • zacznij naukę jak najszybciej;
 • nazwij zwierzę i naucz go własnego jego imienia w pierwszej kolejności (imię powinno być krótkie i łatwe w wymowie);
 • ucz innych prostych słów, np. cześć;
 • wypuść z klatki papugę podczas nauki, bądź blisko niej;
 • nagradzaj za osiągnięcia;
 • wprowadź skojarzenia, np. gdy się żegnasz, skiń głową;
 • korzystaj z dyktafonu i odtwarzaj ptakowi nagrane słowo lub wyrażenie;
 • trenuj z ptakiem rano oraz po południu;
 • zadbaj, aby ptak był najedzony przed nauką.