Do końca utrzymywali ciążę w tajemnicy. Sensacja w zoo, na świat przyszły bliźnięta "ognistych lisów"
W ogrodzie zoologicznym w Płocku dokonał się cud narodzin. Para pand czerwonych, zwanych też pandkami rudymi czy mniejszymi, została rodzicami i przywitała na świecie swoje pierwsze potomstwo. Bliźnięta cały czas przebywają pod opieką troskliwej mamy, dlatego zobaczymy je zapewne dopiero za kilka tygodni. Rodzeństwo już w chwili narodzin stało się gwiazdami, gdyż programy hodowlane mogą być jedyną szansą na przetrwanie tego gatunku.
Pandki rude przyszły na świat w płockim zoo. To potomstwo Layi i Hariego
Rodzina pandek rudych w płockim ogrodzie zoologicznym powiększyła się o dwie sztuki. Zanim jednak przybliżymy losy maluchów, cofnijmy się do początku, a więc przeprowadzki samiczki o imieniu Laya do płockiego ogrodu zoologicznego. Pod koniec marca 2021 roku niespełna roczna pandka przybyła na Mazowsze z francuskiego Parc Animalier d'Auvergne położonego w masywie Cezallier. Laya bardzo szybko nawiązała więź zarówno z opiekunami, jak i obecnym na miejscu 4,5-letnim samcem Harim, który od miesięcy czekał na przybycie odpowiedniej dla niego partnerki.
Wcześniej Hari dzielił wybieg ze sporo starszą od niego Zetką. Samiczkę pożegnano w 2020 roku. Dożyła 12 lat, co dla pand małych jest bardzo sędziwym wiekiem. Zazwyczaj ich długość życia waha się między 8 a 10 laty, choć istnieją przypadki osobników dożywających 15 lat.
Jak widać, Hari i Laya potrzebowali sporo czasu, aby ułożyć swoje relacje i przystąpić do prokreacji. Dopiero w połowie 2023 roku przedstawiciele gatunku drapieżnego ssaka z rodziny pandkowatych doczekali się podwójnego szczęścia w postaci bliźniąt. Choć opiekunowie zwierząt długo wstrzymywali się z ogłoszeniem radosnych wieści, w pierwszej kolejności należało upewnić się, czy maluchy są w pełni zdrowi, a pierwsze dni często są w tej kwestii decydujące.
Już niedługo będzie można zobaczyć na wybiegu całą rodzinę płockich pand
Nieśmiałe i nieco tajemnicze stworzenia od 1988 roku pozostają uznawane za gatunek zagrożony wyginięciem, dlatego programy hodowlane są jednym sposobem na uratowanie ich przed wymarciem . Na wolności pozostało zaledwie niespełna 10 tys. sztuk, co wpływa na wolne tempo rozmnażania i wysoką śmiertelność młodych. Dodatkowym zagrożeniem jest kłusownictwo czy fragmentacja populacji i siedlisk wywierająca skutki ekologiczne, wpływające na bogactwo gatunków i ich kompozycję oraz zubożenie obszarów bambusowych. Naturalnymi wrogami pand są np. pantery śnieżne, sowy i inne duże ptaki drapieżne, ale największym zagrożeniem jest człowiek i jego zwierzę domowe - pies.
Gatunek ten osiąga dojrzałość płciową w wieku 18 miesięcy, a okres ciąży wynosi średnio od 114 do 145 dni. Z uwagi na nieliczną populację gatunku, a zatem utrudnione możliwości krzyżowania osobników i przedłużenia gatunku, istotną kwestią jest oczywiście płeć potomstwa . Na tę informację będziemy musieli jednak jeszcze chwilę poczekać, gdyż czujna mama nie opuszcza swoich potomków na krok.
- Dopiero za kilka tygodni pracownicy zoo będą mogli sprawdzić stan ich zdrowia, rozpoznać płeć, zważyć️, zaszczepić, zachipować i wtedy będzie można zobaczyć na wybiegu całą rodzinkę - powiadomił prezydent Płocka Andrzej Nowakowski za pośrednictwem mediów społecznościowych, zamieszczając zdjęcie rodziców - Layi i Hariego.
Po chińsku bywają nazywane "ognistymi lisami", zaś w Nepalu "pożeraczami bambusa"
Charakterystyczną cechą wyglądu pandek rudych jest trójkątny pyszczek, długi ogon, a przede wszystkim płomiennorudy kolor futerka. Pysk, policzki i końce uszu są białe, natomiast na ogonie widoczne są ciemniejsze pierścienie, których z reguły jest sześć. Łapy i brzuch są znacznie ciemniejsze od reszty ciała, co zapewnia im doskonały kamuflaż pośród starych, porośniętych czerwonawym mchem drzew i gęstych zarośli bambusowych rosnących u podnóży Himalajów.
Z powodu swojego wyjątkowego umaszczenia Chińczycy okrzyknęli je “ognistymi lisami”, a angielskie określenie firefox wybrano jako nazwę popularnej przeglądarki internetowej. Z kolei w Nepalu pandka ruda nazywana jest „Nigalya ponya”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „pożeracz bambusa".
Pandki rude są w stanie rozmnażać się już od 18. miesiąca życia, choć pełną dojrzałość zyskuje dopiero w wieku 2-3 lat. Okres porodu przypada na miesiące letnie, zazwyczaj od połowy czerwca do końca lipca. Krótko przed 3. tygodniem życia młode otwierają oczy i przez najbliższe 3 miesiące stopniowo porastają charakterystycznym rudym futrem. Potomstwo pozostaje u boku swojej mamy do pojawienia się kolejnego miotu.
- Przez pierwszy tydzień mama spędza z nimi nawet 90% czasu. Po tygodniu pozostawia młode same w gnieździe odwiedzając je co kilka godzin. Karmią je, myją oraz czyszczą gniazdo. Pierwsze spacery około 3-miesięcznego malucha odbywają się zwykle nocą, pod uważną opieka mamy - informowali pracownicy chorzowskiego ZOO w mediach społecznościowych przy okazji narodzin tamtejszych przedstawicieli tego gatunku.
Źródło: płockie zoo, dinoanimals.pl