Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Pies szczeka jak najęty na gości? Potraktuj to jako ważny sygnał. Kryją się za nim zróżnicowane emocje
Martyna Pałka
Martyna Pałka 17.12.2023 14:07

Pies szczeka jak najęty na gości? Potraktuj to jako ważny sygnał. Kryją się za nim zróżnicowane emocje

Pies szczeka na gości
Pies szczeka na gości, fot. pexels/Meruyert Gonullu

Czy Twój pies szczeka na każdego, kto się do niego zbliży? Szczekanie jest jedną z podstawowych form komunikacji wokalnej u psów i wydaje się całkowicie naturalną reakcją w określonych okolicznościach. Specjaliści tłumaczą, jakie rodzaje emocji kryją się za takim zachowaniem naszego pupila. Nie lekceważ tego znaku — warto wiedzieć, czemu Twój pies właśnie w ten sposób reaguje na obcych.

Dlaczego pies szczeka na obcych ludzi?

Natarczywe szczekanie, a czasem wręcz ujadanie potrafi być uciążliwe nie tylko dla samych właścicieli czworonoga, ale i osób w najbliższym otoczeniu, czyli sąsiadów, odwiedzających ich osób czy listonoszy i kurierów. Nieraz osoby posiadające hałaśliwe zwierzęta całkowicie rezygnują z zapraszania do siebie gości, gdyż nawet zwyczajna gestykulacja, głośny śmiech czy wyjście do toalety może wzbudzić w pupilu obawę przed intruzem naruszającym mir domowy.

Wiele osób uważa, że szczekanie psa na obcych może być oznaką agresji, czy nieprzyjaznego nastawienia wobec innych ludzi. Okazało się, że przytoczone stwierdzenie jest dalekie od prawdy. Jest to po prostu sposób naszego pupila na zakomunikowanie nam jego emocji, które mogą być bardzo zróżnicowanie — od strachu i niepokoju po nieufność, a nawet radość. Czasami jest to nawet próba wymuszenia na swoim opiekunie jakiegoś gestu lub zachowania.

Jeżeli jednak częste szczekanie psa na obcych wynika z jego strachu, warto pochylić się nad tym zjawiskiem i zastanowić się, w jaki sposób można pomóc mu przezwyciężyć ten strach. 

Wyjątkowe pomysły na prezenty dla Twojego pupila. Uszczęśliwisz nie tylko jego, ale też siebie

Twój pies szczeka, bo się boi? Jak sobie z tym poradzić?

Po pierwsze, warto zastanowić się, co tak naprawdę powoduje niepokój u Twojego pupila. Czasami jest to po prostu objaw ekscytacji i radości — zwłaszcza wtedy, gdy podczas spaceru pies doświadcza mnóstwo nowych emocji i ma okazję zobaczyć wiele nowych miejsc. Czasami, w przypadku gdy zatrzymamy się z jakimś obcym dla niego człowiekiem, może to być próba zakomunikowania, że chce ruszać dalej i nie chce być zatrzymywany.

Jeżeli jednak na spacerze, czy podczas wizyt domowych pies notorycznie szczeka na obcych mu ludzi i wykazuje duży niepokój, przede wszystkim nie warto pozwolić człowiekowi na pogłaskanie naszego pupila — nigdy nie wiemy, jak zestresowany zwierzak może zareagować. Psy najczęściej szczekają profilaktycznie, aby dzięki temu nie dopuścić do nieprzyjemnej lub strasznej dla niego sytuacji. W takich przypadkach warto zawczasu wyszkolić gości, aby szanowali zasady panujące w domu i nie zachęcali zwierzaki do podejmowania z nimi kontaktu, jeśli ewidentnie tego nie chce.

Można także zająć naszego milusińskiego innymi aktywnościami. Sprawdzoną metodą jest danie psu gryzaka bądź innej zabawki, aby poprzez gryzienie dać ujście nagromadzonej frustracji. 

doodle-barking-2965983_1280 (1).jpg
Dlaczego pies szczeka na gości? pixabay/dahancoo

Z czego wynika lękowe szczekanie na obcych u psa?

Jeżeli pies jest szczególnie lękliwy wobec obcych, można już mówić o problemie. Bardzo często jest on po prostu dziedziczony po rodzicach — najprawdopodobniej we wcześniejszych pokoleniach również pojawiał się ten problem i teraz został przekazany naszemu pupilowi genetycznie. Wynikać on może także z traumatycznych doświadczeń w przeszłości. 

Czasami symptomy takiego zachowania są na tyle subtelne, że przez długi czas nie jesteśmy ich w stanie zauważyć. Dobrym rozwiązaniem jest więc udanie się do behawiorysty, który spojrzy na naszego pupila fachowym okiem i pomoże nam poradzić sobie z naszym problemem w najkorzystniejszy dla psa sposób. Niewykluczone, że dobrym pomysłem będzie przeprowadzenie treningu z klatką kennelową. Największą zaletą kennela jest zminimalizowanie stresu, zapewnienie psu bezpieczeństwa i spokojnego odpoczynku.

Specjalista uczy zwierzaka, jak radzić sobie z nowym sytuacjami i podchodzić do nich bez nadmiaru negatywnych emocji. Dzięki regularnym wizytom możemy całkowicie zredukować takiego zachowanie lub chociaż sprawić, aby pojawiało się ono ze znacznie mniejszą częstotliwością.

Źródło: johndog.pl; psy.pl

Tagi: psy