Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Dlaczego pies gania ogon? To wcale nie niewinna zabawa, może świadczyć o problemach
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 21.04.2024 09:06

Dlaczego pies gania ogon? To wcale nie niewinna zabawa, może świadczyć o problemach

psi ogon
Fot. canva.com/ Zuberka

Mimo że takie zachowanie czworonoga wydaje się niewinne, a czasem nawet komiczne, należy być czujnym, gdyż pies, który biega w kółko za swoim ogonem, nie robi tego po to, aby nas rozbawić. Takie działanie może sygnalizować behawioralne lub zdrowotne problemy naszego pupila, które trzeba jak najszybciej zidentyfikować i rozwiązać. Czemu pies biega za swoim ogonem? Co oznacza, gdy futrzak gryzie swój ogon i wygryza sierść wokół niego? Chociaż przyczyn może być wiele, to mechanizm tych dwóch zachowań jest podobny. 

Pies takim zachowaniem próbuje nam coś powiedzieć

Choć często nasze czworonogi swoim zachowaniem rozbawiają nas do łez, to pojawiają się sytuacje, kiedy reakcja pupila może być ważnym dla nas komunikatem. Nie zawsze umiemy odczytać sygnały, jakie wysyła nam pies

Zwłaszcza jeśli działanie nie jest oczywiste, pojawia się sporadycznie lub nie zostawia po sobie groźnych ran, które od razu rzucą nam się w oczy. Co tak naprawdę w psim języku znaczy gonienie własnego ogona? I czy powinniśmy mieć powody do niepokoju?

Dlaczego koty liżą masło i czy jest to bezpieczne? Powód jest prosty Potężny pożar w zoo. Zginęło ponad 200 zwierząt, niewiele udało się uratować

Gdzie udać się z psem? Weterynarz czy behawiorysta?

Zanim poddamy analizie behawioralnej naszego czworonoga, powinniśmy wykluczyć zdrowotne przyczyny problemu. Psy, które bardzo często wygryzają futro (na ogonie, boku lub brzuchu) najczęściej borykają się z psią alergią, zapaleniami skórnymi lub pasożytami. Wszystkie te dolegliwości wymagają wizyty u weterynarza. Brak reakcji może doprowadzić do tego, że pupil nieustannie drapiąc się i gryząc, zrobi sobie krzywdę. Na jego ciele powstaną głębokie rany, które bardzo ciężko będzie wygoić, a na pewno nie obejdzie się bez znienawidzonego przez psy kołnierza. 

psi ogon
fot. canva.com/dimarik

Jeżeli uda nam się już wykluczyć przyczyny zdrowotne, a nasz pupil nadal będzie przejawiał niepokojące zachowania w postaci gryzienia lub gonienia ogona, to warto rozważyć przyczynę wynikającą z braku zaspokojenia u czworonoga pewnych potrzeb. 

Dlaczego pies goni własny ogon?

Najczęstszym problemem behawioralnym objawiającym się gonieniem przez psy ogona jest stres. To kompulsywne zachowanie ma na celu rozładowanie nagromadzonych przez czworonoga złych emocji. Warto zastanowić się, czy nasz pupil czuje się bezpiecznie w miejscu, w którym przebywa oraz czy nie brakuje mu pewności siebie budowanej dzięki codziennym powtarzającym się rytuałom. 

wygryziony ogon u psa
dlaczego pies gryzie ogon? Fot. canva.com/dimarik

To właśnie brak powtarzalnego rytmu dnia może być dla psa powodem pobudzenia i poddenerwowania — a w wyniku tego prowadzić do kompulsywnych zachowań, jakimi są gryzienie lub gonienie ogona. Jeżeli w życiu opiekuna zachodzi wiele zmian, często pojawiają się w domu goście, a ich dzieci bawią się na terenie, gdzie pies ma swoje legowisko, to właściciel czworonoga musi mieć świadomość, że choć pupil nie przejawia agresji, to może w nim narastać poczucie zagrożenia.

Niezaspokojone potrzeby psa powodują groźne zachowania

Kompulsywne zachowania mogą też wynikać z powodu nudy i niezaspokojonych potrzeb, takich jak wspólna zabawa z właścicielem, tropienie lub szkolenie z wykorzystaniem nagród. To bardzo ważne dla rozwoju psa czynności. Dzięki nim pupil wycisza się, lepiej śpi i nie ma powodów do niepokoju.

zabawa z psem
zabawa z psem, Fot.canva.com/przemyslawiciak

Dlatego tak często objaw ten widzimy u psów schroniskowych. Zamknięte w boksach kundelki z dostępem do dłuższego spaceru tylko raz na jakiś czas, ze stresu i nudy wygryzają własną sierść. Zazwyczaj pada na ogon, ponieważ jest im go najłatwiej dosięgnąć. Jeżeli adoptujemy zwierzę z takim zachowaniem, należy jak najszybciej wdrożyć u niego wsparcie farmakologiczne, aby wyciszyć długo powtarzalne zachowanie, a dopiero potem wdrożyć pracę z behawiorystą. 

pies ze schroniska
pies w schronisku, Fot. canva.com/OZMedia