Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Widzisz te objawy u swojego kota? To może być alergia wziewna
Wiktoria  Wihan
Wiktoria Wihan 12.04.2024 09:15

Widzisz te objawy u swojego kota? To może być alergia wziewna

kot na łące
Fot. Canva/BasieB

Koty mogą być uczulone na wiele różnych substancji, podobnie jak ludzie. Rozpoznanie alergii u pupila nie jest jednak łatwe, ponieważ objawy, które jej towarzyszą, mogą być związane z wieloma innymi chorobami. Zarówno diagnozowanie, jak i leczenie alergii u mruczka wymaga pomocy weterynarza, jednak jest kilka objawów, które mogą bezpośrednio wskazywać na dany rodzaj uczulenia. Tym, które doskwiera milusińskim szczególnie w tej porze roku, jest alergia wziewna. Jak ją rozpoznać?

Jak rozpoznać alergię u kota?

Diagnoza alergii u kota nie jest prosta i nie obędzie się bez fachowej pomocy weterynarza. Samemu nie należy jej stawiać, ponieważ niektóre symptomy mogą dotyczyć zarówno uczulenia, jak i poważnych chorób skórnych czy układu oddechowego. Charakterystyczne zachowania mruczka, które mogą wskazywać na alergię, to przede wszystkim intensywne swędzenie, pocieranie, nadmierne wylizywanie sierści, kichanie, a także wydzielina z nosa lub z oczu. W niektórych przypadkach pupil może mieć problemy nawet z oddychaniem. Należy jednak pamiętać, że istnieje wiele rodzajów alergii, które mogą różnić się od siebie dolegliwościami, na które będzie wskazywać zachowanie mruczka.

Alergia pokarmowa czy uczulenie na pchły to najczęściej występujące rodzaje uczuleń, z którymi zmagają się koty. Inną, nie mniej uciążliwą dolegliwością jest alergia wziewna. Może być ona całoroczna, na kurz, roztocza czy grzyby, lub sezonowa, na pyłki, doskwierająca najbardziej właśnie o tej porze roku. Po czym możemy rozpoznać, czy nasz zwierzak mierzy się z alergią? Okazuje się, że jest kilka charakterystycznych objawów.

Tragiczny finał spaceru z psem. Padły strzały, zwierzaka nie udało się uratować Znaleziony w ogrodzie kot różnił się od dachowców. Nigdy nie powinien być złapany

Niepokojące objawy u kota, które mogą świadczyć o alergii wziewnej

Niestety w przeciwieństwie do np. alergii pokarmowej, w przypadku alergii sezonowej alergeny są niemal niemożliwe do wyeliminowania. Wówczas jedyną ulgę dla kota będą stanowiły odpowiednio dobrane lekarstwa przepisane przez weterynarza. Co jednak może dodatkowo zrobić właściciel, by ulżyć mruczkowi? Dobrym pomysłem będzie pozbycie się z otoczenia przedmiotów, które generują kurz (np. zasłony, dywany, narzuty) oraz częste sprzątanie pomieszczeń, w których przebywa kot. 

Alergia wziewna generuje szereg dokuczliwych objawów, które znacząco wpływają na komfort życia pupila. Zachowania, na które warto zwrócić uwagę, to m.in.:

  • kichanie,
  • kaszel,
  • trudności z oddychaniem,
  • pocieranie i łzawienie oczu.

W ciężkich przypadkach alergii wziewnej u kota może pojawić się astma, która wymaga natychmiastowej interwencji weterynaryjnej. 

kot
Fot. Canva/Sornsalak Suksutip 

Jak zadbać o kota-alergika?

Leczenie alergii wziewnej u kota wymaga przede wszystkim zaangażowania i systematyczności ze strony opiekuna. Może ono obejmować podawanie pupilowi środków przeciwhistaminowych oraz immunosupresyjnych, ale niekiedy również zmianę diety oraz stylu życia pupila, w taki sposób, by zminimalizować jego kontakt ze szkodliwymi alergenami. W dobraniu odpowiedniej formy leczenia bez wątpienia pomoże weterynarz, jednak warto już dziś wdrożyć kilka zasad, które ułatwią zwierzakowi funkcjonowanie.

W przypadku wziewnej alergii na kurz i roztocza właściciel powinien pozbyć się z otoczenia kota przedmiotów, które generują nieprzyjazne mu alergeny. Ich siedlisko może znajdować się m.in. w zasłonach, dywanach, puchowych narzutach, ale również pluszowych zabawkach mruczka. Kolejnym dobrym pomysłem będzie regularne odkurzanie, wycieranie kurzy oraz wietrzenie pomieszczeń. Należy jednak przede wszystkim pamiętać o tym, że walka z uczuleniem u kota będzie najskuteczniejsza, jeśli powyższe rozwiązania zastosujemy w parze z odpowiednio dobranymi środkami farmakologicznymi.

kot
Fot. Canva/lesichkadesign lesichkalll27
kot
Fot. Canva/grapix