Dlaczego hotele nie akceptują zwierząt? To coś więcej niż fanaberia. O powodach nie mówi się głośno
Wakacje sprzyjają wycieczkom i wyjazdom. Niektórzy nie wyobrażają sobie urlopu bez ukochanego czworonoga u boku. Nikogo nie dziwi już widok psa lub kota w restauracji czy hotelu. Okazuje się jednak, że niektóre obiekty noclegowe nie wyrażają zgody, by w ich pokojach przebywały zwierzęta. Choć ich wytyczne zdecydowanie nie podobają się właścicielom pupili, nie wszyscy mogą zdawać sobie z uzasadnieniem tej decyzji. Rozmawiamy z pracownicą jednego z hoteli we Wrocławiu, która zdradza nam powody kryjące się za zakazem wstępu dla zwierząt.
Hotele przyjazne zwierzętom - dlaczego nie wszystkie?
Nie da się ukryć, że wiele hoteli chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom swoich gości, umożliwia im zameldowanie się wraz z pupilem . To bez dwóch zdań świetna opcja dla wszystkich turystów, którzy uroki innych miast uwielbiają odkrywać w towarzystwie ukochanego zwierzaka.
Planując wyjazd z czworonożnym członkiem rodziny, przede wszystkim nie można zapomnieć o tym, by upewnić się, że miejsce, w którym planujemy się zakwaterować, prowadzi politykę “pet friendly”, czyli wyrażającą zgodę na pobyt psa bądź kota. Niektóre placówki nie akceptują przyjazdu ze zwierzakiem i choć urlopowiczom może się to nie podobać, często rygorystyczne standardy są zasadne i podyktowane nieprzyjemnymi doświadczeniami z wcześniejszymi gośćmi. Z części z nich nie wszyscy mogą sobie nawet zdawać sprawę.
Pracownica jednego z wrocławskich hoteli przybliżyła nam powody, dla których czworonożni goście nie są mile widziani we wszystkich placówkach oraz wyjaśniła, dlaczego właściciele hoteli, pensjonatów i obiektów noclegowych postanawiają wycofać dodatkowe udogodnienia dla opiekunów zwierząt.
Dlaczego hotele nie akceptują zwierząt? Często sami sobie jesteśmy winni
Jednym z decydujących czynników zmuszających właścicieli obiektów noclegowych do wprowadzenia zakazu pobytu przyjezdnych z pupilami było to, że zostawiali swoich podopiecznych w pokoju podczas gdy sami wychodzili zwiedzać miasto . W tym czasie psy, będąc zupełnie same w obcym miejscu, mocno się stresowały, w wyniku czego głośno szczekały lub wyły. Naturalnie wiązało się to z napływem skarg innych gości zameldowanych w sąsiednich pokojach, którym przeszkadzały hałasy zza ściany.
- Niektórym gościom zależy na ciszy i spokoju, inni śpią w dzień - opowiada nam rozmówczyni.
Niektóre czworonogi pozostawione w obcych czterech ścianach na stres reagowały niszczeniem wyposażenia . Niekiedy koszty naprawy ścian, drzwi lub wymiany mebli wiązały się z dużymi wydatkami. Pod nieobecność właścicieli zdarzało się, że na podłogę załatwiały swoje potrzeby fizjologiczne.
Ponadto obecność zwierzaka pozostawionego powodowała niepokój wśród obsługi hotelowej , w której zakresie obowiązków leży sprzątnięcie pokojów czy wymiana pościeli. Nie ma się co dziwić, bowiem nie znając zwierzaka, nie mamy pewności, jak zachowa się podczas spotkania z obcym człowiekiem, zwłaszcza gdy w pobliżu nie ma jego opiekuna. Z psiej perspektywy, emocje związane z nagłym pojawieniem się “intruza” mogą być na tyle przytłaczające, iż zwierzę instynktownie zareaguje agresją.
- Bywa, że hotelowy housekeeping po prostu bał się wejść do pokoju, by wykonać swoją pracę - dodaje pracownica popularnego hotelu we Wrocławiu, gdzie zdarzały się już przykre wypadki z udziałem nieprzypilnowanych czworonogów.
Jak pies powinien zachowywać się w hotelu?
Najczęściej osoby meldujące się w hotelu z psem lub kotem jednocześnie akceptują regulamin obowiązujący w obiekcie, który jasno mówi, że koszt wszelkich zniszczeń spowodowanych przez milusińskiego pokrywa opiekun. Mimo to nawet najbardziej odpowiedzialni właściciele zwierząt nie zawsze mają pewność, jak pupil zachowa się w obcych miejscach. Niektóre z nich stresują się, a niepokój destrukcyjny - dla siebie bądź innych - sposób.
Decydując się na wyjazd ze zwierzakiem, przede wszystkim należy respektować zasady panujące w obiekcie . W niektórych przestrzeniach, na przykład na basenie czy w restauracji hotelowej, może obowiązywać zakaz przebywania zwierząt. Czworonożny gość musi być również odpowiednio zsocjalizowany , by nie stanowił zagrożenia dla innych przebywających tam ludzi.
Nie można również zapomnieć, aby odpowiednio spakować pupila na taką wyprawę . Karma, środki higieny, legowisko, ulubiony kocyk i zabawka na pewno pomogą mu się odnaleźć w obcym miejscu. Niektóre hotele mogą również wymagać przedstawienia zaświadczenia o szczepieniu przeciwko wściekliźnie, a także aktualnej książeczki zdrowia.
Źródło: opracowanie własne