Czy można iść z psem na plażę? Żebyś się nie zdziwił, kiedy dostaniesz mandat
Nie każde miejsce jest przyjazne zwierzętom. Podróżując z pupilem, musimy wziąć pod uwagę, że będzie musiała ominąć go część atrakcji. Kiedy wybieramy się nad morze, należy dowiedzieć się, czy zabranie psa nie jest wbrew przepisom. Uważaj, bo w niektórych miejscach możesz dostać mandat.
Kiedy planuje się wypoczynek z psem, należy brać pod uwagę to, czy będzie mógł towarzyszyć opiekunom podczas z atrakcji i w miejscach, które nie zawsze są przyjazne czworonogom. Turyści często bez zastanowienia biorą pupila na plażę i dziwią się, kiedy dostają przez to mandat .
Czy na plażę można wejść z psem? Uważaj, mandat wynosi 500 zł
Chociaż może to być irytujące, wiele miejsc nie jest przyjaznych psom. Mimo to ludzie ignorują przepisy i chodzą tam z pupilami . Tak dzieje się niekiedy na plaży. Często to inni plażowicze zwracają im uwagę. Część właścicieli czworonogów wtedy reflektuje się i wychodzi. Inni mają bardziej bojowe nastawienie.
“ Dzieci też sikają w tym piasku ” – oburzają się właściciele psów, kiedy ktoś zwraca im uwagę.
W niektórych miejscach brakuje znaków o zakazie wprowadzania psów, co bywa mylące. Nieświadomi właściciele mogą dostać mandat o wysokości nawet 500 zł. W rzeczywistości kończy się raczej na upomnieniu. Przed wyjazdem nad morze należy przeczytać regulamin plaży. Przepisy bywają różne i zależą od miasta. W niektórych miejscach psy mogą chodzić tam, pod warunkiem że są na smyczy i w kagańcu . W innych mogą kąpać bez ograniczeń.
Pies na plaży. Gdzie bezpiecznie wybrać się z pupilem?
Plaże są bardziej otwarte na psy poza sezonem letnim. W regulaminach można znaleźć zapis, że wprowadzanie czworonogów jest możliwe od września do kwietnia . Większość ludzi wybiera się nad morze właśnie latem.
W niektórych miasta plaże dla psów są otwarte w konkretnych godzinach – w Darłowie dzieje się tak dopiero po godzinie 20 . Inne miejsca mają jeszcze bardziej szczegółowe regulaminy. W Świnoujściu psy mogą być na plaży tylko w okolicy wiatraka .
Gdańsk ma plaże, które są najbardziej otwarte na psy. Funkcjonuje tam “Psia Stacja” przy wejściu nr 34 w Brzeźnie, która oferuje szereg atrakcji dla czworonogów. Psy mogą korzystać z tunelów, obręczy do skakania, równoważni i płotków. Właściciele znajdą tam ławeczkę, na której mogą usiąść i woreczki oraz kosz na psie odchody, dzięki czemu mogą łatwo posprzątać po swoim pupilu. Poza “Psią Stacją” gdańskie plaże są dostępne dla psów w sezonie letnim z wyjątkiem oznaczonych kąpielisk .
W Białogórze (wejście nr 32), Dębkach (wejście nr 18) i Łebie (przy ul. Jachtowej) psy muszą być w kagańcu i na smyczy . W innych miastach dla psów w sezonie letnim dostępne są pojedyncze plaże, gdzie mogą biegać swobodnie . Reszta Trójmiasta odstaje od Gdańska i np. w Sopocie (wejścia nr 43-45) psy mogą wchodzić tylko od godziny 18 do północy . W Gdyni pupile mogą się wybiegać na plaży w Kolibkach i Babich Dołach (wejście nr 4). Całkowitą swobodę mają także w Jastarni i Kuźnicy na Półwyspie Helskim.
Coraz więcej przyjaznych pupilom plaż
Zanim wyruszymy na wakacje, sprawdźmy, gdzie dokładnie znajdują się miejsca przyjazne psom, żeby zapobiec mandatom . Lista plaż dostępnych dla czworonogów jest coraz dłuższa. Nad polskim morzem pojawia się wiele specjalnie wyznaczonych miejsc, gdzie swobodnie można wypoczywać w towarzystwie czworonogów . Jak grzyby po deszczu wyrastają kolejne “plaże przyjazne zwierzętom” czy “strefy spacerów ze zwierzętami”. Potrzeba na takie miejsce jest ogromna, jako że wiele osób traktuje psy jak członków rodziny i nie wyobraża sobie wyjazdu i wypoczynku bez nich.
Źródło: dziennikbaltycki.pl, piesnaurlopie.pl, zwierzaki. trojmiasto.pl