Kastracja to jedna z fundamentalnych części odpowiedzialnej opieki nad zwierzęciem i wykonuje się ją bez względu na płeć. Ma za zadanie przede wszystkim zapobiegać niekontrolowanemu rozrodowi, co za tym idzie zjawisku bezdomności na przykład wśród kotów. A czy zastanawialiście się kiedyś, czy po odbytym zabiegu futrzak odczuwa, że jest wykastrowany? Jak się okazuje, jego życie od tego momentu może się zmienić.
Dlaczego kot sika na łóżko? Zdarza się, że koty zupełnie nagle zaczynają obsikiwać wszystkie miejsca, poza tym, które jest do tego przeznaczone. Właściciele zwierzaków zachodzą w głowę, jak zmusić kota do załatwiania się do kuwety. Tymczasem to, że nasz pupil sika poza swoją toaletą, może być sygnałem, że coś jest nie w porządku. Dlaczego kot sika na łóżko, dywan albo w jeszcze innym miejscu? Problem pojawia się zazwyczaj nagle, nawet jeśli kot był nauczony i przyzwyczajony do załatwiania się w kuwecie. Może to być kwestia wielu czynników i mimo tego, że można tak z początku uważać, koty raczej nie robią nam na złość. Zwierzaki nie mają na celu zepsuć nam humoru, sikanie poza kuwetą należy odczytać jako problem zdrowotny lub behawioralny. Można wyróżnić kilka najpopularniejszych przyczyn załatwiania się poza kocią toaletą.
Dlaczego kot podgląda mnie w toalecie? Pewnie wiele razy zadawaliście sobie to pytanie. Zastanawiasz się, dlaczego twój mruczek nie chce cię opuścić w nawet w tak intymnej chwili? Zaczyna cię to denerwować? Niepotrzebnie, twój mruczek nie ma złych intencji, wręcz przeciwnie! Każdy właściciel kota dobrze zna tę sytuację, kiedy jego pupil chce mu towarzyszyć za wszelką cenę — nawet podczas wizyty w toalecie, lub podczas kąpieli w wannie czy pod prysznicem. Jak można wytłumaczyć takie zachowanie zwierzęcia? Dlaczego kot podgląda mnie w toalecie: jeśli to pytanie chodzi ci po głowie od dłuższego czasu, pora w końcu na nie odpowiedzieć.