Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Będzie licencja na posiadanie psa? Politycy mają zająć się propozycją zmian w prawie
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 02.02.2023 10:25

Będzie licencja na posiadanie psa? Politycy mają zająć się propozycją zmian w prawie

Będzie licencja na posiadanie psa Politycy mają zająć się propozycją zmian w prawie
unsplash/Silvana Carlos

Do Senatu wpłynęła petycja, której anonimowy autor sugeruje, że w Polsce powinna obowiązywać specjalna licencja dla wszystkich właścicieli psów. Jego zdaniem to powinno rozwiązać problem szczekania zwierząt, które jak twierdzi, jest mocno uporczywy. Senatorowie z pełną powagą będą musieli rozpatrzyć kuriozalny sposób na uciszenie czworonogów.

Szczekanie psa to jeden z podstawowych sposobów komunikowania się zwierzęcia z otaczającym go światem. Oczywiście w przypadku kiedy jest nagminne i donośne, może stać się irytujące zwłaszcza dla osób, które same nie posiadają pupila. Osoba, która zastrzegła anonimowość, skierowała do senatorów pismo z pomysłem specjalnej licencji dla posiadaczy psów. Uprawnienia byłyby wydawane jedynie niektórym właścicielom zwierząt, co miałoby przyczynić się do rozwiązania problemu.

Psy będzie obowiązywał zakaz szczekania?

Jak twierdzi autor petycji skierowanej do Senatu, który pragnął zachować anonimowość, jest nagminnie obszczekiwany przez psy. Jego zdaniem to niepoprawne zachowanie, na które opiekunowie czworonogów nie mają wpływu.

- Szczekanie psów ma charakter impulsowy, ale nierzadko w pikach przekracza 100 dB. Są również psy wyjące. Straż miejska i policja nie ma jednolitych wytycznych, dotyczących problemu szczekających psów - twierdzi autor petycji.

Ze słów petenta wynika, że dźwięki wydawane przez psy są nie do zniesienia i zakłócają możliwość spacerów po mieście w ciszy. Na domiar złego, wpływu na to nie mają również funkcjonariusze policji ani straży miejskiej.

- Raz policjant zapytał mnie, czy mam własnego psa. Co to ma wspólnego ze zgłoszeniem? - rozważa.

Jego zdaniem najlepszym rozwiązaniem uciążliwego problemu szczekania mogłaby być specjalna licencja wydawana opiekunom psów. Jest przekonany, że to pomogłoby rozwiązać uciążliwy dla niego problem.

- W Niemczech problem hałasującego psa wystarczy zgłosić do magistratu i resztę załatwiają urzędnicy ze skutkiem pozytywnym dla zgłaszającego - zauważa.

Zgodnie z uchwaloną w 2014 roku ustawą o petycjach Senat musi przyjrzeć się każdej powstałej zgodnie z wymogami formalnymi petycji - niezależnie od tego, czy uważa ją za poważną, czy też nie. Warto również zaznaczyć, że w Polsce już teraz wymaga się specjalnej zgody na posiadanie psa, która obowiązuje właścicieli mających pod opieką przedstawicieli ras uważanych za agresywne.

Dlaczego psy szczekają
unsplash/Isabel Vittrup-Pallier

Dlaczego psy szczekają?

Jak nietrudno się domyślić powodów, dla których psy szczekają, jest naprawdę wiele. To sposób ich komunikacji nie tylko z człowiekiem, ale także z otaczającym je światem. Wyrażają w ten sposób swoje emocje, a doświadczeni opiekunowie są w stanie rozróżnić co najmniej kilka rodzajów wydawanych przez nie dźwięków.

Psia hałaśliwość zależy od rasy, usposobienia, doświadczenia i wyuczonych zasad. Jeśli szczekanie staje się uciążliwe, należy zidentyfikować i zwalczyć jego przyczynę. W przypadku kiedy nie możemy sami poradzić sobie z problemem, zawsze można poprosi o pomoc psiego behawiorystę lub trenera.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

źródło: kobieta.gazeta.pl; money.pl

Tagi: Pies Polska