Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > 11 ras psów uważanych za najgroźniejsze. Lepiej zastanów się dwa razy przed adopcją
Oktawian Góral
Oktawian Góral 18.02.2021 01:00

11 ras psów uważanych za najgroźniejsze. Lepiej zastanów się dwa razy przed adopcją

Zdjęcie podglądowe - Agresywne psy
pixabay/lindasay/CC0

W psiej naturze wcale nie musi leżeć agresja. To od człowieka, który opiekuje się zwierzęciem zależy, czy dojdzie ona do głosu, czy zostanie wyciszona. Są jednak rasy psów, u których zachowania takie jak intensywne szczekanie, warczenie czy atakowanie są częstsze niż u innych. Wynikać to może z ich pierwotnego przeznaczenia, czy dużego temperamentu.

Wybierając którąkolwiek z niżej opisanych ras trzeba mieć świadomość, że zwierzęta te wymagają intensywnego treningu i nie powinny znajdować się pod opieką niedoświadczonych właścicieli. Co więcej, tyczy się to przede wszystkim pozostawiania ich sam na sam z dziećmi, które swoim nieprzemyślanym zachowaniem mogą sprowokować czworonoga do ataku. Lepiej zastanów się dwa razy, zanim zdecydujesz się na ich adopcję, jeśli nie masz pewności, czy poradzisz sobie z tak odpowiedzialnym obowiązkiem. 

Agresywne rasy psów

Według polskiego prawa za szczególnie agresywne uznano 11 ras psów. Aktem prawa, które ustanowiło tę listę było Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 15 grudnia 1998 roku, następnie zastąpione w 2003 roku, jednak sam wykaz ras nie uległ zmianie. Jakie rasy znalazły się w ministerialnym rozporządzeniu?

Wykaz ras uznanych za agresywne:1. amerykański pit bull terrier2. pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin)3. buldog amerykański4. dog argentyński5. pies kanaryjski (Perro de Presa Canario)6. tosa inu7. rottweiler8. akbash dog9. anatolian karabash10. moskiewski stróżujący11. owczarek kaukaski

Charakterystyka psów

Amerykański pit bull terier to pies, o którego agresji wie niemal każdy. Niestety, wiele osób dodatkowo wzmacnia ją, wysyłając psa na walki lub tresując w nieodpowiedni sposób. Rasa ta to psy posiadające potrzebę zadowalania swojego opiekuna. Pies wykazuje agresje w stosunku do innych stworzeń, jednak dzięki tresurze wcale nie musi być groźny. Amerykańskie pit bull teriery słyną z tego, że są odważne i aktywnie stróżują, dlatego warto zapewnić im przestrzeń. Psy te mają skłonność do zazdrości o opiekuna, co także może stać się przyczyną niezgody z innymi zwierzakami. 

Pies z Majorki to w rzeczywistości zwierzę niezwykłe ciche. Jednak w sytuacjach zagrożenia pies pokazuje swoją agresję. Pies jest bardzo wierny swoim opiekunom, chętnie przebywa z innymi ludzi. Dogi z Majorki są z natury pewne siebie i dumne, dlatego niekoniecznie będą się one nadawać dla osób niepewnych i wycofanych w sytuacjach wymagających szybkiej reakcji. Psy wyczuwając człowieka bez charyzmy będą przekraczać kolejne granice w zachowaniu. To zjawisko może mieć niebezpieczne skutki. 

Buldog amerykański - te silne i inteligentne psy doskonale sprawdzają się na wsi oraz na farmach, gdyż są doskonałymi obrońcami rodziny. Potrafią się jej oddać bez reszty. Buldogi amerykańskie to psy charakteryzujące się pewnością siebie i czujnością. Ze względu na silny instynkt, jest to pies, który wymaga stanowczego właściciela. Młode psiaki przejawiają rezerwę do obcych, jednak dobrze wytresowane szybko się uspołeczniają i mogą stać się potulnymi milusińskimi. 

Dog argentyński znany również pod nazwą mastif argentyński, to rasa psa, która kocha swojego opiekuna niemal nad życie. Te zwierzaki są niezwykle lojalne wobec właścicieli, a w razie zagrożenie będą walczyć do ostatniego tchu w obronie opiekuna. Dog argentyński lubi się bawić z dziećmi i jest wobec nich niezwykle łagodny, jednak rodzic zawsze powinien stać na straży w razie nieprzewidzianych sytuacji. Kocha czułości, można go przytulać, głaskać i całować. Psy te jednak wymagają treningów. Przy odpowiednim opiekunie stają się uległe wobec ludzi i innych zwierząt.

Pies kanaryjski to kolejny potężny pies, który w niezwykły sposób kocha swojego opiekuna. Dogi kanaryjskie są bardzo towarzyskie, jednak nie ufają obcym osobom i mogą być wobec nich agresywne. Jeśli są jednak dobrze wychowane, to na wyraźny sygnał, że nasz gość ma pokojowe zamiary, nie skrzywdzi przybysza. Psy te stróżują i wiernie pilnują domostwa, a w chwili zagrożenia gotowe są do konfrontacji z intruzem.

Tosa Inu, inaczej mastyf japoński. Psy te charakteryzuje masywna sylwetka, mądre i przenikliwe spojrzenie oraz bardzo waleczne usposobienie. Tosa to rasa, która szybko przyzwyczaja się tonu i barwy głosu swojego opiekuna. Pies ten potrzebuje charyzmatycznego właściciela, który mu wskaże "kto tu rządzi", ponieważ kiedyś była wykorzystywana do walk. Pies niewyszkolony może być agresywny i atakować ludzi. Od małego trzeba uczyć psa chodzenia na smyczy oraz wchodzenia do pomieszczenia po opiekunie. Pies ma dominujący charakter, nie można jedna pozwolić by stał się przywódcą w ludzkim stadzie.

Rottweiler to pies, którego osobowość trzeba okiełznać intensywnymi treningami. Specjaliści mówią, że to pies o dwóch twarzach - kocha dzeci, ale potrafi zaatakować obcego intruza. Psy te są bardzo chętne do pracy, posłuszne i oddane, dlatego szkolenie ich może być nie tylko obowiązkiem, ale i ciekawym wyzwaniem. Mają silne charaktery, trudno je przestraszyć. Cechują się czujnością. Są jednak dosyć zdystansowane i często się izolują, dlatego niespecjalnie odnajdą się w domu, gdzie mieszkają inne zwierzęta. 

Akbash dog to surowy pies, który swojego właściciela bardzo mocno kocha i przywiązuje się bezgranicznie. Pies ten nawiązuje silne więzi ze swoim opiekun, ale także innymi zwierzętami. Charakter tego psa jest bardzo złożony i nieoczywisty. Względem zwierząt gospodarskich pies ten jest niezwykle przyjazny i uległy, natomiast atakuje drapieżne wilki i niedźwiedzie - swoich pierwotnych wrogów. Pies jest uznawany za agresywnego z natury, dlatego jeżeli ma stać się zwierzęciem domowym, musi być tresowany od młodości.

Anatolian karabash jest bardzo starą rasa, której historii należy dopatrywać się do 6 tysięcy lat wstecz. Psy te charakteryzują się doskonałym wzrokiem i słuchem, co czyni z nich świetnych i uważnych obserwatorów. Rasa ta jest bardzo inteligenta, jednak cecha ta sprawia, że psy mogą być nieposłuszne. Psy szybko się uczą. Właściciel Anatoliana powinien być silny i charyzmatyczny, ponieważ to stworzenie będzie próbowało przekroczyć kolejne granice.

Pies moskiewski stróżujący - jest to krzyżówka owczarka kaukaskiego oraz bernardyna. Te piękne psy znane są głównie w Europie Wschodniej. Odważne psy są świetnymi towarzyszami człowieka., a ponadto mają wrodzony instynkt stróża. Pies wymaga wielkich przestrzeni, na których będzie mógł się swobodnie wybiegać. Nie nadaje się do życia w niewielkich mieszkaniach w bloku, za to świetnie sprawdzi się u osób, które mają duże ogrody. Spacery psa moskiewskiego muszą być długie i częste. 

Owczarek kaukaski to przypominający z wyglądu niedźwiedzia wierny towarzysz. Niestety, osoby, które zachwycą się jego wyglądam, szybko się rozczarują - psy te nie nadają się na członka każdej rodziny. Owczarek kaukaski to rasa uznawana za ekspertów za bardzo trudną i wymagającą. Charakteryzuje się nieustępliwością i ostrym, wymagającym wiele pracy charakterem, dlatego właściciel musi wiedzieć, kiedy wkroczyć do akcji, jeśli jego zachowanie zaczyna się wymykać spod kontroli. Psy są bardzo terytorialne i potrzebują dużych przestrzeni, jednak przy zapewnieniu mu odpowiednich warunków, może wieść wspólne życie u boku człowieka. 

Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt: