Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Dlaczego kotu śmierdzi z pyszczka? 5 możliwych przyczyn nieświeżego oddechu
Martyna Pałka
Martyna Pałka 24.01.2023 11:07

Dlaczego kotu śmierdzi z pyszczka? 5 możliwych przyczyn nieświeżego oddechu

kot
unsplash/Ray Zhou

Nieświeży oddech naszego kota sprawia, że przebywanie blisko niego staje się nieprzyjemne. Brzydki zapach wydobywający się z pyszczka kota nie jest błahą niedogodnością i powinien budzić obawy u właścicieli. Dolegliwość może mieć wiele różnorodnych przyczyn, począwszy od diety, aż po ewentualne choroby naszego pupila.

Dla większości z nas kot pełni rolę niezastąpionego przyjaciela, a nawet pełnoprawnego członka rodziny. Nic więc dziwnego, że chcemy o niego zadbać najlepiej, jak potrafimy oraz sprawić, aby przebywanie z nim należało do przyjemności. Niestety, ale cuchnący oddech pupila może skutecznie odstraszać. Jak się go pozbyć?

Jak są przyczyny brzydkiego oddechu u kota?

Okazało się, że istnieje wiele powodów nieładnego zapachu oddechu kota. Podczas gdy niektóre z nich mogą napawać nas przerażeniem i wymagać natychmiastowej wizyty u lekarza weterynarii, inne są po prostu wynikiem prowadzonego przez zwierzaka stylu życia oraz nieodpowiednio zbilansowanego jadłospisu.

1. Niewłaściwa dieta

Koty są bezwzględnymi mięsożercami, co wiąże się ze specyficznym zapachem wydobywającym się z ich pyszczków. Świadczy o tym budowa ich układu pokarmowego, ostre, nieprzystosowane do rozcierania zęby oraz instynkt łowczy. Dlatego też pierwszą z przyczyn jest po prostu nieodpowiednia dieta. Mruczki są przystosowane do spożywania mięsa, więc nie radzą sobie z trawieniem pokarmów roślinnych.

Spożywana przez nich zbyt duża ilość węglowodanów może sprawiać, że zalegają one w przewodzie pokarmowym, gdzie może dochodzić do ich fermentacji. Błędem jest karmienie podopiecznych wyłącznie mokrą karmą, której futrzaki nie muszą gryźć, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest skomponowanie diety zawierającej zarówno suchą oraz karmę, jak i przysmaki.

2. Kamień nazębny

Przyczyną nieprzyjemnego zapachu może być również rozrastający się kamień nazębny oraz choroby dziąseł naszego zwierzaka. Tego typu schorzenia stanowią idealną pożywkę dla bakterii, które namnażają się w jamie ustnej kota i nie tylko wywołują brzydki zapach, ale też wpływają na jego stan zdrowia. Warto więc jak najszybciej udać się z tym problemem do weterynarza oraz wzbogacić dietę pupila w przysmaki, które pomagają usunąć kamień nazębny i zapobiegają jego tworzeniu.

3. Rany w jamie ustnej

Kamień nazębny to niejedyny problem, który może pojawić się w jamie ustnej naszego pupila. Koty, podobnie jak my, mogą stać się ofiarami licznych schorzeń, takich jak próchnica zębów, choroby dziąseł, czy nawet rany spowodowane uszkodzeniem skóry. Pod takimi nacięciami z łatwością gromadzi się ropa, która może powodować brzydki oddech zwierzaka. W tym przypadku również należy udać się do specjalisty.

4. Choroby nerek

Ryzyko wystąpienia chorób nerek u naszych pupili jest całkiem spore i wzrasta wraz z wiekiem. Kamica nerkowa czy niewydolność tych narządów może stanowić poważny problem dla jego zdrowia. Jeżeli tego typu schorzenie pojawi się u naszego kota, będzie mu towarzyszyć nieprzyjemny oddech z wyczuwalną wonią mocznika oraz inne objawy, jak brak apetytu, wymioty i zmiany ilości oddawanego moczu. Warto więc pamiętać o regularnych badaniach, a w przypadku wystąpienia objawów, jak najszybciej udać się do weterynarza.

5. Nowotwór

Nieświeży oddech u kota może być również sygnałem do zbadania pupila pod kątem nowotworu, w tym zwłaszcza nerek, wątroby, przełyku oraz żołądka. Nieprzyjemny zapach może przypominać padlinę, ale także przybierać inną formę. Pozostałymi dolegliwościami jest także brak apetytu, osłabienie, zmiany w jamie ustnej oraz spadek odporności. Jesli zaobserwujesz u swojego kota podobne symptomy, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem.

Dlaczego kot drapie obok miski (1)
unspalash/Fernando Jorge

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

źródło: natemat.pl, cowsierscipiszczy.pl, kakadu.pl, wamiz.pl