Alert RCB, rząd rozesłał SMS-y. Pilne wieści dla właścicieli zwierząt
Miliony Polaków otrzymały informację za pomocą wiadomości SMS. Rusza ważna wiosenna akcja, od której może zależeć życie naszych domowych pupili. Należy przestrzegać zaleceń przekazanych w treści wiadomości, a w przypadku wystąpienia niepokojących objawów udać się ze swoim czworonogiem do weterynarza.
Rząd wysłał ostrzeżenie. Wiadomość zawiera ważne informacje dla właścicieli zwierząt
Alert RCB to SMS-owy system ostrzegania przed zagrożeniami. Jest wysyłany w nadzwyczajnych sytuacjach, gdy bezpośrednio narażone jest nasze życie lub zdrowie. Otrzymują go osoby przebywające na terenie potencjalnego zagrożenia. Wiadomość z zawartymi instrukcjami ma pomóc uniknąć niebezpieczeństwa lub zminimalizować jego skutki. Otrzymują go wszyscy abonenci sieci komórkowych. Tym razem wiadomość dotyczy również naszych czworonogów.
W województwie mazowieckim rozpoczyna się wiosenna akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. To ważne zadanie, jakie na swoich barkach niesie Główny Inspektorat Weterynarii. Dzięki regularnym szczepieniom dzikich zwierząt nasze czworonogi są bezpieczniejsze. Przypominamy, że na wściekliznę nie ma lekarstwa, a zarażony pies lub kot musi zostać uśpiony. W tym okresie musimy jednak stosować się do ważnych zaleceń. Nasze domowe zwierzaki kontakt z rozrzuconą z samolotów szczepionką mogą przepłacić zdrowiem.
Co oznacza drapanie legowiska przez psa? To ważna informacja dla właściciela Jak nauczyć kota reagowania na imię? O tych zasadach warto wiedziećWiosenna akcja szczepienia lisów. Tego nie wolno robić
W dniach od 4 do 17 kwietnia potrwa akcja szczepienia lisów. Preparat będzie rozrzucany z samolotów oraz rozkładany ręcznie w ilości 30 dawek na 1 kilometr kwadratowy. Szczepionka ma kształt kwadratowy lub kulisty. Są to brązowo zielone kosteczki o jednolitej konsystencji, w których wnętrzu znajduje się plastikowy blister z płynną zawartością oraz z adnotacją: “Uwaga — szczepionka przeciw wściekliźnie”. Leczniczy środek działa jedynie na lisy i jenoty. Nie można podawać go zwierzętom domowym.
Jeżeli na leśnym spacerze natkniemy się na preparat, pamiętajmy, że nie należy ruszać szczepionki. Lis nie podejmie przynęty dotkniętej wcześniej przez człowieka. Jeśli już dojdzie do kontaktu, trzeba natychmiast przemyć skórę wodą z mydłem. Każdy kontakt z płynną częścią szczepionki jest dla nas groźny i powinniśmy zgłosić się po takim zdarzeniu do lekarza pierwszego kontaktu.
Zabezpiecz w tym czasie swoje zwierzęta
Przez cały okres trwania szczepienia oraz 2 tygodnie po nim należy trzymać psy na smyczy. Nie pozwalajmy naszym czworonogom swobodnie biegać po leśnych terenach i łąkach. Preparat może wywołać poważne zaburzenia przewodu pokarmowego. Jeżeli zauważymy jakiekolwiek niepokojące objawy u naszego psa, udajmy się z nim niezwłocznie do weterynarza.
Sytuacja również dotyczy kotów wychodzących i zwierząt gospodarczych. Jeśli będziemy w stanie, to postarajmy się ograniczyć wędrówki naszych mruczków, aby nie narazić ich niepotrzebnie na wizyty u weterynarza i stres. W przypadku zwierząt hodowlanych warto sprawdzić pastwiska przed wypuszczeniem zwierząt samopas na teren zielony.
GIW wystosował również apel do myśliwych, aby przez czas trwania akcji ograniczyli zbiorowe polowania. Przestraszone i przepłoszone zwierzęta nie skuszą się na przynętę, a tym samym nie zażyją potrzebnej dla ich zdrowia i ochrony szczepionki.
Źródło: facebook.com/ Wojewódzki Inspektorat Weterynarii z/s Siedlcach