Swiatzwierzat.pl
BeFunky-collage (2)

Photo by Erik Mclean on Unsplash

Wścieklizna atakuje Mazowsze. Jak restrykcje zmienią nasze życie?

10 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Emil Hoff

Udostępnij:

Niestety, wszystko wskazuje na to, że stosowane dotąd środki prewencyjne zawodzą. Mazowsze zalała fala przypadków wścieklizny, a władze zdecydowały się na wprowadzenie szeregu obostrzeń. Restrykcjami objęta została nawet część Warszawy.

Zaczęło się od lisów - to one najczęściej zarażają wścieklizną. Po nich przyszły chore jenoty, nietoperze i sarny. Niestety, nawet zwierzęta domowe nie są bezpieczne - jest już pierwszy przypadek zarażonego kota.

BeFunky-collage - 2021-08-10T094913.975

Do niezwykłego zdarzenia doszło u brzegów Brazylii. Ludzie solidarnie ruszyli na pomoc delfinom

CZYTAJ DALEJ

Wścieklizna powraca z nową siłą

Łącznie odnotowano jak dotąd aż 40 przypadków zarażonych zwierząt na Mazowszu. To dużo, zwłaszcza że jeszcze nie dawno wydawało się, że wścieklizna wreszcie zniknie zupełnie z Polski i stanie się tylko złym wspomnieniem.

Wojewódzki Inspektorat Weterynarii opublikował mapę terenu, który jest zagrożony epidemią wścieklizny:

To cześć powiatów oraz miasta Radom i Warszawa. Nie cała Warszawa objęta jest zagrożeniem, lecz części dzielnicy Wawer i Wesoła. Nie wiadomo, czy i kiedy tereny objęte restrykcjami zostaną poszerzone.

Wprowadzono nowe restrykcje

Na terenie uznanym za obszar zagrożenia wścieklizną władze zdecydowały się wprowadzić szereg restrykcji. Nie wolno organizować żadnych masowych wydarzeń z udziałem zwierząt narażonych na wściekliznę, a więc psów i kotów. Zabrania się także polowań. Zwierzęta domowe powinny przebywać na zamkniętych wybiegach. Weterynarze zachęcają do pilnego szczepienia przeciw wściekliźnie psów, ale także kotów, choć kotów nie obejmuje obowiązek ustawowy.

Jeśli spotkamy na swojej drodze dzikie zwierzę, należy pozwolić mu przejść i zawiadomić odpowiednie służby, np. policję czy straż miejską, które zajmą się jego odłowieniem.


Na wściekliznę nie ma lekarstwa

Wścieklizna to bardzo groźna choroba, którą zwierzęta mogą zarażać ludzi poprzez ugryzienie, podrapanie lub kontakt ze śliną. Atakuje układ nerwowy, powodują zmiany w osobowości, wzrost agresji, z czasem paraliż mięśni i śmierć.

Co gorsza, na wściekliznę nie ma lekarstwa, można jej tylko zapobiegać przez szczepienie. Osoby zamieszkujące tereny zagrożone epidemią wścieklizny powinny zaszczepić się przeciw niej same i poddać szczepieniu swoje domowe zwierzęta.

Źródło: Onet.pl

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Emil HoffAutor

Miłośnik historii ludzi i zwierząt, autor książek, artykułów i poradników (w prasie i Sieci). Redaktor portalu swiatzwierzat.pl. Team koty.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Aktualności

Zwą go polskim dr Dolittle. Ostrowski policjant przyciąga zwierzęta jak magnes

Czytaj więcej >

Aktualności

Pandemia odbija się na budżecie legendarnej stadniny koni? Są milionowe straty

Czytaj więcej >

Aktualności

Inspektorzy DIOZ uratowali zaniedbane psy „Nigdy nie były przytulane i kochane"

Czytaj więcej >

Aktualności

Niezwykła ekspozycja pod Sejmem. Tak wygląda przyszłość bez chowu przemysłowego zwierząt

Czytaj więcej >

Aktualności

Dzień na plaży zmienił się w dramat. Na odsiecz ruszyli niezwykli ratownicy

Czytaj więcej >

Aktualności

Rośnie liczba fałszywych zgłoszeń o znęcaniu nad zwierzętami. To nowa metoda zemsty

Czytaj więcej >