Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Wygląda jak posąg, ale to najdroższa kura na świecie. Niektórzy przypisują jej mistyczne zdolności
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 26.11.2023 13:16

Wygląda jak posąg, ale to najdroższa kura na świecie. Niektórzy przypisują jej mistyczne zdolności

Ayam Cemani
Ayam Cemani, źródło: pixabay.com @Natur-Tiere

Niektóre rasy kur są prawdziwym cudem dla wielbicieli ptaków. Wśród zapalonych hobbystów szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się Ayam Cemani - ptaki, które wyglądają, jakby były pokryte kruczoczarną farbą. Zainteresowanie tymi kurami jest tak duże, że ich wartość rynkowa osiąga astronomiczne ceny. Niektóre osobniki są warte więcej, niż niejeden samochód. Co więcej, w niektórych miejscach na świecie uważa się, że posiadają nadprzyrodzone moce.

Nie tylko psy i koty mogą być rasowe

Rasowe psy spacerujące po miejskich parkach nikogo nie dziwią. Równie powszechne wydaje się być posiadanie rasowego kota. Jednak czworonożne, puchate istoty nie zachwycają każdego. Niektórzy stawiają na mniej popularne rozwiązania. Ludzie, którzy uwielbiają otaczać się zdecydowanie mniej powszechnymi gatunkami zwierząt, są skłonni zrobić wszystko, aby zdobyć wymarzone okazy. 

W niektórych domach funkcję pupili pełnią ryby, gady, płazy, a nawet bezkręgowce. Okazuje się, że poza miastem natknąć można się również na wielbicieli rasowego drobiu. Kury nie zawsze są utrzymywane po to, by dostarczały świeżych jaj. Zdarza się, że głównym zdaniem ptaków jest… ładnie wyglądać! Co więcej, fani drobiu są w stanie zapłacić majątek za niektóre rasy kur.

Organizował nielegalne walki psów, został skazany. Pierwszy taki wyrok w Polsce!

Najdroższa kura na świecie jest droższa niż niejeden samochód

Za najdroższą rasę kur na świecie uznaje się Ayam Cemani. To ptaki będące nosicielami genu odpowiadającego za hiperpigmentację, w wyniku której zwierzęta są całkowicie czarne. Czarne są ich pióra, skóra, oczy, dziób, skoki, a nawet krew i narządy wewnętrzne. Ayam Cemani pochodzą z Indonezji, ale spotkać je można w zagrodach wielbicieli drobiu ozdobnego na całym świecie, również w Polsce.

Za najpiękniejszych przedstawicieli tej rasy z dobrymi rodowodami, hodowcy drobiu ozdobnego są skłonni zapłacić nawet 8 tys. złotych! Taka kwota za jednego ptaka wydaje się być dla wielu ludzi czymś abstrakcyjnym.

ayam-cemani-7068978_1280.jpg
Ayam Cemani wyglądają jakby były pokryte kruczoczarną farbą, źródło: pixabay.com @ustm66

Niektórzy wierzą, że Ayam Cemani mają mistyczne zdolności

W Indonezji kury Ayam Cemani są uważane za zwierzęta posiadające mistyczne właściwości. Lokalni mieszkańcy wierzą, że rytualne spożywanie tych ptaków chroni przed chorobami oraz impotencją. Dlatego w niektórych rejonach te czarne zwierzęta są ważnym elementem diety osób wierzących w nadprzyrodzone moce. 

Co ciekawe, ta rasa drobiu żyje również na wolności. Na Ayam Cemani można natknąć się w indonezyjskiej dżungli. To wyjątkowo sprytne, nieufne i waleczne ptaki. Jest to o tyle wyjątkowe, że większość kur jest łagodna, płochliwa i niezdarna. To właśnie dzięki nietypowym dla drobiu cechom, czarnym ptakom udaje się przetrwać na wolności, co jest fenomenem wśród drobiu ozdobnego. 

Źródło: natemat.pl, ptakiozdobne.pl